Wpis z mikrobloga

Religia w szkołach – czas na zmiany

Autor: Katarzyna Lubnauer jest związana z ugrupowaniem Nowoczesna Ryszarda Petru. Jest kandydatem Nowoczesnej do Sejmu w Łodzi.

Szkoła nie jest dobrym miejscem do prowadzenia katechizacji młodzieży, szkoła powinna być neutralna światopoglądowo, powinna przekazywać wiedzę, nie poglądy.Nie jestem w tej opinii odosobniona, jeżeli pytamy Polaków (badania sondażowe), to około połowy z nich nie chce lekcji religii w szkole, a większość jest przeciwna finansowaniu jej z pieniędzy publicznych.

Mamy opinie prawne, że można zmienić zasady finansowania religii. Konkordat zawiera jedynie zapis o organizowaniu lekcji religii w szkołach, a nie o źródłach finansowania tych działań. Pamiętajmy też, że katechizacja jest obowiązkiem związku wyznaniowego (Kościoła), a nie państwa. Przypomnijmy, że podobny model funkcjonował już w latach 90-tych, tuż po wprowadzeniu lekcji religii do szkół. Dlatego zaczęliśmy akcję Świecka Szkoła, której celem jest zebranie 100 000 podpisów pod ustawą zakazująca finansowanie religii z pieniędzy publicznych. Akcja ta obecnie dobiega końca. Zbieramy podpisy pod ustawą o niefinansowania religii z środków publicznych tylko do końca września. Wierzymy, że nasz wysiłek skończy się sukcesem i zbierzemy z pomocą ochotników z wielu polskich miast 100 000 podpisów pod projektem ustawy. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą takiego rozwiązania do włączenia się w te ostatnie 2 tygodnie w akcję zbierania podpisów, brakuje nam już niewiele, warto się zaangażować. Pamiętajmy jednak, że od inicjatywy obywatelskiej, do skutku w postaci przyjętej przez Sejm ustawy droga jest długa i wyboista.

Są działania, które można podjąć tu i teraz, bez czekania na rozstrzygnięcia ustawowe, bez wypowiadania konkordatu, na poziomie rozporządzeń. Takie, które rządzący powinni już dawno podjąć i nie rozumiem dlaczego tego nie zrobili.

Co można było i należy natychmiast zrobić?

Po pierwsze, wróćmy do zasady, że ocena z religii nie jest liczona do średniej. Czyjaś wiara, bo nikt mi nie powie, że na lekcjach religii chodzi o wiedzę, nie powinna decydować o świadectwie z czerwonym paskiem, przyjęciu do wymarzonego liceum czy przyznaniu stypendium za wyniki w nauce. Takie rozwiązanie obowiązywało zanim oceny z religii do średniej nie wprowadził minister Roman Giertych. Ale niestety w tym roku zasadę wliczania oceny z religii do średniej MEN dodatkowo potwierdziło w rozporządzeniu z dnia 10 czerwca.

Po drugie, zredukujmy liczbę godzin religii do 1 tygodniowo. Nawet niektórzy katecheci twierdzą w prywatnych rozmowach, że dwie godziny tygodniowo przez 12 lat nauki to za dużo. Mówią, że taki tygodniowy wymiar godzin da się rozsądnie zagospodarować co najwyżej w drugiej klasie szkoły podstawowej i trzeciej gimnazjum, kiedy uczniowie przygotowują się do przyjęcia sakramentów. Trudno mi pogodzić się z faktem, że lekcji religii (ponad 750) w okresie całej edukacji jest więcej niż każdego z przedmiotów przyrodniczych jak fizyka, biologia czy chemia oraz historii.

Po trzecie, wprowadźmy i egzekwujmy zasadę, że lekcje religii są na pierwszych i ostatnich lekcjach w planie. Zwróćmy uwagę, że jeśli zmniejszymy wymiar godzin religii do 1 tygodniowo, to dużo łatwiej będzie to zorganizować.

Wszystkie te działania są tylko kompromisem, który nie zadowoli wielu z nas, jednak można te zmiany wprowadzić w krótkim czasie oraz przyniosą one od razu pozytywne skutki finansowe (powinny zmniejszyć wydatki na katechezę prawie o połowę, czyli o 600 milionów złotych!), a także ograniczą one dyskryminację tych, co na religię nie chodzą i spędzają 2h siedząc na korytarzu.

Początek roku szkolnego jest dobrym czasem na myślenie o zmianach w szkole. Zmieńmy jak najszybciej organizację lekcji religii w szkołach, wybierzmy rozwiązanie, które jest racjonalne i wygodne dla rodziców. Zróbmy pierwszy krok w drodze do świeckiej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo publicznej szkoły. Kolejnymi krokami powinna być całkowite zaprzestanie finansowania religii i renegocjacja konkordatu.:

A wszystkich, którzy jeszcze chcą pomóc w zbieraniu podpisów zapraszamy na stronę: https://www.facebook.com/swieckaszkola

---

Źródło: http://lubnauer.liberte.pl/religia-w-szkolach-sztuka-kompromisu-2/

#swieckaszkola #neuropa #4konserwy #religia #ateizm #nowoczesnapl
  • 18
@Durb: ja mam ogólnie bardzo złe zdanie o obecnym systemie edukacji jako takim. Z katechezy nie wyniosłem praktycznie nic. Podobnie z biologii. Wyniosłem coś z historii czy fizyki, ale te przedmioty nawet lubiłem. Kto nie lubił też nic nie wyniósł. IMO dyskusja czy religia ma być czy nie, albo czy krzyż ma wisieć wcale nie jest dyskusją o edukacji tylko demonstracją poglądów, siły tych poglądów i o symbole kto tu rządzi.
n.....c - @Durb: ja mam ogólnie bardzo złe zdanie o obecnym systemie edukacji jako ta...
@Ripper: W szkole nie powinno być miejsca na religie bo z doświadczenia wiem że to niema sensu tyle dobrego z tej lekcji że czasami można było porozmawiać na ciekawe tematy bo na żadnej innej lekcji nie było czasu.
A czasu nie było dlatego że panie i panowie z ministerstwa już ustalili o czym ma się rozmawiać czy to na lekcji wdż czy wychowawczej.