Wpis z mikrobloga

#ikea #gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem #patelnia

Hej,

zakupiłem sobie w ikea bardzo drogą patelnie (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90207336/) - stwierdziłem, że raz w życiu się szarpnę co by wreszcie można ugotować porządną jajecznicę.

Niestety mam taki problem, że wszystko do niej przywiera. Chociaż może przywiera to słabo powiedziane. Jak zrobię jajecznicę z 6 jajek to szacuję że 4 zostaje na "stałe" przyklejone do patelni i zostaje tylko odklejanie siłą - przykład takiej operacji na załączonym obrazku.

Posiada ktoś z Was taką patelnię? W instrukcji jest napisane, żeby najpierw rozgrzać patelnie i smażyć dopiero jak patelnia nieco ostygnie (wiadomo technologie rodem z NASA) natomiast próbowałem różnych podejść zawsze z tym samym efektem (używam kuchni indukcyjnej).

Co robię źle?
w.....a - #ikea #gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem #patelnia

Hej,

zakupiłem sob...

źródło: comment_OvGP9NmhA9UkUQ1F1HJ1QzydKGd0nqbU.jpg

Pobierz
  • 21
@wykopkowyprogramista: nie przepaliłeś jej? albo nie zapiekłeś na niej nie dokońca wytartego detergentu po myciu?
albo zwyczajnie jest badziewna i powinieneś ją zwrócić.

swoją drogą, kiedyś miałem ceramiczną, była zajebista dopóki jakiś idiota na stancji nie zalał jej zimną wodą zaraz po smażeniu. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@wykopkowyprogramista:

Po pierwsze – nie wolno jej przegrzewać powyżej 250 stopni Celsjusza. Jeśli przegrzejemy ją kilka razy, zacznie nadmiernie przypalać i do smażenia będzie trzeba używać sporej ilości tłuszczu. Proszę pamiętać, że temperaturę 250 stopni Celsjusza palnik, czy płyta osiągają w mgnieniu oka, stąd należy, po rozgrzaniu patelni, zmniejszyć płomień, czy temperaturę

Żeby móc smażyć w stosunkowo wysokich temperaturach, a równocześnie nie przegrzewać patelni, warto stosować oleje wysokotemperaturowe. Można smażyć na
@wykopkowyprogramista:
Jeśli chodzi o jajecznicę, spróbuj

1. Rozbić jajka w innej misce, wymieszać w niej jajka.
2. Wlać masę do nierozgrzanej patelni
3. Zacząć podgrzewać w tym samym czasie mieszając. Jajka będą się ścinały powoli, przywierały do patelni, ale zaczniesz drewnianą łyżką 'zeskrobywać', to co będzie przywierać do patelni.
4. Zdejmujesz, jak osiągniesz upragnioną konsystencję ;P ( ścięta bardziej lub mniej )

lub opcja inna:

Użyj tłuszczu. Pamiętam, że dobrze smakowała
kupiłam tą patelnie i ta sama historia - wszyyyystko przywierało, nic nie dało się usmażyć. w końcu stwierdziłam, że jadę zapytać się w Ikei ocb, szkoda 2 stówek. o dziwo miła pani powiedziała, że to się kwalifikuje do zwrotu, bo to jakaś felerna partia i wszyscy zwracają. pieniądze oddali. warto spróbować :).
@wykopkowyprogramista: najwięcej przydatnych informacji napisał @tylordurden
Stalowa patelnia jest zajebista, ale trzeba się jej "nauczyć", a ona musi się "nauczyć kuchenki. Zwróć uwagę, że w najlepszych restauracjach używa się praktycznie tylko patelni stalowych, więc nie mogą być takie złe.
Mam nadzieję, że nie smażyłeś tych jajek bez tłuszczu? Bo to największa głupota, jaką można zrobić.
Poczytaj sobie trochę o patelniach stalowych, a jest szansa, że jeszcze będziesz ją chwalić ( ͡
@monowe: hej a mogę wiedzieć w której ikei kupowałaś patelnię (bo ja w ikea janki)? chyba również spróbuję ją za reklamować. co do wypalania patelni to zakładam, że większość osób ma rację natomiast w instrukcji obsługi (a przestudiowałem ją dokładnie) nie ma żadnych informacji o konieczności wypalania dlatego w pierwszej kolejności podjadę do ikea i dopytam. jeżeli stwierdzą, że patelnia jest w porządku to wtedy spróbuję trick-ów z wypalaniem.
@tylordurden: @dyniel: A jakieś protipy dla użytkowników patelni żeliwnych? :) Moi rodzice mają patelnię żeliwną z początku XX-wieku i nic nie zanosi się na to aby jej żywot miał się zakończyć. Pewnie ją odziedziczę i przekażę swoim wnukom.
@dyniel: Thx! Mam jeszcze 2 swoje własne żeliwne patelnie, ale nie są tak dobre. Ta stara ma nieco startą powierzchnię - tak że jest jakby wyszlifowana, dzięki czemu bardzo mało przywiera. Mam jeszcze kociołek żeliwny do ogniska, ale to temat na inną rozmowę. Uwielbiam żeliwo! :)