Wpis z mikrobloga

Ostatnio Wykopowicze bardzo egzaltują się tym, że muzułmanka na polskim basenie korzystała z tzw. burkini.
Specjalnego stroju kąpielowego, którego zadaniem jest zasłanianie głowy, nóg i ramion.

Główny argument, który przemawia za nie noszeniem go na basenie, jest regulamin basenów, który zabrania m.in. noszenia spodenek surfingowych (tzw. szortów).

Uwaga. Ten wpis jest lewacki tzn. użyłem w nim faktów, konkretnych punktów regulaminu i wyciągnąłem logiczne wnioski.

TL;DR


Tylko czy ktoś w ten regulamin zerknął lub czy zastanawiał się nad jego sensownością?
Odpowiedź na pierwszą część pytania
- w przypadku kobiet strój mówi jedynie, że ma być jednoczęściowy i przystosowany do pływania, nie ma innych przeciwwskazań.
Odpowiedź na drugą część pytania
- nad sensownością też się chyba nikt nie zastanawiał.

Wracam więc do sensowności. Czemu władze basenów kilka lat temu zabroniły używać szortów?
Oto kilka odpowiedzi, które znalazłem w sieci:

Wcześniej liczyło się bardziej to, jakiej firmy są spodenki. Jeśli jednej z tych, produkujących stroje do wody, oznaczało to, że można w nich pływać. Tymczasem stój, w którym wchodzi się do otwartych akwenów, nie zawsze sprawdza się na krytym basenie

Wielu mężczyzn w szortach wchodziło do budynku basenu wprost z ulicy. Przed wejściem do wody nie wszyscy brali prysznic. Zdarzało się także, że osobie w szerokich spodenkach w wodzie wypadały śmieci z kieszeni.

W szortach są kieszenie. Różne rzeczy mogą się w nich znajdować. Stąd zakaz ich noszenia - mówi Karolina Szajnowska z OSR.

źródło

Niby bezsensowny, ale w wakacje panowie wchodzili na obiekt w tych samych spodenkach, w których jeździli po lesie na rowerze. Woda stawała się mętna - opowiadają ratownicy.

źródło

wg nich szorty mogą "zabarwiać wodę, rysować ściany basenu lub zjeżdżalni za pomocą zamków czy posiadać kieszenie, z których wypadają chusteczki i kluczyki"

źródło

Wymagamy sportowego stroju kąpielowego, aby mieć pewność, że nie będzie w nim kieszeni, które mogą zawierać rzeczy zanieczyszczające wodę. To daje też pewność, że klient nie wejdzie do basenu w stroju prosto z ulicy

źródło

Wychodzi więc na to, że szorty zostały zakazane, bo:
a) mają kieszenie - burkini ich nie mają
b) mogą nie być ze specjalnego materiału przystosowanego do wody w basenach - burkini są
c) mogą mieć zamki - burkini nie mają
d) ludzie mogą przyjść w nich prosto z ulicy - w burkini nie chodzi się po ulicy

Teraz zerknijmy do regulaminu. Być może chodzi o długość?
Przechodzę wprost do regulaminu Parku Wodnego w Koszalinie, w którym ostatnio wybuchła ta afera.
link do regulaminu

33. Na terenie hali basenowej obowiązuje czysty strój kąpielowy, spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne, nie posiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystającego jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni:

Burkini jest:
- czyste (a przynajmniej powinno być, jak każdy strój kąpielowy)
- spełnia wymogi higieniczne
- estetyczne raczej też (chodź jak widać niektórzy mają problem z tym, że ktoś się zasłania)
- nie ma zamków błyskawicznych
- nie ma wstawek i plastików

a. dla kobiet jedno lub dwu częściowy, przylegający do ciała

Jest to strój jednoczęściowy przylegający do ciała.

b. dla mężczyzn kąpielówki o długości maksymalnie do połowy uda, nie posiadające kieszeni ani zamków.

A widzicie, dla mężczyzn jest warunek, że spodenki musza być do połowy uda. Czemu? Nie mam pojęcia, dla mnie to idiotyzm.

Wnioski:
Ludzie nie patrzą na tę sprawę racjonalnie. Strój ten nie łamie regulaminu i jest przystosowany do basenów. O co więc chodzi? Że jest dla nas widokiem całkiem obcym. W żaden sposób nie zagraża on naszej kulturze ani standardom. Nie łamie też zasad w naszym kraju, więc słowa typu - "Przyjeżdżają do nas, nie przestrzegają naszych zasad i narzucają własne reguły" są nieprawdziwe. Chodzi o ksenofobię, strach przed tym co dla nas obce. Nie ma żadnej innej przesłanki mówiącej za tym, że muzułmanka, nie może wejść na basen w burkini.

Na koniec dodam, że sam kilka lat temu walczyłem z zakazem wchodzenia na basen w szortach. Jest głupi, na zachodzie się go nie stosuje. Tak samo zakaz noszenia burkini wydaje mi się strasznie głupi. Jak ktoś chce sobie utrudniać życie i pływać w basenie będąc całkowicie zakrytym, niech tak pływa, jego sprawa. Jestem pewien, że Wawel dalej będzie stać gdzie stoi, a Wisła spływać do Bałtyku, nawet jeśli pozwolimy muzułmankom wchodzić w pełnym stroju na basen. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na koniec wrzucam kilka zdjęć - po lewej profesjonalni pływacy w tzw. stroju rekina, który został zabroniony w sporcie, ze względu na usprawnienie na rodzaj dopingu. Po środku burkini, a po prawej szorty. Dodam jeszcze, że na niektórych basenach używa się pianek do pływania (np. do nurkowania).

#neuropa #4konserwy #islam #plywanie #basen #polska #burkini #ksenofobia
J.....m - Ostatnio Wykopowicze bardzo egzaltują się tym, że muzułmanka na polskim bas...

źródło: comment_7CSdZ7nGNvtRSJHxPOJQNyctokwDbtr2.jpg

Pobierz
  • 21
do grupy ludzi

europejczykami gardzi i jest wrogo nastawiona


@Tron: Muzułmanów jest miliard na świecie, od Maroko po Filipiny. Skąd wiesz, że ta Pani nie jest muzułmanką z np. Malezji albo Indonezji, jednych z najludniejszych krajów muzułmańskich świata? Skąd wiesz, że ona nienawidzi europejczyków i naszej kultury, z jakichś powodów tu jest, może jej mąż jest Polakiem? Może tak polubiła nasz kraj, że tu zamieszkała. Ale nie... wszystko przez pryzmat Państwa
@JestemPsem: pomijając nawet że kąpiel w burce czy burkini czy czymkolwiek to ich zwyczaj i ludzie u nas w tym ja, tego poprostu nie akceptują .. to jest to dość mało higieniczne kiedy ktoś sobie pływa w pełnym ekwipunku .. wyobraź sobie ze nagle wszyscy pluskamy sie w basenach w spodniach i bluzach .. jak taki basen bedzie wyglądał po jednym-dwóch dniach ? jak po miesiacu ? Jesteśmy u siebie ,
@JestemPsem: Przeczytałem tylko wersję TL;DR i powiem, że nie chodzi tylko o strach przed islamem (uzasadniony zresztą). Takie burkini, nawet jeśli rzeczywiście używane tylko na basenie (kto to sprawdzi?) wygląda dla nas jak okrycie wierzchnie, a nikt nie chce pływać z brudasami. Obsługa ma tłumaczyć wszystkim zaniepokojonym, że to specjalny kostium a nie szmata noszona na co dzień?
wygląda dla nas jak okrycie wierzchnie, a nikt nie chce pływać z brudasami


@totmes: Ale to nie jest okrycie wierzchne!
Materiał jest dokładnie taki sam, jak w każdym stroju kąpielowym. Dlaczego mamy pielęgnować w sobie niewiedzę, jeśli fakty świadczą za tym, że to również strój kąpielowy? Bo jego widok jest dla nas obcy? Czy wszystko co dla nas obce ma więc budzić naszą odrazę? Kiedyś cała kultura europejska była dla nas
masz racje wczesniej nie przeczytałem całego , teraz juz sie poprawiłem , też jestem za walką z ksenofobią , fobią przed rzeczami nowymi obcymi dla pewnej grupy kulturowej ... wiec niech w ramach walki z ksenofobią takie muzułmanki ubieraja na baseny robione za nasze pieniądze takie stroje jak na fotce którą dodałeś badz też normalne dwu częsciowe bikini i nie bedzie problemu
@JestemPsem:
1)
Burkini jest zakazane na basenach w niektórych muzułmańskich państwach np. w Maroku
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019407,title,Spor-o-muzulmanki-w-burkini-na-basenie-Plywalnie-wymagaja-okreslonych-strojow-kapielowych-z-troski-o-higiene,wid,18172548,wiadomosc.html

2)

wszystko przez pryzmat Państwa Islamskiego czy radykałów, którzy stanowią jakiś tam odłamek muzułmanów.


Radykalizm to nie tylko terroryzm ale również karanie apostatów, prześladowanie innowierców, delegalizacja ateizmu, itp. Błędnie zakładasz że poza zwolennikami terroryzmu wszyscy są umiarkowani.
W 13 krajach za apostazję można dostać karę śmierci ( Afganistan, Arabia Saudyjska, Iran, Jemen, Katar, Malezja, Malediwy, Mauretania,
wiec niech w ramach walki z ksenofobią takie muzułmanki ubieraja na baseny robione za nasze pieniądze takie stroje jak na fotce którą dodałeś badz też normalne dwu częsciowe bikini i nie bedzie problemu


@Sylwus1988: Pełna zgoda, muzułmanki w polsce powinny chodzić na baseny w bikini i stringach… pod warunkiem, że każda polka wyjeżdżająca na wakacje do Egiptu lub Turcji będzie chodzić w burce 24/7, a każdy polski janusz w tym czasie
@JestemPsem: ze wszystkim co napisałeś się zgadzam. Też uważam, że między burkini, a po prostu zabudowanym strojem nie ma wielkiej różnicy.
Problem moim zdaniem jest pod prysznicami, które bardzo często nie mają kabin, więc kobiety muszą się nago przed sobą myć. Z tego co się orientuję muzułmanka nie może pokazać się nago przed inną osobą więc jak chce się dokładnie umyć przed wejściem na basen?