Wpis z mikrobloga

#komunikacjamiejska mirki jak to z wami jest? ustepuje w komunikacji miejsca doslownie zawsze, czesto nad wyrost. dzis praktycznie wyjatkowo nie, bo jest to zawsze zatloczony autobus na maxa.. tak ze bardziej sie nie da. stoja nade mna nie dwie.staruszki ale.kobiety ok 60lat. nie ustapilam. nie ze wzgl na to ze musialabym stac ale na to ze.byl taki scisk ze musialabym stac na barierce a mialam ze.soba dwie torby. rozumiem ustapic.staruszce. ale nie kobietom w srednim wieku ktore jeszcze glosno komentuja ze musza stac. tak, musicie, nie kumam czemu mam ustapic skoro wsiadalam duzo wczesniej gdy byly.jeszcze wzgledne luzy a wy staruszkami nie jestescie. to ze jestes starsza niz ja nie znaczy ze jestes bardziej zmeczona lub ze mozesz zdobyc miejsce od tak. nikogo nie obchodzi czy mi tdz byloby ciezko
  • 20
@keep_calm_and: kiedyś czytałem w jakimś opracowaniu savoir-vivre'u ze ustępuje sie raczej na zasadzie własnego odczucia - masz rownież prawo jechać zmęczonym albo z ciężkimi zakupami i nikomu nie ustępować. Ja osobiście zawsze jeszcze patrzę czy wszystkie miejsca są zajęte. Bo są takie rynkowe babcie które maja swoje ulubione miejsca i tam sie pchają i fochaja żeby im ustąpić jak pół tramwaju puste.
@keep_calm_and: Drogie Mireczki to jak się zachowujecie w komunikacji publicznej świadczy tylko o was samych. Dobrze wychowany człowiek, zgodnie z zasadami savoir-vivre'u ustępuje miejsca osobom starszym, kalekim, kobietom w ciąży czy z małymi dziećmi.
@Leta: wszystkim takim ustepuje. procz dzieci. nie rozumiem dlaczego ja po 12h mam stac a.bachor.ktory wczesniej biegal na boisku ma.sisdziec. niech sie trzyma porzadnie i nic mu sie.nie.stanie.

@mikulus: zgadzam sie. mimo to nawet.zmeczona ustepuje.staruszkom. ale nie kobiecie 60lat. a jesli uwaza ze naprawde.musi usiasc to niech zapyta.
a nie teksty nad.glowa: oo jakie obie zapracowane jada .zadna nie spojrzy. takie wychowanie

a guzik!nie bedzie mnie jakas.kobieta oceniac jakbym miala
@keep_calm_and: @Bammbi:
Nie tak dawno miałem taka sytuacje w tramwaju. Babce około 60 lat koleś mniej więcej w jej wieku ustąpił miejsca. Później ona we mnie wlepila wzrok i koleżanka mówi, że się na mnie gapi. Gdy się na nią spojrzałem powiedziała 'pierwszy raz jej takie coś się zdarzyło'. Babka co stala nad nami weszła na jej stronę i zaczęła się inba na całego.
Po czym wysiadla 2 przystanki dalej.
@keep_calm_and: Szanowna koleżanko nie napisałam nic o obowiązku, bo takiego nie ma. Miałam na myśli jedynie dobre wychowanie, które powinno się wynieść z domu . A przecież takie okazanie szacunku drugiemu człowiekowi nie kosztuje zbyt wiele, jedynie odrobinę własnego komfortu. Na pewno byłoby ci miło gdyby tak traktowane były twoja mama czy babcia.
@Leta: dlatego ustepuje. ale niekoniecznie kobiecie normalnie wygladajacej, 60letniej. tym bardziej ze vylam bardziej obladowana od biej. no sorry... masz dwa siwe wlosyna glowie i to juz sprawia ze mozeszwsiasc w najwiekszym tloku a.kazdy z radosci przekaze.ci swoje miejsce. aha spoko. istnieje roznica.miedzy.staruszka a zwyklym czlowiekiem ktoremu ciezko staz. mi tez byloby ciezko stac w tloku. z barierka wbita w kregoslup. w takim razie zrobmy ranking kto jest starszy i mi
@Leta: Dobre wychowanie mówi też o tym, żeby innym nie zwracać uwagi, że źle się zachowują (nie mówię tu o własnych dzieciach, czy patologicznych przypadkach). Savoir vivre powinien przede wszystkim wychodzić od osób starszych, bo w końcu kto jak nie one powinny świecić przykładem. Nikomu korona z głowy nie spadnie, jak grzecznie poprosi o ustąpienie miejsca.
@keep_calm_and: Nie przejmuj się - ja nie ustępuję, chyba że widzę naprawdę potrzebującą osobę.
@Catttana: Jak już wspomniałam nasze zachowanie świadczy tylko i wyłącznie o nas. Zasady dobrego wychowania to tylko pewne wytyczne, które powinny ułatwiać współżycie społeczne. Więc nie ma znaczenia czy w autobusie są inne, młodsze osoby, które powinny ustąpić miejsce zamiast nas, nieważne jest też czy ktoś próbuje wywrzeć na nas presję manifestując nieelegancko swoje niezadowolenie. Nie jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie innych i z tego powodu sami nie powinniśmy zachowywać się niekulturalnie.