Wpis z mikrobloga

@retrospektywa: Ale wiesz, że te uchwały PO były nieważne, bo według ich ustawy z 25 czerwca wyboru dokonuje prezydium sejmu oraz 50 posłów. PO wybrała tylko za pomocą prezydium, więc PiS miał prawo doprowadzić sytuację łamania prawa do porządku. Prezydent musiał z tego powodu odebrać ślubowanie.

Jakie inne przepisy mieli rzekomo złamać jeszcze?

wołam @pdpacek tak jak prosiłeś
@AddioPomidory: Chodziło mi o konkretne przepisy, nie zadawałbym takiego pytania, bo wystarczy, że włączę dowolną stronę i takie hasła się pojawiają. Napisałeś standardowe argumenty, wiele razy podważone.

Np. tu: http://www.wykop.pl/wpis/15618939/#comment-52824873

partia rządząca złamało konstytucję uchwalając wadliwą ustawę o tk


Tu się zgadzam. Wyrok jest dość wiarygodny, bo żaden z punktów orzeczenie nie był nie zgodny z powodu art. 2 konstytucji, który wg mnie jest gwno warty.
@maciejkack:

50 posłów.

Nie jest, że kandydatów zgłasza Prezydium oraz grupa 50 posłów.
'Oraz' jest równoważne 'i', więc prawo zgłaszania przysługuje Prezydium i grupie posłów. Artykuł ten nie determinuje tego jak mają być zgłoszone kandydatury.

Oraz oznacza, że muszą być oba organy.

Opinia prawnika na ten temat, dr hab. Michała Warcińskiego, Uniwersytet Warszawski

http://www.rp.pl/Opinie/312099994-Spor-o-Trybunal-Prezydent-nie-moze-przyjac-slubowania.html

Ale dzięki @maciejkack za bardziej rzeczowy komentarz.
@PrzywodcaFormacjiSow: wszysktie konkretne przepisy masz zawarte w wyrokach trybunału konstytucyjnego http://otk.trybunal.gov.pl/orzeczenia/rssGPhtml.asp

Nic z tego co napisałem nie może zostać podważone, bo są to rzeczy o których mówił w swoim wyroku trybunał konstytucyjny, a więc jedyna instytucja która jest predestynowana do decydowania czy ktoś złamał konstytucję czy też nie.

przypomnę tylko że pis powołał sędziów według wadliwej ustawy PO, a Prezydent już zapowiedział kolejne złamanie konstytucji przez przywrócenie dawnego wieku emerytalnego.
@AddioPomidory: Wiem, że powołał wg. ustawy PO, ale tam chyba zakwestionowano tylko przepis dot. podstawy prawnej do wybory 2 sędziów.

Orzeczenie TK, to tylko spis przepisów niezgodnych z konstytucją.

Uzasadnienie, czyli. m. in. to gdy TK miał powiedzieć, że Duda ma obowiązek zaprzysiężenia 3 sędziów padł już w uzasadnieniu, a to nie mam mocy prawnej. TYLKO ORZECZENIE jak wyżej zauważyłeś.
@PrzywodcaFormacjiSow: tak, ale PiS przed powołaniem 5 nowych sędziów przegłosował swoją własną ustawę która wchodzi w życie z dniem 1.01.2016, a sami wcześniej zgłosili ustawę PO do TK by sprawdzić jej zgodność z konstytucją.

nie masz racji. Napisałem żebyś czytał wyrok. W orzeczeniu z 3 grudnia stoi jak wół że:

5. Art. 21 ust. 1 ustawy powołanej w punkcie 1, rozumiany w sposób inny, niż przewidujący obowiązek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznego
@PrzywodcaFormacjiSow: A jak dr Warciński uzasadni, że spójnik "oraz" wiąże człony dopełnienia, a nie wyrażone w zdaniach współrzędnych normy merytoryczne? Bo jeśli się na to pokusi, to zapis konstytucji:

Inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Ministrów.


unieważniałby chyba całe polskie prawo. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ustawa o TK z 1997 i Regulamin Sejmu mówią wprost o "prezydium lub grupie 50 posłów", moim zdaniem
@retrospektywa: Pytanie co teraz, bo mamy wybranych legalnie 5 sędziów przez PiS i 3 nielegalnie przez PO, ale podstawa prawna jest legalna i TK wymaga zaprzysiężenia. Konstytucja mówi, że sędziów jest 15 i ani jednego więcej.

Co dalej twoim zdaniem @retrospektywa ?

Pyt. 2, czy TK może interpretować przepisy czy może tylko mówić czy są zgodne z konstytucją czy nie. Muszę się zagłębić w ustawy :)
3 nielegalnie przez PO


@PrzywodcaFormacjiSow: o to się właśnie rozchodzi, że niekoniecznie. PiS twierdzi, że nielegalnie (bo ustawa była #!$%@? i zrobili z tym porządek) a praktycznie cała reszta mówi, że 3 wybrana była legalnie i PiS w żaden sposób nie może tego wyboru cofać.