Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do wykopków, którzy się jąkali ale problem przezwyciężyli. #tfwnogf bo mój brat cioteczny nigdy ten tego... I #przegryw bo siedzi przed PC cały czas. Problem dotyczy mojego brata ciotecznego, jak zauważyliście. Piszę to trochę z poczucia odpowiedzialności i braterskiej solidarności. Bo co będzie z nim za 10 lat? Otóż mój brat to 20lvl. Nie potrafi wypowiedzieć zdania bez zająknięcia. Problem jest poważny, bo jeszcze 2 lata temu tego nie było. Przy czym jest całkiem przystojny. Moje pytania: czy powinienem zaproponować mu wizytę u specjalisty? Snuć jakiekolwiek aluzje?
Dzięki.
  • 15
@boltzmann: tak, idź z Nim do specjalisty bo zapomniał jak się mówi, mam tutaj na myśli podstawowe zasady wymowy (np wypowiadanie zdań na wydechu lub bezdechy zamiast na wdechu wydychając powietrze). Taki specjalista "nauczy" Go mówić od nowa. Nie jestem ekspertem ale wydaje mi się, że jak nie całkowicie pozwoli to uporać się z problemem to znacząco go zniweluje.
@boltzmann: ośrodek mowy sąsiaduje w mózgu z jego częścią odpowiedzialną za ruch palcami dłoni, podobno ruszając palcami łatwiej się mówi. Taką metodę praktykuje się u dzieci że uczy się je wymowy podczas zabawy np klockami
@boltzmann: Jedną z technik ułatwienia wymowy, jest stukanie palcami, ale głównym pytaniem jest czy on też chce się z tym uporać, czy chcesz go na siłę uszczęśliwiać, był już podobnego tonu wpis i jak szybko powstał, tak szybko został usunięty, więc w pierwszej kolejności pogadaj luźno z nim, czy jest coś co chciałby zmienić w sobie, swoim życiu :)
@boltzmann: > Dlaczego ludzie się jąkają?
spotykałam się kiedyś z facetem, który się jąkał i było to spowodowane wydarzeniami z jego dzieciństwa, był DDA i jąkanie się to jeden z objawów somatycznych, czytałam fajny artykul na ten temat, ale nie mogę poszukać...( ͡° ʖ̯ ͡°)
@boltzmann: Rozumiem Ciebie i rozumiem jego, tylko wiesz choćbyś mu znalazł najlepszego specjalistę z dziedzin wszelakich to jeśli, choćby cień chęci na zmianę nie będzie pochodzi z jego strony to nic nie zdziałasz. Samo sugerowanie, że Ty widzisz w nim coś co nie jest do końca dobre, może mieć dwojaki wydźwięk i nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Jednak podrzucam Ci link https://www.youtube.com/watch?v=6ha0MfIPWmw żebyś zobaczył, że ten problem jest jak