Wpis z mikrobloga

106 / 225

Kiedyś już chyba pisałem, ale tylko zdawkowo, że w przypadku gdy nie mogę zapamiętać jakiegoś słowa w obcym języku, albo gdy po czasie zapominam jego znaczenia, to staram się znaleźć kontekst w jakim może być ono użyte, im powszechniejszy - tym lepiej. Od samego początku robię tak w przypadku języka rosyjskiego i w znajdywaniu takich połączeń, najczęściej w postaci pasujących do siebie wyrazów, wykorzystuję nowoczesną technologię, a dokładniej wujka Google i jego algorytmy podpowiadające przy wyszukiwaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale od początku, na przykładzie. Jakiś czas temu dodałem sobie do Anki słowo прекращать, co według słownika Abbyy oznacza "stop, cease, end, discontinue" i tym samym bardzo niewiele mi mówi o zastosowaniu. Na szczęście zapisuje też kontekst gdzie to słowo znalazłem pierwszy raz, stąd wiem, że można "zaprzestać wojennej operacji" - "(...) прекратить военную операцию"(...). Cóż, jednak patrząc realnie, szanse zastosowania tego typu zwrotu są nikłe, raczej nie będę nikomu mówić żeby zaprzestał wojennych operacji :) więc i szybko mi takie coś wypada z głowy.

W momencie gdy zapomniałem jak jest zaprzestawać po rosyjsku, z pomocą przychodzi Google. Wpisuję interesujące mnie słowo i jakąś dodatkową literkę, na przykład "прекратить о", po czym przeglądam podpowiedzi, znajdując coś co mi się wydaje sensowne, w tym przypadku było to "прекратить общение", bo to drugie słówko także miało tendencję do wypadania mi z głowy, a razem znaczą coś w stylu "zerwać (z kimś) kontakt". Bingo, to mi się przyda. Nie tylko brzmi sensownie, ale dodatkowo ze słownikowych tłumaczeń nijak bym nie wpadł, że można tego tak użyć. Jako bonus mogę sobie jeszcze lepiej to utrwalić i poczytać coś na ten temat, na przykład artykuł o toksycznych ludziach z którymi lepiej przerwać znajomość.

Na podobnej zasadzie można wykorzystać przewidywane następnych wyrazów w komórkowych klawiaturach, jak np. SwiftKey, ale niestety oferuje to zdecydowanie mniejsze możliwości.

Do materiałów z których się uczę dołącza znany popularnonaukowy miesięcznik Природа, który ku mojemu zaskoczeniu jest dostępny do pobrania za darmo ze strony Rosyjskiej Akademii Nauk, co prawda z kilkumiesięcznym opóźnieniem, ale darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby - szczególnie jak jest porządnym pdfem. Niestety, poziom językowy nieporównywalnie wyższy niż internetowe artykuły, które miałem w zwyczaju czytać.

#225godzinrosyjskiego
  • 2
@Detharon: Ja nadal nie mogę wpaść w nawyk tworzenia i powiększania swoich talii, a przydałoby się :P
Z każdą nową kartą odrazu kierujesz się do Anek żeby dodać, czy na przykład co kilka dni dodajesz sobie więcej za jednym razem? I też czy preferujesz dodawanie na komputerze czy na androidzie?
Takie trochę czasochłonne jest to dodawanie, zawsze jak to robię to zdaje mi się, że to nie warte zachodu, ale jednak
@dyeprogr: regularnie dodaję po kilka słówek dziennie, a jeżeli znajduję jakiś interesujący tekst, to nawet po 20-30, ale ostatnio tego nie robiłem. Preferuję dodawanie na komputerze, bo na androidzie muszę ręcznie wpisywać czerwony kolor czcionki dla akcentu literka, albo zostawiać to w spokoju (czego nie lubię) i później kolorować na komputerze.

Może i strata czasu, ale własnoręcznie dodane słówka zapamiętuje mi się nieporównywalnie lepiej, niż te z gotowych talii, a