Wpis z mikrobloga

@HpALc_9000: 90% fizyki teoretycznej to jest właśnie rozszerzanie sprawdzonych już teorii. Prace teoretyków to nie ich fantazje, tylko pomysły oparte na obserwacjach, dostępnej wiedzy i ogólnej naturze rzeczywistości. Teoria strun też nie wzięła się "z dupy", tylko z rozważań na temat rozpraszania cząstek oddziałujących silnie.
  • Odpowiedz
@Clermont: Ale ja nie twierdzę, że teoria strun jest z dupy - ani nic podobnego. Jeśli opracowywana teoria jest oparta na teorii potwierdzonej doświadczalnie, to ja nie widzę żadnego problemu. Odnosiłem się do określenia "iść za daleko" bardzo dosłownie, przez "daleko" rozumiejąc np. prowadzenie hipotez wokół tachionów itd. Ty natomiast przywołujesz teorię, która - jak wspomniane w filmiku wyżej (przez @barani_leb) być może zostanie potwierdzona albo obalona jeszcze
  • Odpowiedz
@barani_leb: Zawołaj jakbyś opisywał tę opowieść.
@HpALc_9000: @Clermont: @enforcer: Ja już trochę wypadłem z obiegu, ale wydaje mi się, że parę lat temu ogłaszali, że teoria strun nie jest najbardziej obiecującą i ogłaszali raczej jej zmierzch. Wiecie coś o tym? Źle zapamiętałem czy po prostu trafiłem na wypowiedź jej przeciwnika?
  • Odpowiedz
@Polanin: @Clermont: @HpALc_9000: @enforcer: Tak slowem wstepu, jestem doktorantem w, nieskromnie mowiac, renomowanym instytucie naukowym w Niemczech i bardzo czesto odwiedzaja nas naukowcy, znowu nieskromnie mowiac, swiatowej slawy (w branży). Dwa miesiace temu na zaproszenie mojej promotorki przyjechal profesor z Sussex i mialem przyjemnosc pojsc z nim na kolacje, i wywiazala sie ciekawa dyskusja odnosnie faktu, iz fizycy odnosza sukcesy w innych naukach scislych
  • Odpowiedz
Oboje doszlismy do, poniekad oczywistego, wniosku, iz 'uprawianie' fizyki od czasow Einsteina i fizyki kwantowej mocno sie zmienilo. Drzewiej bywalo, ze najpierw odkrywano jakies zjawisko, a nastepnie byl kladziony wysilek na to, aby opisac, zrozumiec to zjawisko. Od odkryc Einsteina ta tendencja odwrocila sie o niemalze 180°, w chwili obecnej buduje sie teorie, a nastepnie sie je udowadnia (bozon Higgsa!!!).


@barani_leb: To się zgadza, tylko piszesz o tym,
  • Odpowiedz
To się zgadza, tylko piszesz o tym, jakby to był wybór fizyków, że tak to teraz wygląda. Nie jest tak. Taka jest kolej rzeczy.


@Clermont: ale ja sie z tym zgadzam, to po prostu byla luzna konkluzja o konsekwencjach obecnej nauki. Mi sie to podoba.

Ale jak mają to robić? Przecież nie ma żadnych szarych eminencji ani komisji oceniających, że coś należy rozumieć tak i tak.


@Clermont: Ja
  • Odpowiedz