Wpis z mikrobloga

@Nyankov: @MrFisherman: @kurdwa:

Ale że Panzerwaffe to w głównej mierze zwykli żołnierze, a nie zbrodniarze, to wiecie?

Nienawidzę zrównywania Wehrmachtu z chociazby Waffen-SS utożsamianym z nazizmem. Oczywiście, zbrodnie wśród Heeres bywały, ale pozwolę sobie przypomniec raporty z kampanii wrześniowej, gdy generałowie i oficerowie postulowali by wojska frontowe były odsuwane od machiny uciśnienia ludności cywilnej i prześladowań. Z tego powodu działały Einsatzgruppen, zaś Wehrmacht miał walczyć a nie ganiać żydów
@Nyankov: @kurdwa: @MrFisherman:

oo jeszcze zapomniałem.

Woolfpack jest spoko? Silent Hunter, tak rozchwytywana gra. W żadnym CoD nie spotkamy gry po stronie osi, zas U-booty są spoko, mimo ze jawnie łamały postanowienia traktatów międzynarodowych (zakaz podejmowanai rozbitków, atakowanie jednostek żeglugi cywilnej, nie tylko okrętów).

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, niestety.
za swój kraj


nie była to wojna obronna, a zwykła niecywilizowana napaść w celu poszerzenia Lebensraum na Wschodzie.

za idee


zbrodniczą, nie chodzi mi tylko o mordowanie podludzi, ale właśnie o wywołanie wojny w celu zajęcia Wschodu.

po prostu o swoje życie


i chyba dopiero w tym przypadku nie możemy mieć do zwykłych Niemców pretensji. Imo należy rozdzielić te przypadki, o których napisałeś. Co prawda, nie możemy generalizować i dążyć do "zbiorowej
@kodekscywilny: Wojny Polaków z np. Rosja, gdy to Polska była agresorem też jest zbrodnicza bo walczylismy o poszerzenie wpływów i terytoriów?
Zarzucając idee nazizmu, II wojna swiatowa była wojna jak każda inna. I wojna swiatowa nie jest rozpatrywana w ten sam sposób, tylko dlatego że nie było nazizmu. Pobudki - geopolityczne - były te same. Nie można mieć pretensji do Niemca, że walczy w imię wzmocnienia pozycji i polepszenia bytu swojego
@Chaczins: ej chwila co Ty masz do mnie? ja tylko zadałem pytanie czy chodzi o tę piosenkę. :) Chociaż osobiście uważam większość nazistów za zbrodniarzy to rozumiem że były takie przypadki (przynajmniej tak kiedyś słyszałem) że generał niemiecki który nie mogł wytrzymać zabijania innych w obozie sam poszedł z nimi do komory. Wie ktoś o kogo chodzi?
@Chaczins: co do twojego poprzedniego komentu że rozszerzali terytorium to nie usprawiedliwiaj zbrodni, Aleksander Wielki też rozszerzał terytorium swojego kraju ale nie zabijał ludności cywilnej tylko pozwalał krajom podbitym żyć własnym życiem, bez celowego wybijania jakiejś grupy (jak żydzi w IIWŚ)
@kurdwa: więc w celu wzbudzenia kontrowersji powiem że niech smaży się w piekle każdy polski żołnierz który postawił mogę na obcej ziemi w wojnie której agresorem była polska. Zgadzasz się z tym?