Wpis z mikrobloga

Początkujący ze mnie biegacz. Jestem w trakcie 3 tygodnia. Staram sie biegać 4 razy w tygodniu. W poniedziałek mimo standardowej rozgrzewki zaczęłam w trakcie biegu 1,5min biegu 3,5 minuty marszu) odczuwać dyskomfort w lewej stopie. Dokłanie w kostce i na podbiciu. We wtorek bolało już przy normalnym chodzeniu, najgorzej schodząc po schodach. Obecnie lekki dyskomfort np rano wstając po nocy i stając na palcach. I moje pytanie tutaj, iść dzisiaj biegać? Chciałabym bardzo ale nie wiem co to mi sie stało i czy nie pogorszy to sprawy. Pytam bardziej doświadczonych

#bieganie #biegajzwykopem
  • 20
@gunia1: jak chcesz stracic forme skoro biegasz od 3 tygodni?
Jesli nie przystopujesz i nie dasz miesniom/stawom/sciegnam czasu na regeneracje, to sobie predzej czy pozniej zrobisz takie kuku, ze cie uziemi na miesiac albo i dluzej.
Rozciagaj sie, cwicz kore, rob deske, brzuszki, wzniosy nog, przysiady, skacz na skakance, rob cos co wzmacnia cala sylwetke. Bieganie to nie tylko przebieranie nogami bez ladu i skladu, to tez praca nad calym cialem,
@gunia1: ale ja bym na Twoim miejscu odpuściła jeden trening biegowy, zamień niego jakiś basen, siłownia, ćwiczenia core stability jak już tutaj polecano. Ja wracałam po dość długiej chorobie i się przejechałam z moim szalonym powrotem do biegania i znowu kibluję. Lepiej mniej, dłużej i spokojniej niż nie robić nic. ;) Poobserwuj na razie, przejdź się po 3-4 dniach na lekki trening, jak nie będzie bolało to powoli zwiększaj objętość, ale
@PurpleHaze: @Lsrd: Serio uważacie że core stability sprawi że przestanie ją stopa boleć? :D Fakt, te ćwiczenia trzeba robić ale powinna się teraz skupić na walce z tym co ma a nie tym co ją spotka jakiś rok później.

@gunia1: Po pierwsze uno. To co masz to reakcja organizmu do której musi się on dostosować. Jako że to mięśnie stopy, którym nie dasz odpocząć bo przecież musisz się ruszać,
@cmhqwidget: Tak, zawsze się rozciągam po treningu ok 10 minut. Ćwiczenie które pokazałeś też wykonuję. Biegam powolutku. Akurat tego dnia właśnie bardzo się zdziwiłam, bo przy marszu wszystko było w porządku, a gdy zaczynałam trucht to automatycznie od razu włączał się dyskomfort tej lewej kostki.Uczucie jakby tak przeskakiwała, strzelała. No i niestety to zignorowałam. Pracę też mam taką, że 8-9h ciągle jestem w ruchu. I wszystko jest ok, dopóki się właśnie
@cmhqwidget: nie uwazam ze od core przestnaie ja bolec stopa, stopa moze bolec z miliona powodow, jedynm z nich moze byc euforia poczatkujacego i chec dobijania sie na treningach. Jak czytam zaczelam biegac 3 tyg temu, robie treningi po 4 w tygodniu, probuje rozbiegac bolace miejsce. To od razu zapala sie ostrzegawcza lampka, ze zdrowy rozsadek zostal daleko w tyle.
Podpowiedzialem co mozna robic zamiast biegania w momencie w ktorym walczymy
@cmhqwidget: Tak co do zdjęcia, lokalny guru fizjo twierdzi, że przy rozciąganiu czworogłowego powinno się chwytać przy kostce ze względu na możliwość przeciążenia niektórych ścięgien w stopie. Co ma sens, w końcu to jest najsilniejszy mięsień w naszym organizmie.
@gunia1: odpuść sobie na trochę, nie obraź się, ale niewiele stracisz, 3 tyg. to raczej mało czasu w tej zabawie.
@PurpleHaze: Doszedłem do tych samych wniosków, stąd moje przypuszczenie że biega szybko pomimo przerw.

Buty oczywiście są jedną z diagnoz, druga według mnie to przeciążenie. Technika? Chyba jeszcze za wcześnie żeby miała znaczenie.

Umiar przede wszystkim ale u początkującego jest to nie do zrobienia. Wiem bo sam to przerabiałem na sobie. Metoda RICE jest skuteczna ale rozciąganie wszystkiego naokoło to też dobra metoda bo chroni przed pogłębianiem urazów w codziennych zajęciach.
@cmhqwidget: Stopa nie przestanie, ale chodziło mi tylko o to, że zamiast ciągle biegać i denerwować się z każdego dnia bez biegania, można czasem odpuścić i porobić coś, co także przynosi korzyści. Wtedy może i stopa przestanie jak zmniejszy się trochę kilometraż (być może za duży).
@Lsrd: No proszę Cię, a widziałeś jakiegokolwiek początkującego który myśli racjonalnie? :D Jak ktoś zalockuje się na bieganie to zatrzymuje go najczęściej sytuacja że nie może już nawet chodzić :D Wiem bo sam to przerabiałem hehe. Rozum i rozsądek przychodzi z czasem, najczęściej po 1-2 kontuzjach.