Wpis z mikrobloga

#rozkminy #feels #filozofia
Czy przeznaczenie istnieje?
Według platońskiej wizji każdy człowiek ma swoją drugą połówkę. Tylko z nią będziemy idealnie współgrać. Ale przecież na naszej planecie chodzi około 7 miliardów ludzi i dopuszczając związki jednopłciowe i lekko zawężając wiek partnera zbliżając go do naszego możemy określić pulę potencjalnych partnerów w liczbie dajmy na to 5 miliardów ludzi.
A co jeśli naszą wybranką jest dziewczyna z ludu Ajnów czy też mężczyzna z Kaszmiru? Prawdopodobnie nigdy go nie zobaczymy, a nawet jeśli tak, to przecież istnieją bariery niemalże nie do pokonania w postaci chociażby języka.
Chyba, że przeznaczenie specjalnie kieruje nami jeszcze przed narodzinami umiejscawiając dwie połówki niedaleko siebie.
W sumie to nie wiem.
  • 12
@xtka: A czy Platon pisał, że ta druga połówka jest tylko i wyłącznie jedna? Każdy może mieć druga połówkę i może ich być więcej. Może pasujących do siebie zestawów cech jest ograniczona ilość. Przy 7 miliardach ludzi pewne kombinacje będą się powtarzać. Trafisz na swoją druga połówkę, i super, ale być może chodzi po świecie więcej takich, które też trafią na swoje połówki, bo jest więcej podobnych do ciebie osób.
@kubako: teoretycznie połówki są dwie ( ͡° ͜ʖ ͡°) i w Uczcie też jest mowa o dwóch połówkach. Jednak może chodzić tutaj o zestaw kilku cech które nadają tej "połówce" odpowiednią istotę.
@xtka: To jest bardzo ciekawy temat do dyskusji. Filozofie Platona mozna roznie interpretowac. Zawsze wydawalo mi sie, ze na swiecie jest tylko jedna dana osoba, z ktora mozna utworzyc jednosc, a z innymi bedzie dobrze, ale to nie bedzie pelnia szczescia. Wierze, ze to jest gdzies zapisane i nie uciekniemy przed tym.
@Coolish: Osobiście go nie spotkałem i nie miałem przyjemności z nim rozmawiać. A na serio, nie mam pojęcia czy pisał to poważnie, czy traktował to jako czystą metaforę czy jednak doszukiwał się ziarenka prawdy w tej idei.
@dreamy: Istnienie tylko jednej takiej osoby to dość przerażająca wizja, chyba że z niewyjaśnionych przyczyn możemy z nią nawiązać kontakt.

Wierze, ze to jest gdzies zapisane i nie uciekniemy przed tym.

To byłoby
@xtka: Duża część systemu filozoficznego Platona to słowa piękne, ale bardziej poezja niż stricte filozofia. Na wiele tematów filozofowie starożytni wypowiadali się w sposób, który dzisiaj trzeba traktować z przymrużeniem oka, ze względu na małą wiedzę przyrodniczą (w tym wypadku psychologiczną).
Nie powiem Ci czy przeznaczenie istnieje, bo może są przypadki, gdy miłość dwojga ludzi jest tak wielka, że ciężko ją wytłumaczyć tylko zgodnością charakterów i dążeniem do reprodukcji, ale polecam