Wpis z mikrobloga

Jeżeli spytałbym was Mirki, gdzie kończą swój bieg polskie rzeki, to w większości powiedzielibyście, że w Bałtyku. Zapewne dodając, że docierają tam albo wcześniej wpadajac do Odry albo Wisły.
I mielibyście rację. Ale tylko w 99,7%.
Jak się okazuje, 0,3% rzek w Polsce należy do innych zlewni niż Bałtyk.
Np. Izera i Dzika Orlica wpadają do Łaby, a więc należą do zlewni Morza Północnego.

Ciekawy jest też przypadek Orawy, która ma swoje źródło gdzieś w Tatrach Zachodnich.Orawa ląduje w Dunaju, można więc być pewnym, że parę strumyczków w Tatrach Zachodnich ostatecznie wyląduje w Morzu Czarnym.

Tak to wygląda. Nigdy o tym nie słyszałem.

#geografia #ciekawostki #tatry #polska
  • 18
@Fevx: No chyba nie, ten fakt to raczej ciekawostka. Jakbyś zapytał przeciętnego maturzystę, który nawet wybrał rozszerzoną geografię to ci tego nie powie.

Na maturze nie pojawiają się pytania typu wymień rzekę przepływającą przez Polskę wpadającą do Morza Czarnego.
Na maturze nie pojawiają się pytania typu wymień rzekę przepływającą przez Polskę wpadającą do Morza Czarnego.


@nicky_santoro: lol, oczywiscie, ze pojawiają się pytania co do zlewiska rzek. To że zasadniczo skupiają si ena najwiekszych nie znaczy, ze mniejszych sie nie uczy (choć możliwość pojawienia sie na maturze jest minimalna). To tak jak nauka o granicach RP - każdy ktos sie troche interesuje wie, ze po 45 było kilka zmian. @Fevx ma
@nicky_santoro:

Ciekawy jest też przypadek Orawy, która ma swoje źródło gdzieś w Tatrach Zachodnich.Orawa ląduje w Dunaju, można więc być pewnym, że parę strumyczków w Tatrach Zachodnich ostatecznie wyląduje w Morzu Czarnym.


Orawa może i ma źródła w Tatrach, ale na Słowacji. Wododziałem Europejski idzie granicą Polsko-Słowacką od Cubryny (tam odbija na Słowację, bo jest dorzecze Popradu), główną granią Tatr, do Wołowca i dalej w kierunku Magury Witowskiej. Zatem z polskich
@baczus: Próbowałem zbadać tę sprawę poprzez wikipedię.
Wygląda na to, że Orawica powstaje poprzez Cichą Wodę Orawską, która ma swoje źródło u polskiej polany Molkówka oraz Juraniowy Potok.
Czyli tak po prawdzie, może kilkaset metrów?
@nicky_santoro: Popatrzyłem na mapę i muszę ci przyznać rację. Granica w rejonie Molkówki, w stronę Magury Witowskiej nie idzie ściśle wododziałem. Są tam polany, więc pewnie ktoś walczył o teren do wypasania :) Tyle że te cieki są już poza Tatrami (Tatry kończą się zaraz za Siwiańskimi Turniami). Ale chyba możemy uznać, że część wody z Tatr Polskich może spłynąć do Morza Czarnego :)
Plusik za dokładną analizę :)
baczus - @nicky_santoro: Popatrzyłem na mapę i muszę ci przyznać rację. Granica w rej...

źródło: comment_o4y04AZk7AAIR8FoVvBgt53lT7p1EqWH.jpg

Pobierz
@baczus: To jedziemy dalej:
Pod względem geograficznym polana przynależy do Tatr, znajduje się bowiem na niskim wale kończącym od północy północną grań Wołowca, poniżej Siwiańskich Turni. Po północnej stronie polany przebiega Wielki Europejski Dział Wodny. Mający na polanie swoje źródła potok Cicha Woda Orawska znajduje się w zlewni Morza Czarnego i spływa na zachód przez Dolinę Cichą Orawską. Z drugiej strony zaś polany cieki wodne zasilają Siwą Wodę i Przybylankę; obydwa
@nicky_santoro: Dobra wygrałeś. Można jeszcze dyskutować ze źródłami, np. granica Tatr to miejscami jest miejscami umowna. Ale czy tutaj to nie wiem i nie mam wszystkich książek pod ręką :P