Wpis z mikrobloga

Mireczki obserwujące tag #prawojazdy mam pytanie.

Temat wałkowany wiele razy, do tego z czarnej listy ale proszę o niezamykanie. #pdk

Jak to jest z kierunkowskazami na rondzie? W przepisach jest jedynie zaznaczone, że przy zjeździe dawać kierunek w prawo. Mnie na kursie uczyli jednak, że:

a) na małych rondach jadąc:
- w prawo od razu wrzucam prawy kierunek (przed wjazdem)
- prosto wrzucam prawy dopiero przy zjeździe
- w lewo lub zawracając wrzucam przed wjazdem lewy kierunek i zmieniam na prawy dopiero w momencie zjazdu z ronda

b) na dużych rondach, gdzie wyprowadzają nas pasy i strzałki obowiązkowy kierunek jest tylko przy zjeździe z ronda. Przy wjeżdżaniu już nie trzeba sygnalizować kierunku jazdy, ale nie jest to postrzegane jako błąd.

Liczę na ciekawą dyskusję bez obrzucania się błotem i wyzywania od studentów prawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 22
  • Odpowiedz
@Vladimir_Kotkov: ja daję tylko przy zjeździe z ronda (lub przed wjazdem jesli w prawo). W lewo nie daje, bo mnie #!$%@? jak inni to robią, wprowadza to tylko zamieszanie. Po co dawac migacz w lewo? Wystarczy jego brak - brak migacza, czyli kierowca jedzie jeden zjazd dalej, migacz w prawo - zjezdza na nastepnym.
  • Odpowiedz
@Vladimir_Kotkov: nigdy na rondzie nie wrzucasz lewego, chyba że zmieniasz pas na ten prowadzący w lewo, albo do zawracania. Ale wynika to ze zmiany pasa, a nie kierunku jazdy. Opuszczając rondo zawsze wrzucasz prawy. Włączenie kierunku w prawo przed małym rondem pozwala na upłynnienie jazdy, bo osoba czekająca dalej wie, że nie ma wolne, i nie musi czekać na ten "metr szału".
  • Odpowiedz
@3mielu: Dla mnie dawanie kierunku w lewo, jeśli chce się skręcić w lewo albo zawrócić daje informację dla czekających na wjazd "stój bucu, może jadę wolno, ale jadę dalej więc mi się nie #!$%@?".

@RRybak: Ok, to zrozumiałe w przypadku rond z kilkoma pasami ruchu. Co w wypadku małych rond jednopasmowych?
  • Odpowiedz
@Vladimir_Kotkov: Nie wiem jak jest ale ja wrzucam przed rondem w prawo jak zjeżdżam pierwszym zjazdem, na wprost daje w prawo przy zjeżdżaniu, a jak w lewo albo zawracam to przed rondem daje w lewo i jeszcze jeżdżę:) Tak mnie uczyli, tak zostało i tak pewnie zostanie ;)
  • Odpowiedz
@3mielu: @RRybak: zgadzam się z tym niewłączaniem lewego i włączaniem prawego przy zjeździe z ronda, ale co chłopaki robicie jak na rondzie jest pas do przejazdu przez rondo prosto i nie ma siły, żeby z tego pasa pojechać w lewo bo linia ciągła. Też wrzucacie prawy kierunkowskaz?
  • Odpowiedz
@kotstrazak: imo wprowadza zamieszanie, bo bedzie stal jakis rozowypasek, zobaczy migacz, pomysli ze zjezdzam i sie wpierniczy mi na maske. Sam sie kiedys na tym zlapalem, chociaz wiem ktora to lewa a ktora prawa :P
  • Odpowiedz
@Vladimir_Kotkov: na małym nie zmieniasz pasa, nie opuszczasz skrzyżowania, nie wrzucasz lewego.

@ladzik: tak, zawsze wrzucam jak opuszczam skrzyżowanie. Takie linie, lub nawet mini progi "wyprowadzające z ronda" zaczynają się przeważnie jeden zjazd wcześniej. Jeśli ktoś tam czeka, to już wie czy opuszczę rondo, czy jednak robię se kolejne kółko ;)
A nigdy nie masz tak, że rondo Cię na sztywno wyprowadza od wjazdu do wyjazdu.
  • Odpowiedz
Dla mnie dawanie kierunku w lewo, jeśli chce się skręcić w lewo albo zawrócić daje informację dla czekających na wjazd "stój bucu, może jadę wolno, ale jadę dalej więc mi się nie #!$%@?".


@Vladimir_Kotkov: jeśli nie wrzucę wtedy lewego, zwłaszcza kierowcy ciężarówek lubią się #!$%@?ć wtedy.
  • Odpowiedz
@ladzik: na takim rondzie daje kierunkowskaz jadąc prosto. Ale w sumie zastanawiam się czy nie jest to brane jako chęć zmiany pasa, bo przecież w prawo pas możesz zmieniać. @RRybak:
  • Odpowiedz
@3mielu: no właśnie, zmienić pas możesz, ale jadąc od dołu, jak już miniesz skręt w prawo na ścinawską, to nawet jak zmienisz pas na prawy to i tak możesz jechać tylko prosto.
  • Odpowiedz