Wpis z mikrobloga

stracić ręki. W Grawitacji lepiej to rozwiązali, przynajmniej delikwent natychmiast zamarzł po rozszczelnieniu kombinezonu.


@UndaMarina: Ludzkie ciało w próżni wcale nie zamarza od razu. A nawet może być odwrotnie, będzie zamarzało wolniej niż w wyższych temperaturach na ziemi. To wynika z podstawowych praw dotyczących wymiany ciepła. Dzieje się tak bo ciepło przenoszone jest na kilka sposobów przez promieniowanie, konwekcję i przewodzenie, w warunkach ziemskich, a w próżni nie ma gazu
  • Odpowiedz
@czubekpalca: wlasnie przejrzalem wiki i na Ziemi jest 101kPa, na Marsie 0.9kPa, czyli ponad 112x mniejsze, zakładają, że astronauci mogą mieć mniejsze ciśnienie to i tak będzie 1:30..1:50. Do tego dodaj temperaturę typu -50stC i zakurzoną powierzchnię hełmu. Myślę, że taśma mogłaby nie wystarczyć.
  • Odpowiedz
@UndaMarina: w Grawitacji akcja byla w kosmosie ,gdzie temp wynosi ok -280 stopniC . W Marsjaninie ..akcja dzieje sie na Marsie ,gdzie temp i cisnienie sa inne. Tem bywa nawet dodatnia
  • Odpowiedz
@UndaMarina: Wbrew pozorom nie jest to ani trochę nieprawdopodobne. Bardzo łatwo zapomnieć, że wymagamy tylko 1 atmosfery - acz na marsie ciśnienie wynosi ~600 Pa, tak więc relatywna różnica to około 400 Pa - przeciętna taśma jest to w stanie wytrzymać. To akurat nie jest bzdurą ;)
  • Odpowiedz
@UndaMarina: ja szarą taśmą naprawczą zakleiłem dziurę po szybie w bagażniku po tym jak w Holandii włamali mi się do samochodu, "szyba" wytrzymała 900km i jazdę z prędkością 190km/h i nawet jakoś szczególnie głośniej w środku nie było, autostopowicze nie narzekali więc chyba dużo to mówi o jakości tego produktu ;)
  • Odpowiedz
@kozman: scena przecięcia rękawicy odbywa się na orbicie Marsa, z której główny bohater wylatuje jak z procy za pomocą gazu ze skafandra, prosto w objęcia pani kapitan, która przed chwilą wysadziła statek kosmiczny...
@sobaka: generalnie nie mam ochoty wdawać się w dywagacje w niedzielę wieczorem, po obejrzeniu zabawnego filmu. Nie mniej, jeśli ktoś chce rozwikłać zagadkę szczelności takiego rozwiązania w warunkach marsjańskich, to zapraszam. Ciekawe wpisy chętnie przeczytam
  • Odpowiedz
@UndaMarina:
1. Mów, że taśma nie naprawi dziury w hełmie kosmicznym
2. Wszyscy się nie zgadzają, mnóstwo kontrargumentów
3. "Nikt nie udowodnił że się da, więc pewnie nie da się tego udowodnić dopóki ktoś nie poleci na marsa i nie zaklei sobie hełmu szarą taśmą"
4. ???
5. Profit, bo robiąc kurtyzanę z logiki oddaliłaś gównoburzę do czasów ludzkiej eksploracji innych planet układu słonecznego.
  • Odpowiedz
@UndaMarina: Folia malarska powiadasz? Oglądałem ten film, i nawet przez moment nie przyszło mi nic tak głupiego do głowy.... Może to dlatego, że folię malarską sam używałem, a nie tylko wygooglałem w grafice, jak ty?
  • Odpowiedz
@UndaMarina: > generalnie nie mam ochoty wdawać się w dywagacje w niedzielę wieczorem, po obejrzeniu zabawnego filmu.
@UndaMarina: Hmm... ok, ale od 8 godzin próbujesz wszystkim udowodnić, że to niemożliwe. Czy nie jest to przypadkiem wdawanie się w dywagacje?
  • Odpowiedz
@sobaka: Akurat w próżni głównym czynnikiem wychładzającym jest parowanie cieczy. To ono powoduje spadnięcie4
@UndaMarina: Rozumiem, że to wszystko dla jaj, bo inaczej skąd by tu był argument "W Marsjaninie dali ciała, ale w Event Horizon to pokazali super, bo mu z oczy krew tryskała"?
  • Odpowiedz