Wpis z mikrobloga

IT Mireczki,
Jestem po swojej pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko intern Java developera.
Luźna rozmowa na początku:
- Jak zacząłem się bawić w programowanie,
- Opowiedz coś o projekcie open source w którym bierzesz udział
Rozmówka po angielsku:
- What's Your dream job,
- Whats Your hobby, raczej typowe pytania, odpowiadałem bez zająknięcia.

Przestawia się Project Manager, zaczyna się weryfikacja techniczna, zadania robione przed tablicą.
Sortowanie bąbelkowe - Ok, poszło w miarę nieźle, chociaż troszkę zamieszałem się przy pętlach przez co straciłem kilka minut na "debugowanie" paru szczegołów. Zoptymalizowałem kod, na pytanie "czy wiesz co to złożoność algorytmu" przedstawiłem mu przykłady O(n) i O(n^2), potwierdziłem, że sortowanie bąbelkowe należą do tej bardziej złożonej itd.
Wszystko szło w miarę dobrze, ale dostałem kolejne zadanie:
"Zaimplementuj klasę listy jednokierunkowej" - WTF
Kojarzyłem co to lista, że może działać na zasadzie FILO, FIFO, ale implementowanie własnej klasy to było dla mnie coś MEGA nowego.
Najpierw dostałem krótki opis takiej listy ("pierwszy obiekt na liście ma odnośnik do obiektu następnego itd.")
Lista miała przyjmować typ generyczny, dla mnie to była póki co tylko taka ciekawostka, używana przy ArrayListach, ale konkretnie nie wiedziałem do czego to służy.
Napisałem klasę, klasę w niej zagnieżdżoną reprezentującą obiekt na liście, konstruktory tych klas, metodę na dodawanie następnego obiektu do listy. Wszystko odbywało się ze sporą pomocą gościa, który mnie weryfikował.
Odpowiedź odnośnie wyniku rekrutacji dostanę w przeciągu tygodnia, chociaż nie sądzę, żebym był lepszy niż inni dostający się na to stanowisko, szkoda.

Pozostaje mi czekać z cichą nadzieją na pozytywne rozpatrzenie, pocieszam się tym, że drugie zadanie moim zdaniem ma prawo wykraczać poza możliwości gościa, który chce być tylko stażystą.

Dzięki za wszystkie porady, wołam ludzi, którzy zainteresowali się moją sytuacją:
@Trytka @kaervek @zranol @ppawel @macentos @Xonar @nuker92 @grizzly_joe

  • 110
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sapphir: Napiszesz mi na priva nazwe firmy?
No na moim tescie pytania byly znacznie latwiejsze, ale PHP to podobne nie jezyk programowania ( ͡º ͜ʖ͡º)
Mialem
- co to jest ORM, OPEN SSL, wymienic frameworki w php
- z algorytmiki mialem zmienic jedno slowo w tablicy. Byla talica a w niej tablica asocjacyjna
- napisac
  • Odpowiedz
Możesz rozwinąć?

@Sapphir: Na rozmowie o pracę nie powinno padać pytania, które w ogóle nie weryfikują tego, jakim jesteś programistą.

Pytania takie jak dostałeś to idiotyzm, bo ktoś kto, odpowiada na nie bez zająknięcia będzie sklasyfikowany jako "dobry" materiał na pracownika, a tymczasem gość może być najgorszym programistą świata ;]
  • Odpowiedz
@Sapphir: sortowanie bąbelkowe to jest coś, co będziesz implementowal w zasadzie tylko na rozmowach kwalifikacyjnych. Nie powinno sie zadawać pytań, gdzie odpowiedzi można znaleźć w ciągu 20 sekund w necie.

Jedyne pytanie jakie powinienes dostac na intern/junior to:

1. Jaki projekt ostatnio
  • Odpowiedz
@afe1: Nie zgadzam sie. Moim zdaniem rozumienie algorytmiki to sztuka programowania. A znajomosc frameworkow to kwestia googlowania 30 sekund. Mam znajomego, ktory zna Ruby on Rails, Django, milion innych bibliotek i frameworkow. BFSa pisal na mapach w O(n^3). To jest nieporozumienie.
  • Odpowiedz
Niski poziom?


@Sapphir: nie, głupie pytanie. To jest inny rynek, to do mnie dzwoni rekruter, to oni szukają pracownika. Zadawanie takich pytań świadczy o skretynieniu panującym w firmie. O języku możemy porozmawiać, o głupotach w stylu szklanka w połowie pełna czy pusta już nie.
  • Odpowiedz
@niemaKlapka: Ciekawe podejście, chociaż kiedyś byłem na rozmowie kwalifikacyjej na stanowisko SPRZEDAWCY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH i tam babka zadawała mi pytania w stylu "Czy uważasz się za osobą władczą" albo "Jakie są Twoje wady"? Chciałem tylko przez jakiś czas sprzedawać w sklepie miedziane rurki, a tutaj interview jak z jakiegoś korpo z doliny krzemowej na stanowisko "head strategy promotion improvements manager" czy coś w tym stylu ;d
  • Odpowiedz
@Sapphir Podesłałbyś mi na priv nazwę firmy? Jestem ciekaw gdzie zadają takie - moim zdaniem - zupełnie niepotrzebne pytania. Pracuję w branży prawie 2 lata i z tego co widzę algorytmika jest tutaj zupełnie nieprzydatna. Sam miałem różne rozmowy o pracę i pytali mnie o przede wszystkim o znajmość różnych frameworków, wzorców projektowych, zasad dobrego pisania kodu - bardzo sensowne pytania. Kiedyś dostałem psesudokod quicksorta i miałem napisać jego najlepszą implementacje
  • Odpowiedz
@Sapphir @afe1 @TrochePowagi Zrozumienie algorytmiki to dużo powiedziane. Należy znać raczej (mówię tutaj w kontekście pisania jakichś aplikacji w Javie) pewien zbiór zasad (kiedy używać zwykłej listy, kiedy łączonej, kiedy i jakiego zbioru itd). Sam jestem raczej słaby z algorytmów (nigdy się ich szczególnie nie uczyłem, jakiś 1 czy 2 przedmioty na studiach o nie zahaczały) i nie zdarzyło mi się, żebym z tego powodu miał jakieś trudności czy
  • Odpowiedz
@Sapphir:

"Zaimplementuj klasę listy jednokierunkowej"

drugie zadanie moim zdaniem ma prawo wykraczać poza możliwości gościa, który chce być tylko
  • Odpowiedz
@pierniki_mojej_babci: sorry, ale obiektywnie patrząc to co miał zrobić OP po dwóch latach nauki to jednak były banały. Same pytania i wymagania to tez banaly i powiedziałbym wiedza elementarna. Nie da sie zejść niżej.
Możecie sie dalej lizać po jajkach i dawać, ze użycie generykow w Javie to wiedza warta 15k i nie maja prawa o to pytać płacąc mniej-ale srogi sie zawiedziecie.
Polimorfizm to tez nie jest żaden kosmos-i
  • Odpowiedz
@M4ks: Kocham takich. Pracowałem kiedyś w firmie gdzie zatrudnili właśnie trzech studentów którzy na Codility + rozmowie z pytaniami głównie o algorytmach wypadli wspaniale. Praktycznie wszystko zniszczyli. Bardzo szkoda, że dwóch z nich po miesiącu odpadło bo nie potrafili używać gotowej biblioteki w projekcie (woleli wszystko pisać z palca i po milion razy się zastanawiać czy to jest dobre czy jeszcze można zrefactorować) czy mieli kosmiczne problemy z prostym CRUDem.
  • Odpowiedz
@zranoI: Z tego co widuję to niektóre firmy szukające nowych do dokształcenia w ich kierunku często właśnie patrzą na algorytmikę, robią swoje testy iq, sprawdzają chęć do działania i nauki na cichym okresie próbnym ( ͡° ͜ʖ ͡°). Info z HP i jednej mniejszej firmy z mobilnymi apkami.
  • Odpowiedz
@Sapphir: Nie przejmuj się tymi którzy gadają że te pytania to banały. Ja już dość długo zawodowo programuje w javie a nie odpowiedzialbym na to pytanie z sortowaniem babelkowym z pamięci. Nie wiem co to za firma ale moim zdaniem te pytania słabo sprawdzaly umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.
  • Odpowiedz