Wpis z mikrobloga

masz jakieś źródło w pl opisujące tę teorię?


@enforcer: W Polsce pojęcie o tym ma maks. 10 osób i żadna z nich chyba nie myśli o pisaniu artykułów popularyzatorskich na temat teorii strun ʕʔ
@barani_leb: jakbyś miał coś w pl to byłbym wdzięczny... Co do znaleziska to ktoś już dodał jakiś czas temu i tylko 10 wykopów, tu z takimi rzeczami jest ciężko żeby się wybiły, inne gówna(koty, imigranci itd.) bez problemu, niestety nawet tag #gruparatowaniapoziomu nie pomaga jak w przypadku takich znalezisk jak np. to i to...
@Clermont: wiesz, ja nawet nie próbuję zbliżać się do ogarniania takich rzeczy ale coś tam bym sobie poczytał z ciekawości, jestem świadom że nie jest to dziedzina dla zwykłego śmiertelnika nie wspominając o takich jak ja...
@Clermont: @enforcer: Jezeli chcecie poczytac naprawde dobra ksiazke o tym, ktora jest napisana wlasnie dla osob niezorientowanych w temacie, to polecam Michio Kaku 'Hiperprzestrzen'. Naprawde bardzo dobra ksiazka, chociaz juz troche ma (napisana bodajze w 1993). Ale to nie jest przeszkoda, bo fundamenty fizyki teoretycznej nie ulegly jakims drastycznym zmianom, raczej poodkrywano duzo nowego. Warto siegnac po te pozycje, bo jest niesamowicie przystepnie napisana, a co wiecej, opis odkryc jest
@enforcer: Nie- opisy i porownania sa bardzo przystepne a i Twoja wyobraznia stanie sie duzo bardziej elastyczna. Pamietam moje pierwsze wrazenia po tej ksiazce i uwazam ja za jedna z najwazniejszych lektur w moim zyciu, ktora ukierunkowala moje zycie.
@barani_leb; @Clermont: to jest dobre:

W gotującej się wodzie ciągle powstają niewielkie pęcherzyki i bardzo szybko się rozszerzają. Jeśli potraktujemy Wszechświat jako taki pęcherzyk, przekonamy się, że może on istnieć w morzu innych pęcherzyków. Nasz Wszechświat może więc być po prostu kwantowym pęcherzykiem, powstałym w wyniku fluktuacji kwantowej w nieskończonym oceanie pieniącym się wszechświatami. W tym nieskończonym oceanie, zwanym wieloświatem, ciągle powstają z próżni nowe wszechświaty. Wielkie wybuchy zachodzą więc
@enforcer: Tak, ale to jest takie troche zdradliwe, bo koncepcja wieloswiatow jest juz niemalze traktowana jak prawdziwa, a jest tak traktowana, bo nie mozna jej ani udowodnic, ani obalic (i watpliwe, by kiedykolwiek to sie udalo), wiec nie mozna jej ruszyc. Fizyka teoretyczna to fajna sprawa, i ogolnie kierunek w ktory warto wlozyc wysilek, ale nie wolno isc za daleko, bo to staje sie powoli odrealnione. :)
ale nie wolno isc za daleko, bo to staje sie powoli odrealnione


@barani_leb: „Drogi Panie Einstein, to jest dobry student, tylko nie pojmuje jasno różnicy między matematyką a fizyką. Z drugiej strony, Ty sam, drogi Mistrzu, już dawno straciłeś tę zdolność” ;-).
@Clermont: Owszem, ale to moze byc bardzo niebezpieczne! Gdyby nie to, ze musze zaraz wychodzic, to bym opisal moja rozmowe z pewnym profesorem z UK sprzed dwoch miesiecy na ten temat. Jak nie zapomne to napisze jak wroce do domu, bo dyskusja byla naprawde ciekawa!
@Clermont: Nie o to chodzi. Można sobie liczyć co się chce i nikt ci nie zabroni tego publikować, ale nie można zapominać o różnicy między rzeczywistością, a matematyką (bo ta służy do jej opisu, ale nie koniecznie oznacza, że jeśli coś da się przedstawić za pomocą jej formuł, to jest automatycznie prawdziwe).
Jeśli czegoś nie możemy zmierzyć czy potwierdzić eksperymentalnie, to musimy zakładać, że teoria jest nieprawdziwa (co nie znaczy, że