Wpis z mikrobloga

Szanowny Wykopie,

Lubimy Was niezwykle, więc postanowiliśmy zrobić #rozdajo sprzętu, którego nie mamy jeszcze w sprzedaży. Za miesiąc wprowadzamy termometr piowowarski, ale zanim to nastąpi ktoś kto dał nam plusa otrzyma go w poniedziałek. Liczymy też na szczerą opinię zwycięzcy.


Spam spamem, a poniżej coś dla chcących rozpocząć swoją przygodę z piwem:

SŁOWNICZEK POCZĄTKUJĄCEGO PIWOWARA

DROŻDŻE PIWOWARSKIE(drożdże piwne) – specjalnie wyselekcjonowana odmiana drożdży Saccharomyces cerevisiae . Charakteryzują się bardzo dobrą zdolnością do fermentacji . Dzielimy je na drożdże górnej i dolnej fermentacji.

DROŻDŻE PIWNE GÓRNEJ FERMENTACJI – fermentują w wyższych temperaturach około 15 – 25oC, zbierają się w górnej warstwie brzeczki tworząc charakterystyczny kożuch. Używane do piw typu ale, pszenicznych, brytyjskich.

DROŻDŻE PIWNE DOLNEJ FERMENTACJI – fermentują w niższych temperaturach około 5 – 13oC, po fermentacji osiadają na dolne naczynia. Używane głównie do piw typu lager, pilzner, bock (koźlak)

SŁÓD – skiełkowane i wysuszone ziarno zbóż. Najpowszechniej stosowany jest słód jęczmienny.

ŚRUTOWANIE – rozdrobienie słodu mające na celu pokruszenie łusek oraz ziarna. W ten sposób uzyskujemy śrutę słodową.

ŚRUTA SŁODOWA – rozdrobnione łuski i ziarna słodu.

CHMIEL – HumulusLupulus L. roślina dwupienna stosowana w piwowarstwie, najczęściej w formie granulatu lub pokruszonych szyszek, nadająca charakterystycznej goryczki w piwie.

BRZECZKA PIWNA – wywar przygotowany ze słodu, wody, chmielu oraz innych produktów niesłodowanych np. syropu cukrowego

ZACIERANIE – proces produkcji brzeczki piwnej, mającej na celu rozpuszczenie skrobi oraz białek w wodzie, pod wpływem enzymów.

SKROBIA – cukier złożony obecny w słodzie. Pod wpływem zacierania rozkładany do cukrów prostych, poddawanych fermentacji.

WSKAŹNIK JODOWY SKROBI – Płyn Lugola – roztwór jodku potasu, służący do oznaczenia stopnia rozłożenia skrobi. Brak zmiany zabarwienia wskaźnika oznacza koniec zacierania.

ZŁOŻE FILTRACYJNE – łuski i ziarna słodu, uzyskane po procesie zacierania, przez które filtrujemy brzeczkę.

GLUKOZA KRYSTALICZNA – cukier dodawany do butelek w celu nagazowania piwa.

CUKROMIERZ– aerometr Ballinga – miernik służący do pomiaru ilości cukru w brzeczce w temp. 20C.

FERMENTACJA BURZLIWA – właściwa fermentacja przeprowadzana przez drożdże, w wyniku której powstaje alkohol i dwutlenek węgla.

FERMENTACJA CICHA – fermentacja mająca na celu sklarowanie oraz dojrzewanie młodego piwa.

WYSŁADZANIE – przepłukiwanie młóta gorącą wodą w celu wyciągnięcia pozostałych w nim cukrów.

MŁÓTO – nierozpuszczalne składniki zacieru w postaci osadu z łusek, kiełek i drobin słodu. Tworzy naturalną warstwę filtracyjną

EKSTRAKT BRZECZKI – wyciąg ze słodu i chmielu, decyduje o walorach aromatyczno - smakowych gotowego piwa.

SKALA BALLINGA- ukazuje stężenie cukru w roztworze wodnym. 1 Blg = 10g cukru na 1 L płynu.

#piwo #piwowarstwo #browin #pijzwykopem
Browin - Szanowny Wykopie, 

Lubimy Was niezwykle, więc postanowiliśmy zrobić #rozd...

źródło: comment_9tEAqaV5reF5IIj7NLkFR0kGMOIkcZmM.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@blackmaul: akurat, piwowarzy domowi byli w Polsce grubo przed tzw. piwną rewolucją. Zresztą domowy wyrób alkoholu towarzyszył naszemu narodowi przez cały przekrój naszej historii. Więc nie #!$%@?...
  • Odpowiedz
@blackmaul: koncerniaki też bywają dobre, Tyskie Książece jest warzone w bodajże 4 różnych browararch, warka warce nierówna i zdarzają się dobre okazy.

Jeśli Cię to #!$%@? to powinna Cię też #!$%@?ć np. to że coraz więcej uprawia sporty dbając o zdrowie. To primo. Secundo - imho lepiej dać zarobić małym browarom regionalnym, kontraktowym, rzemieślniczym niż SAB Millerowi, Carsbergowi. Tertio: Jak Cię #!$%@?ą krafty - nie trzeba wcale kupowac piwa za
  • Odpowiedz
@Peter_Mountain: Tylko jeden, bo z linii produkcyjnej przyjechały do nas dwa, żebyśmy mogli zrobić zdjęcia. Więc jeden poszedł na wykoppel i drugi na fejsbunia ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@Grzesiek_astronaut: ha! Właśnie o to chodzi, że nie do końca. Termometrów jest w pip i jeszcze trochę, ale są to zwykłe termometry z instrukcją obsługi lub przepisem na piwo, a termometry dedykowanego dla piwowarów właśnie nie było.
  • Odpowiedz