Wpis z mikrobloga

Czesc Mirki,
Chce zainstalowac ubuntu w dualboot razem z win7 x64.
Z oficjalnej strony sciagnalem wersje ubuntu 15.10. Partycje E zmniekszylem o 20 GB ktore chcialem przeznaczyc na ubuntu - widać te 20gb jako free space z pozycji windowsa.
Jednak podczas instalacji, ubuntu widzi tylko 921 GB w jednej partycji (dysk mam 1 TB, brakujacy rozmiar to dysk C - systemowy) . Nie mialem tez wyboru opcji zainstalowania linuxa obok win7 co czesto jest pokazywane w poradnikach.
Jak to rozwiazac ?

#ubuntu #dualbot #windows7 #linux #pomocy
  • 21
Partycje E zmniekszylem o 20 GB ktore chcialem przeznaczyc na ubuntu - widać te 20gb jako free space z pozycji windowsa.


@znkk: Czym ją zmniejszałeś?
@znkk: Hm, jak ostatnio próbowałem zmniejszyć partycję w zarządzaniu dyskami, to kazało mi przekonwertować je na dynamiczne, a linux dynamicznych raczej nie obsługuje.
@znkk: Nic tam nie zainstalujesz, bo przekonwertowałeś sobie cały dysk na dynamiczny ziomek xD Tak podejrzewałem, bo #!$%@?łem to samo 2 tygodnie temu xD Na oficjalnych stronach windowsa twierdzą że już pozamiatane i teraz to musisz wyczyścić cały dysk, ale to gówno prawda.
http://www.sevenforums.com/tutorials/26829-convert-dynamic-disk-basic-disk.html
Interesuje cię Option 1, step 3, lecisz zgodnie z instrukcją. Jak już naprawisz to co #!$%@?łeś, to sytuacja wygląda tak:
Prawdopodobnie masz zajęte 4 partycje podstawowe -
@znkk: Ok. Masz 4 partycje podstawowe, więc kolejnej się zrobić nie da. Przekonwertuj D lub E na partycję logiczną (osobiście polecam zrobienie tego za pomocą choćby tego minitool partition wizard, bo windowsowy shit w którym siedzisz jest ogólnie #!$%@?), i nie dotykając nic więcej spróbuj odpalić instalację Ubuntu jeszcze raz. Konwersja partycji na logiczną NIE POWINNA ruszyć znajdujących się na niej danych, ale przy bawieniu się dyskami ryzyko niestety jest zawsze,