Wpis z mikrobloga

Co lepsze - #ubuntu czy #linuxmint ? Czym różnią się te dwie dystrybucje?
Chciałbym spróbować Linuxa jako drugi system, bo:
- chcę czegoś nowego, ale nie chcę radykalnie pozbywać się Windowsa,
- nie mogę zrezygnować z #windows10 , bo niektóre programy potrzebne na uczelnię są tylko na systemy Windows.

Gdyby mi się spodobał, to zostałby na dłużej. Z pewnością jako desktop wybieram Cinnamon.
#linux #mint #informatyka #pytanie
  • 12
  • Odpowiedz
@MathGuy: Minta nigdy nie używałem. Co do ubuntu i elementary... Myślę że w dużej mierze to kwestia przyzwyczajenia. Nie wiem do czego byś chciał tego systemu używać? Przez jakiś czasu używałem elementary jako 2 systemu (obok windowsa 7). Gdyby nie to, że studia wymuszają używanie produktów M$ pewnie bym na nim został.
  • Odpowiedz
@MathGuy: elementary albo mint. Elementary jakieś takie ładniejsze. To by był mój wybór na początek. To i tak jest wszystko jedno, to Ubuntu tylko ma inne DE. Unity nigdy mnie nie kręciło.
  • Odpowiedz
@MathGuy: Ubuntu od Minta od Elementary różni się aktualnością (najnowsze Ubuntu to 15.04 i zaraz wyjdzie 15.10 -- nazwa to rok.miesiąc wydania; Mint bazuje bodaj na 14.10, zaś Elementary na 14.04), co przekłada się na użycie systemd zamiast upstarta (systemd jest szybszy i dużo bardziej wszechstronny, do tego stopnia, że wielu ludzi, w tym i ja, tę wszechstronność postrzega jako wadę) i domyślną konfiguracją, w tym środowiskiem graficznym. O ile na
  • Odpowiedz
To teraz pytanie z innej beczki. Mam dwie partycje stworzone przy instalacji #windows10 i chciałbym ukraść np. 50 GB z drugiej partycji (niesystemowej) na Linuxa (wiem, sporo). Jak to zrobić? Próbowałem dzisiaj w menadżerze dysku (?), ale to tworzy wirtualną partycję i po instalacji Minta okazało się, że zrobiło reboota, włączyło win10, a partycja 'druga' wróciła do starego stanu, tj. nie ma już nawet tej "wirtualnej" partycji...
  • Odpowiedz