Wpis z mikrobloga

Dobra, załóżmy że chciałbym sobie zrobić badanie krwi.
Docelowo chodzi o morfologie, ale przy okazji z rana faktycznie mogliby mi zbadać także poziom cukru czy coś -wiece, wykluczenie cukrzycy i takich rzeczy.
To zrobią mi za jednym razem? I jak nazywa się to drugie badanie? Ma to jakaś fachową nazwę? Czy w samej morfologi warto jeszcze na coś zwrócić uwagę, czego mogą nie zbadać bez prośby o to?
I jeszcze pytanie - na takie badania się umawia, czy raczej przychodzi i z miejsca robią?
#medycyna #zdrowie
  • 34
@unknown_stranger: @Kain_to_Charlie_a_Delta_to_Kain: @doenutt: Problemem z bezcelowym wykonywaniem badań jest właśnie wyżej pokazany - monocyty nieco powyżej normy dla tego laboratorium. I co z tego wynika? Właśnie nic, bo badanie wykonuje się, żeby potwierdzić lub wykluczyć stan chorobowy, a nie najpierw badanie, a potem zastanawianie, co to oznacza. Bo przy braku korelacji z objawami klinicznymi i epidemiologią, wydruk na kartce zwykle nie świadczy o niczym.
@Nieczesany: u mnie problem jest taki, że od kilku miesięcy mam ciągły katar (nawet latem, ale nie mam żadnej alergii), do tego problem prawdopodobnie z hormonami (tabletki) i to, że 2 raz dostałam lek od ginekologa i mi nie pomógł, plus nie wiadomo dlaczego nie mogę pić wody (Muszyna, lekko gazowana) bo potem przez kilka dni męczą mnie nagle ataki bólu brzucha. Byłam wielokrotnie u lekarzy, miałam USG, brałam antybiotyki, różne
@doenutt: Z tą wodą dziwna sprawa. A co do kataru, czy były jakieś badanie w kierunku zapalenia zatok? Czy zdarzają się zapalenia spojówek - łzawienie, świąd, pieczenie? Jakieś choroby alergiczne, AZS?
@unknown_stranger: Rodzaj badania nie ma znaczenia - każde wykonuje się z określonych wskazań, choćby EKG, które nie jest zupełnie inwazyjne. Wynika to nie tylko z jakichś ambicji - żeby wiedzieć, co się robi i po co to się robi, ale żeby nie generować niepotrzebnych, rosnących kosztów i nie pogłębiać diagnostyki, co w efekcie może doprowadzić do szkód dla pacjenta - inwazyjna diagnostyka i jej powikłania, niepotrzebne interwencje terapeutyczne itp.
@Nieczesany: To tak, generalnie to niby nie było jakiś jasnych wskazań, by robić te badania. Ale no były sytuacje typu:
1) samopoczucie bliskie omdleniu po intensywnym bieganiu - parę razy. Wszyscy mówili - zrób sobie morfo też
2) jestem zmęczony, zasypiam, bardzo dużo śpie - zrób sobie morfo
3) oczy mnie szczypią, po posiłkach odpływam - zbadaj sobie cukier
I parę takich innych różnych, więc w sumie i tak i tak
@Nieczesany: zapalenie zatok miałam jakoś dwa miesiące temu - miałam antybiotyk i 2 tygodnie leżałam w domu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
alergii nie mam - w każdym razie żadnej z tych "podstawowych" czyli np. kurz, pies, kot, pyłki. Zapalenia spojówek też nie miałam.
@Kain_to_Charlie_a_Delta_to_Kain: tylko po tej lekko gazowanej/gazowanej, wypiję chociażby 2 łyki - mogę się spokojnie spodziewać w nocy okropnego bólu brzucha ( ͡°