Wpis z mikrobloga

Jak srebro zrujnowało Chiny

W czasie Wielkiego Kryzysu, za sprawą nietrafionych decyzji amerykańskich władz, Państwo Środka padło ofiarą gwałtownego skoku cen srebra.
...
Wielki Kryzys był globalnym załamaniem. Niemal każda większa gospodarka została zdewastowana, poza jednym znaczącym wyjątkiem – Chinami. Przyczyna była prosta. W 1929 roku USA i inne wielkie państwa wiązały swoje kursy walut z cenami złota.
...
Chiny, jako jedyna duża gospodarka, wykorzystywały standard srebra, w którym kurs walutowy był powiązany z wartością tego metalu. Dzięki temu, chińska waluta miała pewną przestrzeń do deprecjacji, a to w dużej mierze ochroniło Chiny przed najgorszymi skutkami Wielkiego Kryzysu.
...
Na początku lat 30. XX wieku kryzys wyraźnie się pogorszył, więc największe państwa zaczęły porzucać standard złota, co pozwoliło im na zwiększanie podaży pieniądza i stymulowanie popytu. Jak wynika z analiz ekonomistów, kraje, które zdecydowały się na taki krok szybciej ożywiały swoje gospodarki po kryzysie.
...
To był pierwszy cios w chińską gospodarkę. Zrujnował przewagę konkurencyjną, którą Państwo Środka posiadało, gdy inne kraje pozostawały wierne parytetowi złota. Waluta Chin zaczęła się umacniać, a ich produkty na globalnych rynkach stawały się coraz droższe.
...
Amerykański senator Key Pittman z Newady zaczął obmyślać plan, który miał ostatecznie pogrążyć Chiny. Pittman, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, zapewniał, że jest zaniepokojony faktem, iż Chiny utknęły przy swojej srebrnej walucie, która ma coraz mniejszą siłę nabywczą na globalnych rynkach. Twierdził, że gdyby udało się podnieść cenę srebra, siła chińskiej waluty by wzrosła, a Pekin mógłby kupować więcej produktów ze Stanów Zjednoczonych.
...
To, że gospodarka Newady była mocno uzależniona od wydobycia srebra, nie było przypadkiem. Tak samo, jak fakt, że Pittman posiadał znaczące udziały w kopalniach na terenie słynnych złóż Comstock Lode.
...
Pittman przekonał Kongres, by ten przeforsował prawo, które obligowało Departament Skarbu do skupowania krajowego lub zagranicznego srebra, dopóki metal ten nie będzie stanowić jednej czwartej podaży pieniądza w USA, lub dopóki jego ceny nie wzrosną do 1,29 dol. za uncję.
...
Ceny jednak szybko wzrosły. W ciągu roku podniosły się niemal dwukrotnie. Mieszkańcy Newady były zachwyceni. W Chinach natomiast tak drastyczny wzrost cen srebra przewrócił do góry nogami cały system monetarny.
...
Na nic zdały się wysiłki chińskiego rządu zmierzające do zatrzymania przepływów srebra za granicę: w 1935 roku z Chin wywieziono 173 mln uncji srebra. W listopadzie tamtego roku chińskie władze ostatecznie się poddały i znacjonalizowały resztki pozostałego srebra i przeprowadziły reformę walutową, wycofując się z systemu waluty srebrnej.
...
Dwa lata później wybuchła wojna z Japonią, co zmusiło nacjonalistyczny rząd Chiang Kai-sheka do sfinansowania papierowymi pieniędzmi ogromnej kampanii zbrojeniowej. Ponieważ kraj nie posiadał rezerw srebra, inflacja szybko wymknęła się spod kontroli. Między 1937 i 1945 rokiem, ceny szybowały w górę o ponad 150 proc. rocznie.

Była to katastrofa dla Chiang Kai-sheka i błogosławieństwo dla komunistów skupionych wokół Mao Tse-Tunga. Wiarygodność nacjonalistycznego rządu Chiang Kai-sheka upadła wraz z chińską walutą. Władzę przejął Mao. Takiego obrotu spraw z pewnością senator Pitmann nie wyobrażał sobie, proponując po raz pierwszy plan podniesienia cen srebra.

całość: http://forsal.pl/artykuly/890369,jak-srebro-zrujnowalo-chiny.html
#chiny #gospodarka #waluty #srebro #pitmann #nevada #historia #forsal
  • 1