Wpis z mikrobloga

IT Mireczki,
Jestem po swojej pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko intern Java developera.
Luźna rozmowa na początku:
- Jak zacząłem się bawić w programowanie,
- Opowiedz coś o projekcie open source w którym bierzesz udział
Rozmówka po angielsku:
- What's Your dream job,
- Whats Your hobby, raczej typowe pytania, odpowiadałem bez zająknięcia.

Przestawia się Project Manager, zaczyna się weryfikacja techniczna, zadania robione przed tablicą.
Sortowanie bąbelkowe - Ok, poszło w miarę nieźle, chociaż troszkę zamieszałem się przy pętlach przez co straciłem kilka minut na "debugowanie" paru szczegołów. Zoptymalizowałem kod, na pytanie "czy wiesz co to złożoność algorytmu" przedstawiłem mu przykłady O(n) i O(n^2), potwierdziłem, że sortowanie bąbelkowe należą do tej bardziej złożonej itd.
Wszystko szło w miarę dobrze, ale dostałem kolejne zadanie:
"Zaimplementuj klasę listy jednokierunkowej" - WTF
Kojarzyłem co to lista, że może działać na zasadzie FILO, FIFO, ale implementowanie własnej klasy to było dla mnie coś MEGA nowego.
Najpierw dostałem krótki opis takiej listy ("pierwszy obiekt na liście ma odnośnik do obiektu następnego itd.")
Lista miała przyjmować typ generyczny, dla mnie to była póki co tylko taka ciekawostka, używana przy ArrayListach, ale konkretnie nie wiedziałem do czego to służy.
Napisałem klasę, klasę w niej zagnieżdżoną reprezentującą obiekt na liście, konstruktory tych klas, metodę na dodawanie następnego obiektu do listy. Wszystko odbywało się ze sporą pomocą gościa, który mnie weryfikował.
Odpowiedź odnośnie wyniku rekrutacji dostanę w przeciągu tygodnia, chociaż nie sądzę, żebym był lepszy niż inni dostający się na to stanowisko, szkoda.

Pozostaje mi czekać z cichą nadzieją na pozytywne rozpatrzenie, pocieszam się tym, że drugie zadanie moim zdaniem ma prawo wykraczać poza możliwości gościa, który chce być tylko stażystą.

Dzięki za wszystkie porady, wołam ludzi, którzy zainteresowali się moją sytuacją:
@Trytka @kaervek @zranol @ppawel @macentos @Xonar @nuker92 @grizzly_joe

  • 110
  • Odpowiedz
@Sapphir: moim zdaniem odpowiedni zakres materiału na interna. Mniej więcej tyle zrobiliśmy przez połowę semestru na podstawach programowania. Powodzenia! I wielki szacunek za chęć do nauki i za to, że wybierasz się na studia informatyczne - długa droga przed Tobą, ale warto :)
  • Odpowiedz
@rskk: a ja rekrutowaniem takich, co to właśnie nie mieli podstaw w sumie niczego, ale sie chcieli uczyć, bo tacy chętni i podstawy takie niepotrzebne. I potem co? Dziergali wielopiętrowe ify z instanceOf bo nie mieli podstaw obiektowości.
Nikt nie twierdzi, ze znajomość algorytmów to wszystko - ale na Boga, zasada działania listy czy użycie generykow to są podstawowe podstawy..
Jak wyobrażasz sobie używanie takiego Hibernate bez wiedzy jak działa lista
  • Odpowiedz
@Sapphir Podesłałbyś mi na priv nazwę firmy? Jestem ciekaw gdzie zadają takie - moim zdaniem - zupełnie niepotrzebne pytania. Pracuję w branży prawie 2 lata i z tego co widzę algorytmika jest tutaj zupełnie nieprzydatna. (...) W ogóle uważam, że pytania typu 'podaj złożność czasową algorymtu' można tylko skwitować uśmiechem - po co na takim stanowisku taka wiedza?


@pablo09: o kurczę, dwa lata, to juz chyba jesteś CTO w Google albo
  • Odpowiedz
@Sapphir: Standardowe debilne pytania. Jak będziesz potrzebował zaimplementować "sortowanie bąbelkowe" to sobie zerkniesz na algorytm i siekniesz kod do tego, wymaganie robienia tego z pamięci na tablicy mi się kojarzy z panią/panem z HRu który coś tam słyszał i udaje technicznego.
Mało jestem doświadczony, ale bardzo trudny test jeśli chodzi o to implementowanie klasy, wydaje mi się że to było raczej na zasadzie - wiem, że facet nic nie zrobi, ale
  • Odpowiedz
@M4ks: lol po co komu pisac sortowanie babelkowe w javie, albo implementowac kierunkowa liste.
To po to programuje sie w Javie zeby nie tracic czasu na takie #!$%@?.
  • Odpowiedz
@Sapphir: nie czytałem komentarzy, więc nie wiem, czy ktoś już to poruszył.
IMO zobaczyli, że dobrze Ci poszło i dali trudne zadanie by sprawdzić, jak sobie poradzisz z czymś takim.
  • Odpowiedz
@anath0r: a potem zdziwko, bo ArrayList, hehe, uniwersalny a kod wykonuje sie 10 minut. Po co w ogóle Java, przecież w Google wpiszesz how to make xxx In Java i masz :D zmienisz In Java na In C# i juz możesz na senior .netowca iść..

@Mave: lol, co ty robisz na codzień, ze przerasta Cię napisanie listy jednokierunkowej? :D serio, nie wyobrażam sobie co może robić taka osoba.. CRUDa w
  • Odpowiedz
@Sapphir: daj żyć z tym UG, skończyłem dzienne, ale ta uczelnia to rak, najwiecej uczysz sie samemu - standard. Jak zaoczne to nie myslales o polsko japonskiej?
  • Odpowiedz
top kek
nie martw sie cumplu, dobrze bedzie jesli cie nie wezma. tak jak wielu pisalo - wielu na juniora by nie odpowiedzialo na takie pytania. nie zeby to bylo cos trudnego, ale raczej cos, co jest juz zrobione i w razie czego mozna sobie przypomniec w 5 minut. na normalnych rozmowach kwalifikacyjnych sprawdzaja raczej kandydata pod wzgledem komunikatywnosci, checi do uczenia, radzenia sobie w zespole, korzystania z tooli z ktorych korzysta
  • Odpowiedz
Ja nie wierzę, że są tu ludzie, którzy piszą, że bubble sort i zasada działania listy jednokierunkowej to są trudne zadania xD I jeszcze przekonują, że pracują jako programiści xD
Weźcie mnie ludzie obudźcie, po pisiont plusów dla takich osób xD Może kiedyś przyjdzie wam pracować w jakimś konkretnym projekcie, gdzie poza getterami, setterami i forem trzeba przemyśleć kilka rzeczy i zaprojektować to zmienicie zdanie... A nie, przecież nikt was do takiego
  • Odpowiedz
Ja nie wierzę, że są tu ludzie, którzy piszą, że bubble sort i zasada działania listy jednokierunkowej to są trudne zadania xD


@sambarumba: lubie takich pr0 programystow ktorzy lubia sobie pokozakowac i generalizowac xD znajdz 1 post w ktorym ktos napisal ze buble sort lub linked lista jest trudna.


dla tych co tak gulgotaja i nie umieja czytac ze zrozumieniem: proste pytania na rozmowie nie sa zle, a tym bardziej na
  • Odpowiedz
@Nadrill:
Nie uważam się za żadnego pro, ale do rzeczy:

dość skomplikowane jak na intern

Lo #!$%@?, liste to bym zrobil ale nie w javie, bo tam nie ma wskaznikow xD


I mistrz, 30 plusów xD :

Oczywiście dla wykopków to wszystko jest banał. JAVA w tydzień, a dlaczego nie w weekend? Już widzę jak gościu się nauczył OOP JAVY w tydzień i czwartego dnia robił polimorfizacje! Sortowanie bąbelkowe - faktycznie
  • Odpowiedz
Dobrze, że mam cię na #czarnolisto, właśnie utwierdziłem się w przekonaniu, że nie bez powodu ;)


@sambarumba: lojej, jak sie przejalem ( ͡° ʖ̯ ͡°) pewnie cie oniesmielaja ciekawe programistyczne artykuly ktore wrzucam i nie nadazam. nie martw sie, kiedys dasz rade
  • Odpowiedz
@M4ks: Sporo mówi o Tobie sposób w jaki się wypowiadasz. Dwa lata wystarczyły mi żeby wyrobić sobie opinię o branży - nie tylko na podstawie własnych doświadczeń (to oczywiste, że są niewielkie) ale przede wszystkim na podstawie rozmów z innymi ludzi: programiści z kilkunastoletnim doświadczeniem, właściciele firm, szefowie firm (fajnie ułożyła mi się ścieżka kariery i dosyć blisko współpracowałem z wieloma takimi osobami). Nigdzie też nie napisałem, że algorytmy są niepotrzebne
  • Odpowiedz