Wpis z mikrobloga

@babisuk: Żeby móc porównać czy poziom wiedzy 15-sto latków wzrósł czy tylko wzrósł względem poziomu innych 15-sto latków na arenie międzynarodowej wypadałoby porównać testy z poszczególnych lat. Bo jeżeli poziom systematycznie spadał, ale mniej niż w innych krajach to też możemy osiągnąć lepszy wynik. Tak samo jak dostosowywując program nauczania do testów (a zarazem do systemu nauczanie w innych krajach).
  • Odpowiedz
@babisuk: Powiedz mi jeszcze jedną rzecz - czy od 2000 roku pytania na tych testach trzymają ten sam poziom? Czy dopasowywane są do obecnego programu wykładanego w szkołach? Poza tym jak te testy przekładają się na produkowanych masowo studentów? Jaką wiedzę mają dzisiejsi absolwenci wyższych uczelni? Jak przekłada się powszechny dostęp do studiów na pracę zawodową?
  • Odpowiedz
Nie wiem jak krótkowzrocznym trzeba być, żeby nie widzieć tragicznego poziomu nauczania w dzisiejszych szkołach. Pochodzę z nauczycielskiej rodziny, sam pracuję w oświacie i każdy nauczyciel mówi to samo - wymagania są z roku na rok mniejsze to jest fakt.
  • Odpowiedz
@babisuk: Ale jeżeli mi przedstawisz na to dowód to pochylę czoła. Chciałbym zobaczyć porównanie bieżących testów z tymi z początku po prostu. Jeżeli będą zbliżone poziomem to przyznam Ci rację.

Tak ciężko dopuścić możliwość, że poziomy testów się obniżają?
  • Odpowiedz
@babisuk: Zwróć uwagę na testy maturalne np. z 1999 roku i na dzisiejsze. Które wymagają większej wiedzy? Czy to, że poziom zdawalności matur wzrósł jest wyznacznikiem większego poziomu uczniów? Tak - ale TYLKO WTEDY kiedy same zadania maturalne są takie same (ew. trudniejsze). W przypadku kiedy od maturzysty wymaga się coraz mniej, nie dziwnym jest, że zdawalność będzie większa. To jest po prostu równanie w dół. W ten sposób poprawia
  • Odpowiedz
@babisuk: Ale ja nie przeczę jakości edukacji w Finlandii (nigdy mnie to nie interesowało, nie mam żadnej wiedzy na ten temat). Widzę po prostu poziom wiedzy gimnazjalistów teraz i 10 lat temu jak ja kończyłem szkołę i to oceniam. Podałeś przykład testów, który temu teoretycznie zaprzecza i poprosiłem Ciebie o udowodnienie rzetelności przedstawionej przez Ciebie tezy poprzez pokazanie porównania poziomu testów na przestrzeni lat. Więc gdybyś mógł to przedstawić pozwoliłoby
  • Odpowiedz