Wpis z mikrobloga

Jest jakiś sposób, żeby wyczyścić wszystkie wirusy z komputera tak żeby przygotować go do instalacji bezpiecznego systemu operacyjnego?
Jaki system jest najbardziej bezpieczny i jednocześnie najbardziej funkcjonalny system? I jaki jest najbezpieczniejszy.
Czy istnieją programy, które potrafią gruntownie przeszukać komputer? Wiem że w komputerach Apple wirus potrafił się zainstalować na baterii, zwykły antywirus tego nie wykryje.
#linux
  • 14
@098765: Druga sprawa, jako informatyk pomimo tego postaram się odpowiedzieć. Wirusy w systemie to sprawa dysku twardego (najczęściej), dlatego zamiast martwić się teraz, mogłeś wcześniej mieć pakiet antywirusowy, polecam osobiście ESET-a. Najbardziej funkcjonalny i najbezpieczniejszy? Ciężko będzie z takim, ale jeśli już siedziałeś przy windowsie to polecam Linux Mint. Co do "gruntownego przeszukiwania", być może są jakieś reprogramatory danych podzespołów, ale to jest zwykle sprawka kodu, który najpierw musiał trafić na
@badzio343: tak właśnie o to mi chodzi. Jeżeli teraz sformatuję dysk i postawię Linuxa to nie mam pewności, że nie mam czegoś zainstalowanego na niektórych podzespołach, których budowa na to pozwalała. Nie ma jeszcze narzędzi, które by sprawdzały wszystkie możliwe lokalizacje, na których mógł się znaleźć jakiś wirus? Jaką przewagę ma Mint nad ubuntu/Kali.
@098765: Jeśli komputer dziwnie Ci nie wariuje, praca systemu nie jest niestabilna albo nie masz jakichś okien dialogowych, których normalnie nie powinno być, to zwykły skan dobrym antywirusem powinien wystarczyć. Może ludzie z tagu #elektronika coś będą wiedzieć, ale nie daję gwarancji, że jest coś takiego jak "skan podzespołów", na pewno działanie danego elementu zależy od sterowników, wszystkie elementy elektroniczne, które masz na przykład na karcie graficznej po prostu sterują prądem,
@098765: A co do Linuxa to bardzo bezpieczny jest zwykły Mint, odrobinę bardziej bezpieczna, ale dużo bardziej niestabilna Fedora (nie ma do niej też tyle tutoriali). Wyższe bezpieczeństwo to OpenBSD - ale do niego trzeba mieć min 15 cm brody i udowodniony autyzm (ʘʘ) . Ultra bezpieczeństwo to QubesOS - ceną jest mała kompatybilność i ogromne zużycie zasobów. W przypadku Qubes OSa wirus nawet spoza dysku może
@ygyfygy: @badzio343: Chodzi mi przypadek kiedy przesiadam się z Windows7/8.1 na Linux i zastanawiam się czy po formacie da się sprawdzić sprzęt bardziej dokładnie czy jakieś śmieci nie przeżyły formatu dysku. Nie jest tak, że przy formacie dysku są takie sektory, które nie są formatowane i tam może się coś znajdować? Chodzi mi np o miejsce gdzie jest MBR/Grub.
@098765: W 8.1 nie ma MBR. Są od tego programy, linux ma inne systemy plików, jak mówię, wystarczy sprawdzić sam dysk. Jeśli zawirusowany jest Grub/MBR/GPT, wyrzucasz go i z poziomu instalacji systemu cała bajka leci od nowa. Podczas formatowania to Ty wybierasz, które partycje, a co za tym idzie sektory są formatowane.