Wpis z mikrobloga

Mialem okazje rozmawiac z kilkoma ludzmi o amerykanskiej sluzbie zdrowia (ktora stanowi wzorzec patologii)... czesto przewijal sie jeden motyw... Malo w miare kogo w USA stac na ubezpieczenie pokrywajace skladke rentowa (i nie mowie tu o podrzednych gowno pracach tylko o zajeciach w miare przyzwoitych).

Jestes zdrowy to placisz skladki na ubezpieczenie zdrowotne... zaczynasz przewlekle chorowac to pracodawca cie zwalnia, bo w sumie to czemu mial by ci placic jak nie pracujesz. Jak cie zwolnil to tracisz ubezpieczenie... no powiedzmy ze troche odlozyles i przez pare miesiecy kontynujesz oplacanie skladki (co nie jest tanie) i co potem? Dzisiaj przyszedl mi rachunek za proste badanie okresowe za ktore w Polsce zaplacil bym prywatnie max 50pln... tutaj 760$... ciesze sie ze ubezpieczenie pokrywa calosc :)

Nie leczysz sie bo nie pracujesz... nie pracujesz bo sie nie leczysz.... tak dziala wolny rynek ( ͡º ͜ʖ͡º)

PS: Za jakis czas pojawi sie szerszy wpis o amerykanskim systemie ubezpieczen... bo to ciekawe zagadnienie, ale zdecydowanie nie na 5 minutowy wpis.

#podrugiejstroniebajora #sluzbazdrowia
  • 77
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: widzialem reportaz gdzie przywiezono "zula" do jakiegoos tam superszpitala. Chwile poleżał i zostal wystawiony za dżwi bo niewypłacalny. Normalnie odprowadzono Pana do najblizszego krawężnika i zostawiono.
No #!$%@? super
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco:

No niektórzy myślą że jak nie będzie publicznej służby zdrowia(w kieszeni zostanie im jakieś 350 zł miesięcznie więcej) to nagle będzie ich stać na zabiegi które tak naprawdę(nawet te drobne) kosztują dziesiątki tysięcy złotych.Jak z Korwinem i jego paróweczkami.
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco Kiedyś spotkałem człowieka ktory powiedział, że Stany to piękny kraj, ale tylko dla przedsiębiorczych i zdrowych. Chyba trafił w sedno.

Poza tym to co napisałeś sprawia, że w USA w mgnieniu oka z człowiek z klasy średniej można stoczyć się na ulicę. Dlatego jest tam tak wielu bezdomnych.
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: Jestem w USA od niemal roku i od kilku miesięcy mam uraz nadgarstka (upadłem jak grałem w piłkę). Wizyta u chiruga to 250-300 dolarów (jedna, pierwsza wizyta) gdy okaże się, że w środku jest jakaś kość pęknięta to kilka tysiecy na zabieg, wiec jestem w kropce. Przy takim dojeniu ludzi jakie jest w USA to nie zdziwiłbym się jakby na porządku dziennym wmawiali choroby i przepisywali nie do końca
  • Odpowiedz
tak dziala wolny rynek

@Taco_Polaco: Ten niedościgniony wolny rynek dla kuców to w zasadzie konkurencja doskonała. Jeśli rzeczywistość zderzy ich z naturalnym oligopolem (znaczenie skali w ubezpieczeniach) działającym na rynku ze sztywnym popytem (komu się nie opłaca płacić za leczenie?) to tym gorzej dla rzeczywistości - zostanie zastąpiona chochołem, a następnie zmasakrowana.
  • Odpowiedz
tak dziala wolny rynek ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Taco_Polaco: co ma wspólnego wolny rynek z sytuacją, w której istnieje obowiązek zakupu usługi, od pół wieku istnieje obowiązek opłacenia usługi obcym ludziom, istnieje kilkanaście niezależnych państwowych podmiotów dystrybuujących cudze wpłaty na cudzą rzecz, a 2/3 wydatków na rynku tejże usługi pochodzi z budżetu federalnego? @MQs: to też do Ciebie.

Aha,jeszcze bym dodał

@ImOut: problem w tym, że w USA takiej możliwości nie masz: albo płacisz tyle
  • Odpowiedz
to co napisałeś sprawia, że w USA w mgnieniu oka z człowiek z klasy średniej można stoczyć się na ulicę. Dlatego jest tam tak wielu bezdomnych.


@Yattaman: Czesciowo napewno... ale bezdomni w USA to jednak glownie osoby z zaburzeniami psychicznymi
  • Odpowiedz
Nie leczysz sie bo nie pracujesz... nie pracujesz bo sie nie leczysz.... tak dziala wolny rynek ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Taco_Polaco: doczytaj sobie cumplu czym jest wolny rynek oraz w jaki sposob obamacare rowzni sie od wolnego rynku. To na początel :)
  • Odpowiedz
Nie leczysz sie bo nie pracujesz... nie pracujesz bo sie nie leczysz.

@Taco_Polaco: To jest jakiś bezsens. W Polsce o ile się nie mylę jest tak, że jak nie jesteś ubezpieczony i zachorujesz to musisz się najpierw z tego wyleczyć. Jedynie będąc zdrowym można dostać ubezpieczenie.

I powinno to też działać na odwrót, ubezpieczenie powinno być ważne do czasu pełnego wyleczenia, a nie zaprzestania płacenia składek. Oczywiście jeżeli zachorowało się
  • Odpowiedz
tak dziala wolny rynek ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Taco_Polaco: Raczej służba zdrowia w USA jest idealnym przeciwieństwem wolnego rynku ;). Pokazuje za to co się może stać kiedy rząd zbyt mocno ingeruje w jakąś branżę.
  • Odpowiedz
@Arrival:
Zawsze z was Ciebe kuce jak wodze ten temat:) Nagle sie okazuje, ze jednak nie ma tam wolnego rynku, a wręcz jego przeciwieństwo:) Jak sir okazuje, ze wolny rynek nie działa w jakimś sektorze to nagle go tam nie ma i potrzebujemy wiecej wolnego rynku:) Dokładnie tak jak z socjalizmem. Było #!$%@?, bo nigdy go ne osiągnęliśmy. Zawsze jest jakies wytlumaczenie:)
  • Odpowiedz
Szpitale i dostawcy sprzętu medycznego specjalnie zawyżają cenę towarów i usług żeby wyłudzić więcej pieniędzy od państwa. Słyszałem że np. plastry opatrunkowe dla szpitali kosztują 100$.Tak nie działa wolny rynek
  • Odpowiedz
zaczynasz przewlekle chorowac to pracodawca cie zwalnia, bo w sumie to czemu mial by ci placic jak nie pracujesz


@Taco_Polaco: A to tylko w USA tak jest? W Polsce nie? :) W mojej poprzedniej pracy dwie osoby w ten sposób dostały kopa.
  • Odpowiedz
@Taco_Polaco: wszystko sie zgadza to teraz inny przyklad

zyjesz sobie w polsce jako kobiecinka, zarabiasz slabo ale masz oplacone co trzeba, wiadomo przychodzi wiek >40lat zaczynasz chorowac, ale musisz czekac

i teraz tak operacja zacmy - 5-7lat
problemy ze stawem biodrowym
  • Odpowiedz