Wpis z mikrobloga

Hej, pytanie związane z GIT:

A. Mam sobie na serwerze stronę WWW w wersji produkcyjnej = branch master na bitbucket.org
B. Chcę stworzyć wersję develop, żebym mógł powprowadzać modyfikacje = branch develop na bitbucket.org

Produkcja jest na domena.pl, na serwerze katalog: /domains/domena.pl/publichtml/

Pytania:

1. Develop rozumiem, że najlepiej odpalić na dev.domena.pl, na serwerze katalog /domains/dev.domena.pl/public
html/ tak?

2. Czy, żeby utworzyć lokalnie branch develop, powinienem skopiować całą zawartość produkcji do deva razem z folderem /domains/domena.pl/public_html/.git? Czy bez niego? Czy jeszcze inaczej? Może na pustym katalogu zrobić git init, a potem git pull origin master? A może git clone?

Nie kumam też tego jak działa lokalnie to przeskakiwanie pomiędzy branchami, czyli np. git checkout develop, skoro te komendy są cały czas wywoływane w obrębie jednego katalogu, w którym np. jest wersja produkcyjna.

3. Repo na bitbucket to jest remote, a u mnie na serwerze to local, tak?

Pomocy!

#webdev #webdesign #git #programowanie
  • 6
@gumol: To, gdzie jest produkcja a gdzie dev nie ma znaczenia. Git służy tylko i wyłącznie do zarządzania zmianami w projekcie, to, gdzie będzie produkcja etc nie ma znaczenia.

Generalnie, chodzi o to, że robisz sobie repo ( np na bitbuckecie prywatne repo zakładasz ), commitujesz sobie X rzeczy, a potem z danej rewizji możesz zrobić deploy, czyli wrzucenie tej dokładnie wersji na produkcję.
@gumol: generalnie, jak robisz ,,git init" to zakładasz repozytorium GIT, takie samo jak to, które bitbucket trzyma po swojej stronie.
Wpisując git remote origin tutajlinkdomojegorepo robisz ,,most" między nimi. Teraz, możesz pullować ( ściągać zmiany z ) i pushować ( wrzucać zmiany do ) repozytorium po drugiej stronie mostu, aby zsynchronizować Twój stan z stanem po drugiej stronie.
@gumol:
2. Zakladajac ze masz zainstalowanego GITa u siebie na kompie:
- sklonuj repozytorium z bitbucket: np. git clone ssh://git@bitbucket.example.com:7999/PROJ/repo.git,
- git checkout prawdopodbnie master
- git branch np. develop
- git checkout develop - masz od teraz pracujesz na wersji develop lokalnie
3. Tak.

jak sie nie chcesz bawic w terminalu to wyprobuj Source Tree