Wpis z mikrobloga

Pomyśl o jednej rzeczy. Celu, który zawsze chciałeś/chciałaś osiągnąć.

Masz?

Teraz idźmy dalej.

Pomyśl o tym co zrobiłeś/aś, aby ten cel zrealizować.

Dobrze. To też mamy za sobą.

// Od teraz dla własnej wygody, będę się zwracał w rodzaju męskim, ale te słowa kieruję również do dziewczyn.

Czy ten cel nadal jest w tobie? Czy wciąż chcesz go zrealizować? W końcu mamy już 23 stycznia. Jeżeli jakiś cel noworoczny sobie postawiłeś, to czy nadal dążysz do jego realizacji? Czy może już się poddałeś?

Czekać 340 dni do następnego roku, też jest trochę głupio... więc nawet jeżeli odpuściłeś, to nadal istnieje szansa.

Wróć do tego co robiłeś. Przestań czytać ten wpis i wróć do swojego postanowienia, tracisz tylko czas czytając kolejny wpis anonimowego gościa z internetu! Jeżeli jednak wciąż cię nie przekonałem... no cóż. To może to co teraz napiszę zmieni twoje postrzeganie na istniejący świat.

Nasze życie opiera się na rozwiązywaniu problemów. Każdy ma problemy. Za co opłacić rachunki. Jak zaliczyć egzamin. W jaki sposób zagospodarować więcej czasu dla rodziny. Jak dolecieć na marsa. Każdy z nas zmagam się z innym rodzajem problemów. Jednak nie chodzi zawsze o cel. Niektórzy mogą powiedzieć: "Chcę lecieć na wakacje na wyspy Bora Bora.". Jest jednak pewna różnica, między "chceniem", a realizacją. Pytanie powinno brzmieć: "Co muszę zrobić, aby polecieć na wakacje na wyspy Bora Bora".

I tu właśnie dochodzimy pierwszej, prawdopodobnie ważniejszej części osiągania wyznaczania celu i rozwiązywania problemów.

Dzielić go na części.

Jeżeli chcesz zjeść słonia, to zawsze to łatwiej jest go podzielić na małej kawałeczki, aby jego konsumpcja była łatwiejsza.

Oprę się teraz na jednym przykładzie. Prostym przykładzie. Wszyscy chyba chcemy osiągnąć w życiu sukces. Dla większości osób sukces jest rozumiany przez: "Zarabiać kupę pieniędzy".

Dlatego fraza na wykopie tak dobrze się przyjęła: "Programista 15k".

Ale czy każdy programista zarabia 15k? Nie do końca... głównie takie sumy zarabiają specjaliści w danej technologii. Dużo jest zależne też od doświadczenia, oraz pracodawcy. Niektórzy programiści w Polsce zarabiają dobrze, ale to tylko dlatego, że są to pracodawcy zza Zachodu. Pod samą frazą kryje się bardzo dużo.

Jednak smutną prawdą jest fakt, że takie sumy to głównie praca w korporacji, bądź własny biznes.

Wyjeżdżając na zachód można już zauważyć, że praca programisty jest równana z innymi zawodami pod względem pensji. I koniec końców wychodzi na to, że nie musisz koniecznie być programistą, aby dobrze zarabiać, a jedynie być specjalistą w danej dziedzinie.

Programowanie nie jest dla ciebie? Jesteś kreatywny? Uwielbiasz grafikę? Albo branżę rozrywkową?

To do roboty!

Ale, ale... czy specjaliści w innych dziedzinach też tak dobrze zarabiają? I tak i nie. Zależy od dziedziny. Od potrzeb rynku. Od ilości osób umiejących daną rzeczy. Opierając się na rzeczach, które jako tako znam:

O wiele łatwiej znaleźć pracę w grafice, jeżeli umiecie robić Matte Painting i Environment Art (google it!). Przy produkcjach, czy to gry, czy filmy są to o wiele bardziej potrzebne rzeczy, niż osoby zajmujące się character artist. Stosunek ilości danych pracowników to mniej więcej 1 Character Artist na 5 Environment/Matte Painting Artist.

Problem z tą dziedziną grafiki jest taki, że takich grafików jest od groma i trzeba być naprawdę dobrym, aby znaleźć dobrze płatną pracę :)

O wiele łatwiej jest z 3D... rynek naprawdę potrzebuje wielu grafików:
Sprawdźcie: http://www.skillshot.pl/

I prawie x4, x5 więcej programistów (liczę tutaj poza GameDevem również pracę w korporacjach). Dlatego są to tak dobrze płatne zawody. A wiecie co jest jeszcze lepiej płatne? VFX! (google it) I jeszcze Rigging oraz Animatorzy.

Ale to tylko dlatego, że mało osób ma o tym pojęcie, a rynek potrzebuje takich specjalistów.

Możecie sobie obadać kogo szukają do jednego ze studiów filmowych w UK:
http://www.moving-picture.com/join-us/jobs-in-film

Prawdopodobnie taka sama zasada będzie istniała w innych dziedzinach. W zawodach budowlanych, obsługi maszyn, medycynie (w końcu jeden chirurg nie jest od wszystkiego). Wszystko zależy od potrzeb ludzi.

Niech każdy sobie teraz zada dwa pytania:

1. Co lubię robić.
2. Jak znaleźć czas, aby robić w przyszłości to co lubię i mieć z tego pieniądze.

A potem to już tylko robić to.

Bardzo ważna rada:

Dyscyplina >> Pasja

Możecie mieć pasję do grafiki, do tworzenia filmów, grania na gitarze, ale o wiele ważniejsza jest dyscyplina. Pasja może się wypalić. Możecie mieć gorszy dzień. Nie mieć motywacji aby coś robić, ale wtedy ważne jest, aby się nie przejmować i po prostu robić swoje.

Jeżeli chodzi o grafikę to polecam inne moje wpisy:
http://www.wykop.pl/wpis/15864823/niedlugo-zakonczenie-roku-pewnie-wielu-z-was-wybie/
Jeżeli chodzi o motywację i mierzenie czasu:
http://www.wykop.pl/wpis/15600543/chcesz-sie-nauczyc-programowac-a-moze-tworzyc-gry-/

PS: Wszelkie uwagi mile widziane. W pewnych kwestiach mogę się mylić. Jeżeli tak jest. Wtedy poprawcie mnie, jeżeli się mylę :)

Wpis oparłem między innymi na kilku artykułach z: http://waitbutwhy.com/

Oraz: http://www.cracked.com/blog/5-reasons-people-keep-disappointing-you/

#grafika #motywacja #programowanie #gamedev #pracbaza #film
  • 15
@Melcma: Że potrzeba więcej osób zajmujących się Envi, niż Character.

Cykl produkcyjny tyle osób nie potrzebuje i tyle. I szanse na pracę większe.

Obadaj sobie filmik Donglu, która pracuje w Ubisofcie przy grach :)

@Durb: Oj dobra, dobra :D
R.....x - @Melcma: Że potrzeba więcej osób zajmujących się Envi, niż Character. 

C...
@Rezix: Przeczytałem tyle motywacyjnych książek, i to od Tony Robbinsa, Tracyego po takie perełki jak Eckhart Tolle i w każdej jest jedno jeśli chcesz coś osiągnąć zacznij działać i nigdy się nie zniechęcaj. Ja tak robie i walcze o swoje cele wiem że na razie nie jest idealne to co robię. Ale też z każdą kolejną iteracją jest lepiej.