Wpis z mikrobloga

Wiem, że w zamyśle to ma być po prostu śmieszny obrazek, ale myślę, że autorowi przez przypadek udało się osiągnąć coś dużo ciekawszego niż tylko bekogenny content. Nie jestem żadnym autorytetem, ale uważam, że jest to fantastyczna metafora determinizmu kauzalnego.

Gra symbolizuje świat, a dzieci człowieka. Ludzie żyjący w przekonaniu, że mają wpływ na jakiekolwiek wydarzenia, są niczym dzieciaki wciskające z zapałem przyciski na padzie wierząc, że kontrolują to, co dzieje się w grze. Nie zdają sobie sprawy, ze wolna wola to tylko złudzenie, a oni sami są zaledwie marionetkami biorącymi udział w tragikomedii zwanej życiem.

Nie można zapominać o postaci ojca. To on ma faktyczną kontrolę nad sytuacją, symbolizuje więc zbiór zasad kierujących wszechświatem - boga, naturę, los, prawa fizyki, przeznaczenie, jak zwał tak zwał. Bawi go ignorancja dzieci, ale wie, że tak musi być, gdyż prawda zasmuciłaby je. Ludzie potrzebują złudzenia kontroli, gdyż jego brak jest niezwykle niekomfortowy.

Dałbym to na maturze z polskiego.
Pobierz s.....i - Wiem, że w zamyśle to ma być po prostu śmieszny obrazek, ale myślę, że auto...
źródło: comment_QeNH3qdYUVbRDcP0HluHTFTcJaL08dcy.jpg
  • 32
Wyparcie wolnej woli zdejmuje z jednostki odpowiedzialność za swoje czyny.


@otto_flick: W pełni się z Tobą zgadzam.

Podejmowanie decyzji to tylko procesy zachodzące w mózgu, podlegają one prawom fizyki tak samo jak wszystkie inne rzeczy na świecie, można więc podejrzewać, że ich przebieg jest z góry zdeterminowany


@spatsi: Tu już wchodzimy w zagadnienia ściśle filozoficzne. Można w sumie nic nie robić i powiedzieć że "takie nasze przeznaczenie". Dokładnie tak jak
podlegają one prawom fizyki tak samo jak wszystkie inne rzeczy na świecie, można więc podejrzewać, że ich przebieg jest z góry zdeterminowany.


@spatsi: Jeżeli weźmiemy pod uwagę zdobycze nowoczesnej fizyki, to tak nie za bardzo. Zasada nieoznaczoności nadal obowiązuje, a jak wiadomo jednym z jej wniosków jest, to że nasz świat nie jest z góry zdeterminowany i nie da się go przewidzieć z 100% pewnością.

Oczywiście ta zasada działa w odniesieniu
@flager: Czekałem aż ktoś to przytoczy ;)
Tak, jeżeli weźmiemy pod uwagę fizykę kwantową, to nie można powiedzieć że świat jest 100% deterministyczny, występują elementy losowe i ostatecznie wszystko można przewidzieć jedynie z pewnym prawdopodobieństwem. Nie drążyłem tego, bo ostatecznie nie zmienia to wiele w kwestii wolnej woli.
@spatsi: Nie zgadzam się z taką interpretacją. Jestem aktywistą i miałem okazję zauważyć, że jeśli ludzie nie widzą efektu to rezygnują. Jeśli niemoc się powtarza to staje się wyuczona - nikt nie podejmuje próby naprawienia problemu nawet jeśli rozwiązanie leży w zasięgu ręki.