Wpis z mikrobloga

SKANDAL Z MISTERIAMI DOBREJ BOGINI

W grudniu 62 roku p.n.e. wybuchł poważny skandal obyczajowy w republice rzymskiej. Jak co roku,w domu Najwyższego Kapłana odbywały się tradycyjne misteria poświęcone Dobrej Bogini (Bona Dea), bogini płodności i obfitości, szczególnie czczonej przez kobiety rzymskie.
Zgodnie z rytuałem udział w obchodach brały tylko kobiety; mężczyźni nie mieli prawa wstępu. Nawet sam gospodarz – pontifex maximus (na ten czas był to sam Juliusz Cezar) na czas uroczystości opuścił dom. Ceremonię przerwał jednak niejaki Publiusz Klodiusz Pulcher, awanturniczy przywódca ruchów plebejskich, który był młody, nie miał jeszcze zarostu i w kobiecym przebraniu wszedł do domu Cezara. Celem tej wizyty miała być schadzka z Pompeją Sullą, żoną Cezara. Odkryty przez Aurelię, matkę Cezara, ledwo zdołał uciec wyprowadzony przez niewolnicę. Na drugi dzień matka Cezara zawiadomiła władze o zajściu. Informacja ta wywołała wielki skandal obyczajowy. Co ciekawe jednak większość rzymskiej elity traktowała całe zdarzenie w kategoriach humorystycznych. Śmiano się, że w drogę weszli sobie dwaj ambitni politycy-kobieciarze: Cezar i Klodiusz. Cezar słynął z uwodzenia cudzych żon, a teraz sam został wystawiony na pośmiewisko.
Sytuacja była o tyle komfortowa dla przeciwników obu popularów, że postanowili oni wykorzystać okazję i zakończyć ich kariery polityczne. Pod pretekstem obrony tradycji i religii wytoczono Klodiuszowi proces zarzucając mu profanację święta. Cezar przewidując jednak zamiar swoich rywali zeznając stwierdził, że żona go nie zdradza, a Klodiusz ma po prostu specyficzne poczucie humoru i przebrał się za zgodą Pompei dla zabawy.
Przeciwko Klodiuszowi zeznawało jednak wielu świadków, którzy rzekomo znali pewne rewelacje z jego przeszłości. Gwałtowne ataki Cycerona, wygłaszane przy tej okazji, były przyczyną trwałej nienawiści Klodiusza do mówcy. Ostatecznie, po wielu miesiącach, przekupstwo zakończyło sprawę i zapewniło Klodiuszowi uniewinnienie. Po zakończeniu procesu Cezar ku zaskoczeniu społeczeństwa wziął rozwód z Pompeją, argumentując, że jego żona musi być wolna od jakichkolwiek podejrzeń.

http://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/skandal-z-misteriami-dobrej-bogini/

#rzym #starozytnyrzym #antycznyrzym #starozytnosc #imperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #historia
Pobierz IMPERIUMROMANUM - SKANDAL Z MISTERIAMI DOBREJ BOGINI

W grudniu 62 roku p.n.e. wybu...
źródło: comment_CoeAbW0fvn0KDl8c9MRZkHBIlBaGa6QY.jpg