Wpis z mikrobloga

Na redditcie pojawiło się AMA z uchodźcą z Syrii. Odpowiedział w nim na kilka często powtarzających się pytań. Sądzę, że warto się zapoznać z jego punktem widzenia.

Nie są to moje opinie, tylko tłumaczenie:

https://np.reddit.com/r/IAmA/comments/3kos3j/iama_syrian_immigrant_in_germany_ama/

1. “Dlaczego opuściłeś swój kraj zamiast walczyć za jego wolność…”
Wojna w Syrii jest wojną domową - nie jesteśmy najeżdżani przez jakiegoś obcego wroga. Z kim mam więc walczyć w takiej sytuacji? Kto decyduje, kto ma rację a kto nie? Czy mam iść i walczyć przeciwko mojemu pobratymcowi tylko dlatego, że jest po drugiej stronie konfliktu? Jeden z nas zabije drugiego a to nic nie zmieni i nie zatrzyma wojny w żadnym stopniu. Co mnie smuci, to że wszyscy mówiący o patriotyzmie i walce nie mają zielonego pojęcia na temat politycznej sytuacji w Syrii i nigdy na własnej skórze nie odczuli co oznacza wojna ani tym bardziej wojna domowa.

2. "Przyjeżdżasz do naszego kraju i zabierasz nasze ciężko zarobione pieniądze w zasiłkach"
Nie wiem jak działa system socjalny w każdym europejskim kraju, więc mogę wypowiadać się tylko na temat Niemiec. Tutaj każdy uchodźca, po uzyskaniu azylu, zostaje zmuszony do udziału w kursie integracyjnym, który uczy m.in języka. Ukończenie go pozwala na znalezienie pracy oraz samodzielne mieszkanie. Kursy trwają po 9 miesięcy i po skończeniu jesteś przymuszany do znalezienia pracy. Jeśli nie znajdziesz pracy sam, szukają jej za Ciebie i masz obowiązek rozpoczęcia pracy.

3. "Przyjeżdżacie w olbrzymich ilościach, jesteście zacofani i popełniacie wiele przestępstw”
Tak, przyjeżdża nas wielu, ale nie popełniamy przestępstw - dlaczego sądzicie, że Ci wszyscy ludzie to kryminaliści? W Syrii, gdzie system prawny kulał i był pełen korupcji, a bieda była o wiele bardziej powszechna, przestępstwa nie były wcale powszechne, przynajmniej w moim regionie. Dlaczego więc Ci ludzie, którzy byli uczciwi w mniej surowym systemie mieliby nagle zamieniać się w przestępców w krajach, gdzie policja i sądy działają znacznie lepiej

4. "Czy wśród uchodźców są bojownicy ISIS"
Tak, istnieje duże ryzyko na to.

5. "Dlaczego niektórzy ludzie wyrzucają jedzenie i wode, która podarowują im ludzie i policja?"
Bo są dupkami? To jest jednak krzykliwa mniejszość - nie jesteśmy aroganckimi, zadufanym ludźmi, którzy uważają, że wszystko im się należy. Nikt w takim kraju jak Syria nie miał nic, na co sam ciężko nie zapracował. Większość z uchodźców jest bardzo wdzięczna.

6. "Powinniśmy was wykopać stąd bo jesteście najeźdźcami i zniszczycie nasz kontynent."
Nie, nie powinniście. Po pierwsze - jesteśmy ludźmi, nie kamieniami czy lalkami. Po drugie - boicie się, że Ci ludzie zaleją wasz kontynent Islamem i zacofanymi zwyczajami podczas gdy prawda jest taka, że jeśli wrócą do Syrii to będzie to idealna sytuacja dla ISIS. Ci ludzie będą musieli tam mieszkać i robić cokolwiek by utrzymać swoje rodziny, co wystawi ich na radykalne poglądy ISIS. W skrócie - dajecie ISIS mięso armatnie do indoktrynacji, sprawiace, że cała młoda generacja Syryjczyków nie będzie miała możliwości nauki w klasycznych szkołach i będzie podatna na nauki ISIS. Jeśli naprawdę zależy wam na przyszłości Europy oraz walki z ISIS to powinniście przyjąć tych ludzi.

7. "Dlaczego Ci ludzie uciekają z Węgier, Grecji czy Bułgarii, mimo, że jest tam bezpiecznie?
Bo chcą lepszego życia. Wiem, że to słaby argument, ale taka jest prawda. Osobiście, gdybym dostał się do Węgier to bym tam na pewno został, bo zostawianie tego kraju dla Niemiec byłoby olbrzymią obrazą dla mieszkańców Węgier (to jak mówienie im, że gdzieś tam jest lepiej i wcale nie chcemy u was żyć)

Odpowiedzi na pytania dodatkowe, zadane przez użytkowników:

8. "Dlaczego nie zostałeś w Turcji?"
Moje pierwsze spotkanie z człowiekiem w Turcji to był but żołnierza, pobito mnie, wsadzono do więzienia na 3 dni i wysłano z powrotem do Syrii. Tydzień później zapłaciłem przemytnikom, którzy opłacili żołnierzy i wpuścili mnie do Turcji, zabrali do najbliższego posterunku policji, gdzie dostałem tymczasowy “dowód osobisty”. Nie mogłem opuścić miasta, bo dowód był ważny tylko na jego terenie, nie mogłem pracować ani wynająć mieszkania a nie przyjeli mnie w żadnym obozie bo pierwszeństwo mają rodziny i samotne matki. Nie miałem gdzie spać, nie mogłem pracować, nie mogłem chodzić do szkoły - uznałem, że Europa to moja jedyna szansa.

9. "Dlaczego większość uchodźców to mężczyźni?"
Bo nielegalna podróż do Europy jest ciężka i kosztowna - większość rodzin inwestuje swoje oszczędności w to, by mąż miał szansę przedostać się do Europy i uzyskać azyl co pozwoli mu wtedy sprowadzić legalnie swoją rodzinę dzięki europejskiemu prawu reunifikacji rodzin.

#syria #imigranci #europa #swiat
  • 54
  • Odpowiedz
I super. W tym całym imigranckim burdlu w którym mówi się o imigrantach, brakuje głosu samych imigrantów.
W tv widziałem chyba tylko jeden wywiad z imigrantami.

  • Odpowiedz
@rzep: Bardzo smutne i współczuje temu człowiekowi, oczywiście jeśli to prawda a nie szeroko zakrojona akcja propagandowa, która na reddicie jakiś czas temu była mocno forsowana aż można było się porzygać od lewackiego #!$%@?, tak czy siak z tymi masami allah akbarowców w kontekście uchodźców z syrii jest jeden problem. To nie są tylko uchodźcy z Syrii. To są masy z całego bliskiego wschodu #!$%@?ące po ciepły socjal i po
  • Odpowiedz
myślę że jest podstawiony

ludzie odpowiedzialni za propagandę dwoją się i troją żeby polepszyć wizerunek imigrantów.


@serpentes: Dlaczego tak sądzisz? Nie ukrywał chociażby ryzyka infiltracji ISIS wśród uchodźców. Nie wybiela ich, przyznaje, że część zachowuje się źle, nie ukrywa, że korzysta z pomocy rządu Niemieckiego itp. itd.

To raczej na wykopie propaganda działa by ludzie uwierzyli, że każdy uchodźca to fundamentalistyczny jihadysta, który chce gwałcić, ucinać głowy i pobierać socjal
  • Odpowiedz
Nie wspominając o mieszkaniach socjalnych, których przecież brakuje nawet dla Polaków.


@nick-smith: nie jedna rodzina mieszkająca w socjalnym ma dwa samochody i najnowsze telefony.
  • Odpowiedz
@rimyi: Być może, co nie zmienia faktu że nie stać nas na rozdanie kolejnych tysięcy mieszkań socjalnych imigrantom z Afryki i Afganistanu podających się za uchodźców z Syrii.
  • Odpowiedz
1. “Dlaczego opuściłeś swój kraj zamiast walczyć za jego wolność…”

Wojna w Syrii jest wojną domową - nie jesteśmy najeżdżani przez jakiegoś obcego wroga. Z kim mam więc walczyć w takiej sytuacji?


Z tymi ktorzy chca was zabic?

2. "Przyjeżdżasz do naszego kraju i zabierasz nasze ciężko zarobione pieniądze w zasiłkach"
  • Odpowiedz
@rzep: Jak mnie #!$%@? smieszy, jak o pewnym temacie wypowiadają się ludzie, którzy mają o tym znikome pojęcie. 99% Polaków nie miało ani sekundy do czynienia z takimi uchodźcami jak oni i gówno o nich wiedzą. Dlaczego najmniejsze psy najwięcej szczekają? Jestem ciągle zażenowany, czytając wypowiedzi wszystkich ekspertów z internetu, a szczególnie polaków, bo polacy o imigrantach gówno wiedzą, bo to zjawisko które w naszym kraju nie występuję prawie w ogóle i tacy ludzie mają o tym zerowe pojęcie. Najwięcej jest właśnie takich, gdzie na fejsie widze, że mieszkaja w jakis wioskach zabitych dechami, w #!$%@? mniejszym, na zdjeciu karyna o bmi wiekszym niż jej IQ ale #!$%@?, ze trzeba im pomóc... tak... Może ja się wypowiem? Mieszkam w Niemczech, tu jest ich pełno. Jestem tolerancyjny w pewnym tego słowa znaczeniu. Mam pełno znajomych z innych krajów, którzy są w porządku, dobrze się przystosowali do tego kraju, starają się wtopić w tą europejską kulturę i zwyczaje, bardzo wielu szanuje, wielu też, jest bardzo podobnych do nas, i charakterem i poczuciem humoru no i potrafią wypić, ale powiem krótko:

Wiekszość z nich to #!$%@? bydło które przyjeżdża tu tylko po to, żeby życ na socjalu jak najdłużej, pościągać rodzinę, porobić pełno dzieci, żeby z nich dostać jeszcze więcej kasy (kindergeld (kasa na dzieci, 1-2 = 184 euro miesiecznie, powyzej tam jakies mega inne kwoty), wohngeld (kasa na mieszkanie, bodajże powyżej 3 dzieci w domu miasto opłaca ci je w 100%), dodatkowy social dla wielodzietnych rodzin itd. itd.) A co? Mysliscie ze #!$%@? przez pol kontynentu zeby tu pracowac xDDDDDDDDD?

Akurat z tą przymusową pracą po pewnym czasie to jest prawda, mi non stop wysyłają listy, żebym się stawił do urzędu i przyniósł dokumenty odnośnie tego, czy się uczę, czy coś, bo w innym wypadku znajdą mi robote i muszę ją przyjąć albo znaleźć se sam w określonym tam terminie albo mnie #!$%@?ą z kraju. Takie są fakty. W tym roku z mojego miasta deportowali już 3000 imigrantów, bo nie chcieli pracować ale kasę ciągneli, ale o tym się nie mówi, bo lewactwo nie lubi
  • Odpowiedz
Z tymi ktorzy chca was zabic?


@NYCBronx: Wojna domowa. Walczysz z własnymi rodakami bo akurat w tamtym regionie zaciągnęli ich do przeciwnej armii. Będziesz zabijał swoich pobratymców bo politycy na górze nie potrafili schować swoich ego do kieszeni i się dogadać?

Tu sam sobie przeczy, niby w syrii wszyscy pracowici, wszystko doceniaja a jednak nie wszyscy bo sa dupki co nie doceniaja (i pewnie tez nie sa
  • Odpowiedz
@botanicFTS: dodając do mojej wypowiedzi, oczywiście ich lista dóbr na które nie mogli sobie pozwolić w swoim kraju nie zamyka się tylko na autach. Za kasę podatników chętnie non stop kupują najnowsze smartfony, oczywiście tylko i wyłącznie markowe ciuchy, codziennie jakieś restauracje itd i to wszystko na co nie mogą sobie pozwolić normalni obywatele szanujący pieniądze.
  • Odpowiedz
@rzep: Kiedy doszło do ostatniego masowego zamachu terrorystycznego do którego przyznało się ISIS? Nie mają środków? Zapomnieli jak to się robi? Może zmienili zdanie i już nie chcą zabijać? Może nie mają ludzi?

Prawda jest niestety całkiem inna...
  • Odpowiedz