Wpis z mikrobloga

Szanowny Wykopie,

Lubimy Was niezwykle, więc postanowiliśmy zrobić #rozdajo sprzętu, którego nie mamy jeszcze w sprzedaży. Za miesiąc wprowadzamy termometr piowowarski, ale zanim to nastąpi ktoś kto dał nam plusa otrzyma go w poniedziałek. Liczymy też na szczerą opinię zwycięzcy.


Spam spamem, a poniżej coś dla chcących rozpocząć swoją przygodę z piwem:

SŁOWNICZEK POCZĄTKUJĄCEGO PIWOWARA

DROŻDŻE PIWOWARSKIE(drożdże piwne) – specjalnie wyselekcjonowana odmiana drożdży Saccharomyces cerevisiae . Charakteryzują się bardzo dobrą zdolnością do fermentacji . Dzielimy je na drożdże górnej i dolnej fermentacji.

DROŻDŻE PIWNE GÓRNEJ FERMENTACJI – fermentują w wyższych temperaturach około 15 – 25oC, zbierają się w górnej warstwie brzeczki tworząc charakterystyczny kożuch. Używane do piw typu ale, pszenicznych, brytyjskich.

DROŻDŻE PIWNE DOLNEJ FERMENTACJI – fermentują w niższych temperaturach około 5 – 13oC, po fermentacji osiadają na dolne naczynia. Używane głównie do piw typu lager, pilzner, bock (koźlak)

SŁÓD – skiełkowane i wysuszone ziarno zbóż. Najpowszechniej stosowany jest słód jęczmienny.

ŚRUTOWANIE – rozdrobienie słodu mające na celu pokruszenie łusek oraz ziarna. W ten sposób uzyskujemy śrutę słodową.

ŚRUTA SŁODOWA – rozdrobnione łuski i ziarna słodu.

CHMIEL – HumulusLupulus L. roślina dwupienna stosowana w piwowarstwie, najczęściej w formie granulatu lub pokruszonych szyszek, nadająca charakterystycznej goryczki w piwie.

BRZECZKA PIWNA – wywar przygotowany ze słodu, wody, chmielu oraz innych produktów niesłodowanych np. syropu cukrowego

ZACIERANIE – proces produkcji brzeczki piwnej, mającej na celu rozpuszczenie skrobi oraz białek w wodzie, pod wpływem enzymów.

SKROBIA – cukier złożony obecny w słodzie. Pod wpływem zacierania rozkładany do cukrów prostych, poddawanych fermentacji.

WSKAŹNIK JODOWY SKROBI – Płyn Lugola – roztwór jodku potasu, służący do oznaczenia stopnia rozłożenia skrobi. Brak zmiany zabarwienia wskaźnika oznacza koniec zacierania.

ZŁOŻE FILTRACYJNE – łuski i ziarna słodu, uzyskane po procesie zacierania, przez które filtrujemy brzeczkę.

GLUKOZA KRYSTALICZNA – cukier dodawany do butelek w celu nagazowania piwa.

CUKROMIERZ– aerometr Ballinga – miernik służący do pomiaru ilości cukru w brzeczce w temp. 20C.

FERMENTACJA BURZLIWA – właściwa fermentacja przeprowadzana przez drożdże, w wyniku której powstaje a-----l i dwutlenek węgla.

FERMENTACJA CICHA – fermentacja mająca na celu sklarowanie oraz dojrzewanie młodego piwa.

WYSŁADZANIE – przepłukiwanie młóta gorącą wodą w celu wyciągnięcia pozostałych w nim cukrów.

MŁÓTO – nierozpuszczalne składniki zacieru w postaci osadu z łusek, kiełek i drobin słodu. Tworzy naturalną warstwę filtracyjną

EKSTRAKT BRZECZKI – wyciąg ze słodu i chmielu, decyduje o walorach aromatyczno - smakowych gotowego piwa.

SKALA BALLINGA- ukazuje stężenie cukru w roztworze wodnym. 1 Blg = 10g cukru na 1 L płynu.

#p--o #piwowarstwo #browin #pijzwykopem
Browin - Szanowny Wykopie, 

Lubimy Was niezwykle, więc postanowiliśmy zrobić #rozd...

źródło: comment_9tEAqaV5reF5IIj7NLkFR0kGMOIkcZmM.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Browin: W-------ą mnie już tacy piwosze-neofici, co to c---a całe życie walili harnasie za 1,99 i inne tatry, a teraz nagle koneserzy piw kraftowych.
Pół biedy, jak ustawiasz się na p--o w plenerze. Teraz każdy monopolowy musi mieć w lodówkach jakieś ciachany palone, kormorany niskosłodzone i inne żywe bezglutenowe, nabierze sobie taki 6 różnych do siatki i zadowolony nie truje d--y. Ale nie daj boże kup sobie p--o jakiegoś większego browaru. Nie mówię to o obiektywnie chuowych harnasiach, żubrach czy innych tyskich, ale normalnych piwkach typu perła czy Łomża, co to przyjemnie obalić latem bez kontemplacji bukietu smakowego. Zaraz się zaczyna:
- hurrr durrr co ty pijesz, koncernowe siki, j---e tekturo, za tyle samo mogłeś mieć ekokraftowy CIEMNY PRZENICZNY LAGER PILS PALONY JASNY PEŁNY z BROWARU KOCZKODAN, mmm, pacz jakie to dobre, wyliżem jeszcze butelke po wypicu!!!!!!!
Nieważne, że 5 lat temu sami spuszczali się nad „perło export”, bo okazało się, że istnieje poniżej 4 zł coś nie j---e żółcią jak harnaś i nie chce się rzygać wypiciu 7.
Prawdziwa jazda zaczyna się przy próbie ustawienia w jakiejś knajpie. Lokale z wyborem mniejszym niż 15 gatunków piw kratowych albo belgijskich czy niemieckich odpadają. Rzut oka na kartę wystarczy, i już trzoda:
- o, nie ma południowosakosńskiego stouta 16894 IPA uberchmielone 69 IBU z browaru Himmler, wychodzimy, co mie tu jakimś guwnem pizner urkłel
  • Odpowiedz
  • 4
@blackmaul: Jak mnie w-------ą ludzie, których boli d--a, bo człowiek przestał się zachwycać Harnasiem i Łomżą. Chcecie pić tanie p--o, żeby tylko ryło banie to pijcie. Po co się p-----------ć do kogoś, kto czymś się interesuje i lubi smak piwa z wyższej półki. To że nie masz ochoty spróbować czegoś co ma jakiś smak i pijesz p--o żeby wprowadzić po prostu a-----l do pustego łba to proszę bardzo ale po
  • Odpowiedz