Wpis z mikrobloga

Wiem, że w zamyśle to ma być po prostu śmieszny obrazek, ale myślę, że autorowi przez przypadek udało się osiągnąć coś dużo ciekawszego niż tylko bekogenny content. Nie jestem żadnym autorytetem, ale uważam, że jest to fantastyczna metafora determinizmu kauzalnego.

Gra symbolizuje świat, a dzieci człowieka. Ludzie żyjący w przekonaniu, że mają wpływ na jakiekolwiek wydarzenia, są niczym dzieciaki wciskające z zapałem przyciski na padzie wierząc, że kontrolują to, co dzieje się w grze. Nie zdają sobie sprawy, ze wolna wola to tylko złudzenie, a oni sami są zaledwie marionetkami biorącymi udział w tragikomedii zwanej życiem.

Nie można zapominać o postaci ojca. To on ma faktyczną kontrolę nad sytuacją, symbolizuje więc zbiór zasad kierujących wszechświatem - boga, naturę, los, prawa fizyki, przeznaczenie, jak zwał tak zwał. Bawi go ignorancja dzieci, ale wie, że tak musi być, gdyż prawda zasmuciłaby je. Ludzie potrzebują złudzenia kontroli, gdyż jego brak jest niezwykle niekomfortowy.

Dałbym to na maturze z polskiego.
Pobierz s.....i - Wiem, że w zamyśle to ma być po prostu śmieszny obrazek, ale myślę, że auto...
źródło: comment_QeNH3qdYUVbRDcP0HluHTFTcJaL08dcy.jpg
  • 32
@spatsi: za daleko wybiegłeś, ale podoba mi sie tok rozumowania. Po prostu fajnym jest, gdy dziecko nie tylko ogląda to, jak gra ojciec a sam ,,bierze'' w tym udział. Radość, nawet rozwijanie wyobraźni bo na czymś skupia uwage i stara sie chyba próbować robic tak jak na ekranie. Dobre podejście ojca.

Nie zdają sobie sprawy, ze wolna wola to tylko złudzenie, a oni sami są zaledwie marionetkami biorącymi udział w tragikomedii zwanej życiem


@spatsi: Rozwiniesz? Nie masz wolnej woli? Ktoś nad tobą stoi z kijem i Ci mówi co masz robić?

Jak dla mnie przemyślenia trochę nieprzemyślane :)

Wiesz, piszesz że:

symbolizuje więc zbiór zasad kierujących wszechświatem - boga, naturę, los, prawa fizyki, przeznaczenie, jak zwał tak zwał.


OK. Ale nie sprowadzałbym
@janek_kos:
Wyparcie wolnej woli zdejmuje z jednostki odpowiedzialność za swoje czyny. Jesteś przegrywem? Nie masz znajomych? Twoje życie to piekło? Każda Twoja życiowa decyzja jest porażką? Wmów sobie, że wolna wola nie istnieje - problem solved, to wszystko nie Twoja wina.
Rozwiniesz? Nie masz wolnej woli? Ktoś nad tobą stoi z kijem i Ci mówi co masz robić?


@janek_kos: Podejmowanie decyzji to tylko procesy zachodzące w mózgu, podlegają one prawom fizyki tak samo jak wszystkie inne rzeczy na świecie, można więc podejrzewać, że ich przebieg jest z góry zdeterminowany.
Innymi słowy, możesz robić to, co chcesz, ale nie masz wpływu na to, czego chcesz. Artur Schopenhauer dość przystępnie pisze o tym w