Wpis z mikrobloga

Mój królik ma od 3 dni biegunkę. Znaczy nie taką całkowitą tylko tych bobelków, które powinien zjadać. Zazwyczaj jak tak miał, to odstawiałem mu karmę na jeden dzień i przechodziło (kiedyś przeczytałem, ze wynika to z tego, że królik ma za dużo witamin). Teraz zaczynam się martwić, ale nie panikować bo nie jest apatyczny, je normalnie, pije wodę, biega, skaka, brzuch ma miękki. Do tego robi suche boble, ale mało i małe.
Na bank coś z dietą, dostaje zawsze minimalna ilość karmy + dużo suszonych naturalnych dodatków (pietrucha, pasternak, buraczki, jabłko, truskawka itp.) Pierun nie je siana od 2 lat, za cholerę go do tego nie namówię, za to wpierdziela sporo ziół suszonych (babkę lancetowatą, szerokolistną, mniszek). Mimo to siano ma w klatce, ale skubie je z nudów. Diety nie miał zmienianej, jedyne co to 2 tyg. temu dostałem nową dostawę ze sklepu gdzie zawsze kupuję jedzenie.

Martwić się już i targać do weta czy dać mu jeszcze weekend na to by poradził sobie z tym sam? Dodam, ze jak tylko zauważyłem to zrobiłem mu detox od wszelkich dodatków i zostawiłem tylko siano + zioła. Po jednym dniu trochę mu przeszło, wczoraj dałem mu dodatki i znowu mi zapaskudził mieszkanie :/

#krolik #kroliki #zwierzaczki #zwierzeta #pytanie

  • 48
http://www.swiat4lap.pl/vl-cuni-complete-adult-500g-cuni-adult-complete-p-883.html
http://www.swiat4lap.pl/vl-cuni-nature-750g-p-80.html

Te dwie wymieszane albo osobno, jak mi się złapie puszka. Maks 10-15g. na dobę, przy czym królik jest spory i ma 4 lata. Jak tylko widzę, że nie zjada tych bobli do jedzenia to odstawiam. Obecnych bobli nie ma szans zjeść, co najwyżej zlizać. Od 3 dni nie dostaje karmy w ogóle.

Karma ta sama od początku. Masz jakiś pomysł na przestawienie go na siano? Po prostu zabrać inne jedzenie
@fataler: jak na razie zrezygnuj z cuni nature i tych rzeczy z nawiasu, cuni complete możesz zostawić. Suszone zioła i siano to teraz ma być podstawa żywienia. Daj mu herbatkę koperkową, która jest spoko na brzuszek.

Przyczyną nie jedzenia siana, mogą być jakieś problemy z zębami, niech ci weterynarz sprawdzi, czy jest ok z zębiskami.
@fataler: przy królasach podobnie jak przy szynszylach, zmuszaj bestyję do siana. Z ziół typowo antybiegunkowych to suszonej babki daj mu więcej (tylko też niech Ci się nie przytka). Herbatka koperkowa jak rzecze @pogop: bardzo w porządku jest też napar z rumianku. Dowiedz się jak suszone jagody- szynszylom podaje się 1-2 jagódki (dostaniesz w aptece), nie wiem jak króliki, czy w ogóle mogą.
Sugestia z zębami też istotna. A siano jakie
@pogop: Przyczyną nie jedzenia siana jest u niego ewidentnie to, że ma w dupie za dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Jest zdrowy, regularnie chodzimy do weta. Dostaje dużo dodatków lepszych od siana i tak się przyzwyczaił cwaniak. Gdzie kupię herbatkę koperkową? W aptece? Dać mu zamiast wody jak się domyślam.
@fataler: w aptece. Zaparz i daj jak wystygnie do poidła normalnie zamiast wody, możesz najwyżej lekko rozcieńczyć.
To skoro mu za dobrze, to odstaw karmę, zostaw siano i ziółka z garbnikami (babka m.in. właśnie). Zgłodnieje, to zje :>
@kasiknocheinmal: Ta kuźwa, do poidła. Książę pije tylko z miseczki ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jakieś specjalne proporcje utrzymać w tym naparze? Suszone jagody mam w szafce, kiedyś mu kupiłem ale nie jadł za chętnie. Siano różne. Zwykłego nie rusza, jak już to z melisą, z miętą lub z "ziołami ogólnie" coś podje. Musi pachnieć bo nie ruszy. Masz rację, to dosyć bestialskie ale wyczyszczę mu michę, wstawię
@kasiknocheinmal: Wiem że bida z wetami, mam obecnie jednego godnego zaufania ale bez umówienia się wcześniej nie mam szans trafić do niego. Miałem też panią wet poleconą przez Stowarzyszanie z którego go adoptowałem, ale to totalna amatorka o mało co nie zginął w jej gabinecie przez nią :/
@fataler: koperkowej nie podawałam, więc nie wiem. Rumiankową mam w dwóch poidełkach - w jednym mocną, w drugim rozcieńczoną do słomkowej barwy, szynszyla sobie wybiera, które woli w danym momencie ;) Zobacz czy mu będzie smakowała wersja mocna tej koperkowej, jeśli tak, to takie podaj. Jeśli nie, kombinuj tak, żeby książę łaskawie pił :D
Jagódki daj tak, żebyś nie przegiął- szynszyle ważą tak 500-1000 gramów, więc sobie przelicz mniej więcej, żeby
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@soadfan: Mam go z SPK i ją mi właśnie polecaliście. Niestety jest zbyt nierozgarnięta, choć nie przeczę że jest dobra. Wiem, ze biegunka poważna sprawa, ale królik nie wykazuje żadnych objawów choroby w swoim zachowaniu.