Wpis z mikrobloga

Domowy miód pitny - Trójniak

Składniki na 10l nastawu:
- 3,3 l miodu (polecamy wielokwiatowy luk akacjowy)
- 6,6 wody
- 40 g regulatora kwasowości
- pożywka do drożdży
- drożdże Fermivin PDM

Przepis:
2,3 l miodu podgrzaćw dużym garnku z 4 litrami wody, aż do rozpuszczenia. Po rozpuszczeniu gotować jeszcze przez 20 minut na małym ogniu (w międzyczasie zbieramy powstającą białą pianę - miód sycony*). Można także miód jedynie rozpuścić nie doprowadzając do zagotowania (miód nienasycony).

Brzeczkę
* studzimy (pomoże nam w tym dodatek pozostałych2 l wody), wlewamy całość do gąsiorka, dodajemy drożdże, pożywkę oraz 30 g regulator kwasowości. Zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiamy w miejsce, gdzie możemy utrzymać stałą pokojową temperaturę.

Po 2 tygodniach fermentacji rozpuszczamy pozostały litr miodu (można go rozpuścić w 1,5 l ściągniętego z balonu płynu). Dokonujemy korekty smaku dodając (jeżeli zajdzie taka potrzeba) pozostałą część regulatora kwasowości.

Po 4-5 tygodniach (kiedy fermentacja burzliwa słabnie) można dokonać pierwszego obciągu nastawu z nad osadu. Osad wyrzucić, a młody miód poddać dalszej fermentacji. Obciąg z nad osadu można powtarzać co 4 tygodnie, aż do zakończenia fermentacji.

Przy dodaniu drugiej części miodu możemy nastaw dochmielić i doprawić przyprawami korzennymi (imbir, goździk, ziarna pieprzu czarnego, ewentualnie liść mięty). Jeżeli zdecydujemy się na te zabiegi umieszczamy wszystkie składniki w woreczku płóciennym i gotujemy w 300 ml ściągniętego nastawu przez ok. 15 minut. Po wystygnięciu powstały wywar przenosimy do balonu.

*sycenie miodu - powolne gotowanie miodu z wodą i zbieranie powstającej piany. Należy pamiętać, że przy tej czynności miód traci część swoich właściwości.

miody nienasycone - brzeczka miodów nienasyconych nie jest gotowana. Miód jedynie rozpuszcza się w ciepłej, niezagotowanej wodzie.

*brzeczka - woda z miodem :)

Czym są trójniaki?
Trójniaki to miody, dla których beczka powstaje z jednej objętości miodu i dwóch objętości wody (1:2). Stężenie cukru w takim nastawie wyniosłoby 314-36 Blg. Zalecamy, więc podzielenie miodu na porcje 3/4 na początku i 1/4 w trakcie fermentacji.

#browin #miodpitny #winodomowejroboty #wino #przetworstwo #pijzwykopem

Browin - Domowy miód pitny - Trójniak

Składniki na 10l nastawu:
- 3,3 l miodu (po...

źródło: comment_qP705RvaHuEia9cpwbSdSumMltjCaPbh.jpg

Pobierz
  • 44
@Browin:
1. Czy rodzaje miodów można mieszać? Np. wymienione akacjowy i wielokwiatowy?
2. Jak się ma sytuacja z innymi miodami? Np. gryczanym lub spadziowe?
3. Na jakiej wodzie rozpuszczamy miód? Mineralna? Źródlana? Kranówka?
4. Po zdaniu:

Po 4-5 tygodniach (kiedy fermentacja burzliwa słabnie) można dokonać pierwszego obciągu nastawu z nad osadu. Osad wyrzucić, a młody miód poddać dalszej fermentacji. Obciąg z nad osadu można powtarzać co 4 tygodnie, aż do zakończenia
@Zatwardzenie:

1. jak najbardziej.

2. Takie przepisy też u nas będą. Możesz nawet zamówić dzisiaj, który konkretnie Cię interesuje i w przyszłym tygodniu się pojawi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

3. My robimy na kranówce, ale pamiętaj, że 'łódzka woda najlepsza'. Jeżeli chcesz na mineralnej to wybierz nisko mineralizowaną.

4. Zależy od Blg. Ten nasz to około 15-16%. %%% zwiększamy jeżeli dodajemy wszystko porcjami, a nie wszystko od
2. Takie przepisy też u nas będą. Możesz nawet zamówić dzisiaj, który konkretnie Cię interesuje i w przyszłym tygodniu się pojawi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Browin: no właśnie ciekawi mnie jaki wpływ na smak miodu pitnego ma dany gatunek miodu, więc może nie przepis, a poradnik, gdzie opisane będzie jakie skutki powoduje użycie jakiego miodu :D
@Browin: mam 5-6 litrowy baniaczek więc chciałbym rozrobić na 1,3-1,5 kg miodu i właśnie najpierw 1 kg wielokwiatowego, a potem dodać innego rodzaju miodu jako tę resztę, stąd moje wątpliwości czy to dobry pomysł. ;) przy czym do miodu spadziowego mam dostęp prosto z pasieki od kolegi! :D
@Zatwardzenie: podczas trwania konkursu porozmawialiśmy też sporo o miodach. Tych naszych i tych przywiezionych ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niestety rozpisanie takiej tabelki to przerobienie wszelakich możliwych przepisów (podobnie robiliśmy z winami) i nie zrobimy tego szybko, bo zwyczajnie musimy to zrobić bardzo dokładnie :( Pytaliśmy za to o Twój wielokwiatowy i polecają mieszankę z "miodem gryczanym"
@Browin: Wolę pytać publicznie, bo ktoś może jeszcze z tego skorzystać:

Z pierwszego akapitu:

2,3 l miodu podgrzać w dużym garnku z 4 litrami wody, aż do rozpuszczenia. Po rozpuszczeniu gotować jeszcze przez 20 minut na małym ogniu (w międzyczasie zbieramy powstającą białą pianę - miód sycony*). Można także miód jedynie rozpuścić nie doprowadzając do zagotowania (miód nienasycony**).


1) Jak długo mamy podgrzewać, jeśli chcemy otrzymać miód niesycony? Ja rozumiem, że
@Zatwardzenie:

1. Żeby miód był nienasycony podgrzewasz nie przekraczając temp. 40C aż do rozpuszczenia i pomijasz fragment o gotowaniu przez 20 minut.

2. Gryczany dodajemy po fermentacji burzliwej (1-2 miesiące). Tak naprawdę dosładzamy miodem 'gryczanym'. Eksperci mówią, że zachowujemy wtedy pełny bukiet smakowy miodu. Jest tylko jedno ale: gorzej się klaruje i sam proces klarowania zajmuje więcej czasu. Więc wszystko zależy od tego czy chcesz mieć miód szybko, czy genialnie smacznie