Wpis z mikrobloga

Pycha

Dziś ulubiony grzech Pacino ;)

Pycha uważana była za najgorszy ze wszystkich grzechów śmiertelnych i źródło wszelkich wad. Jest to także pierwszy grzech, zapoczątkowany przez Lucyfera, który nie chciał się skłonić przed Adamem.

Cytat na dziś:

Nie ma większego grzechu niż uważać, że wszystko jest jasne i zrozumiałe. Jest to grzech dumy i zaufania do siebie, który chciała popełnić Ewa, gdy pragnęła być bogom równa.


Jarosław Iwaszkiewicz

1. Ikar

Naturalnie kultury niechrześcijańskie równie ochoczo potępiały pychę. Mamy choćby mit o Dedalu i Ikarze.

Lot Ikara Kaczmarskiego

obraz Rubensa

[...]Był taki młody nie rozumiał że skrzydła są tylko przenośnią

trochę wosku i piór i pogarda dla praw grawitacji


nie mogę utrzymać ciała na wysokości wielu stóp


Istota rzeczy jest w tym aby nasze serca


które toczy ciężka krew


napełniły się powietrzem


i tego właśnie Ikar nie chciał przyjąć


módlmy się

Zbigniew Herbert, "Dedal i Ikar"

2. Wieża Babel

W Biblii podstawowym mitem krytykującym pychę jest opowieść o wieży Babel:

Wieża Babel

Warto się trochę pobawić zoomem, googleartproject chyba właśnie dla obrazów Bruegla zostało stworzone.

Do motywu wieży Babel nawiązuje również Metropolis , niemy film SF z 1927 roku. Dostępny jest w całości na youtube, moim zdaniem pozycja obowiązkowa, choć w dzisiejszych czasach - raczej dla wytrwałych ;) Co ciekawe, film znalazł się na watykańskiej liście filmów szczególnie wartościowych artystycznie.

3. Narcyz

Spośród zwykłej pychy dawniej jako osobny grzech wyróżniano jeszcze próżność, jest to różnica dość znacząca, bo podczas gdy człowiek pyszny jest w swojej butności samowystarczalny, osoba próżna koniecznie potrzebuje poklasku innych.

Typowym przykładem próżności jest Narcyz - tak zakochany w swoim odbiciu, że w desperacji rzucił się do wody i utoną. Co ciekawe, miłość do swojego odbicia nie była jego cechą wrodzą, a przekleństwem jakie na niego spadło po odrzuceniu zalotów nimf, zwłaszcza Echo - górskiej nimfy.

Narcyz Caravaggia

Wbrew legendzie, która przypisuje mu wielką urodę, Narcyz był pospolitym chłopakiem

o wulgarnych rysach, nieczystej cerze, szerokich barach i długich kończynach. Przypominał


do złudzenia owych głuptasów z elektryczną gitarą lub filmowych bohaterów, poszukujących


daremnie sensu życia na dnie pustej duszy, którzy po idiotycznych perypetiach marnie kończą,


a trzeźwy widz pamięta z tego galimatiasu picia, łóżkowania, bijatyk – tylko markę samochodu, jaki


zawiózł ich dobrotliwie w przepaść. Najbardziej wiarygodny portret Narcyza przekazał nam


Caravaggio. Przedstawia on ulicznika, jednego z tych, którzy zabijają swego dobroczyńcę deską


z płotu. Ulicznik pochyla się nad kałużą.


Z braku innych zainteresowań, Narcyz dedykował swoje życie łamaniu serc. Był brutalny i cyniczny –


argotyczna odmiana człowieczeństwa – był ulubieńcem naiwnych dziewcząt. [...] Jednakże brutalność


i głupota potrzebują spoiwa, trzeciego pierwiastka, by stworzyć trwałą molekułę charakteru. Tym


pierwiastkiem jest najczęściej sentymentalizm.


– Więc i on zakochał się.


Zbigniew Herbert , "Król Mrówek"

Echo i Narcyz Waterhouse'a

Patrzy się, nachylony nad przejrzystą wodą.

Niebaczny, sam się swoją zachwyca urodą.


Szyja, która białością mleko przypomina,


Włosy godne Bakchusa, godne Apollina,


Jagody, które żywy rumieniec ozdabia,


I uśmiech czarujący oko jego zwabia.


Podziwia wszystko, w czym sam godzien podziwienia,


Sam jest celem swych pochwał i swego pragnienia.


W jednej osobie razem i pali, i płonie.


Ileż razy wyciąga ku krynicy dłonie!


Owidiusz, fragment "Metamorfoz"

W dobie internetu typowym siedliskiem ludzi z zaburzeniami narcystycznymi stały się portale społecznościowe i blogi, takie jak facebook, albo, erm... Wykop ;) Wbijać kija w mrowisko i drążyć tematu nie będę, zwłaszcza, że sam tu siedzę. Zostawiam was z hiciorem sprzed 13 lat. Tylko pamiętajcie:

Niejeden, co pchał się na świecznik, zawisł na latarni.

S. J. Lec

#podwieczorekkulturalny #literatura #poezja #sztuka #kultura #filmnawieczor #muzyka #starocie #cytaty
Palosanto - Pycha 



Dziś ulubiony grzech Pacino ;) 



Pycha uważana była za najgor...
  • 6
  • Odpowiedz
@cytoblast: Ja broń Boże z tej listy śmichów nie robię, jest wyjątkowo wysmakowana, nie ma na niej choćby jednego średniego filmu, same perełki. A przed Metropolis ostrzegam młodzież po prostu, żeby nie było, że dziadowski film im poleciłem... Może mam trochę za mało wiary, ale sam na pewno wiesz, że w tagu #filmy straszny śmietnik jest :P
  • Odpowiedz
@fir3fly: Jest ten obraz wraz z piosenką Kaczmarskiego, nie chciałem dublować :P EDIT: chyba że chcesz poprawić z "lot" na "upadek", jednak w takim przypadku przypominam, że piosenka nazywa się właśnie "Lot Ikara". "Upadek Ikara" też śpiewał, ale to już inna piosenka i inna historia ;)
  • Odpowiedz
@Palosanto: W sumie to nie posądzałem Cię o to, po prostu tak gwoli ścisłości napisałem ;>. Metropolis chyba wypada przynajmniej raz zobaczyć, bez względu na to, czy się spodoba, czy nie. Polecanie bardzo starych filmów tym bardziej ma sens, właśnie dlatego, że nie jest to najbardziej naturalny wybór i są one często niesłusznie zbywane, jako nieoglądalne.
  • Odpowiedz