Wpis z mikrobloga

Szukam jakiegoś AP-eka do pokoju. Coś małego, z małą mocą ale koniecznie n-ka na 2.4 GHz.

Mam zasięg z innego piętra ale słaby, chciałbym mieć pewniejszy zasięg dla laptopa/tabletu/komórki.

Co byście polecili? #openwrt się ładuje na takie AP? czy tylko na routery #wifi (switche zarządzalne).
  • 22
realnie, na bliskim zasięgu, w tym samym pokoju ile MB/s przy transferze dużych plików wyciągasz? tak z komputera do laptopa?

w tej chwili mam wrt54gl (piętro wyżej i za g/k) więc tablet często gubi zasięg (słaba antenka) a laptop synchronizuje się na kilka Mbps, dlatego chciałbym gdzieś na szafę wrzucić takie małe ustrojstwo - mam tam kabelek do switcha
@kwanty: zamiast wydać 100 na mra lepiej kupić wr740 - na tablicy czy allegro za 30 zl wyrwiesz jak poszukasz. Gabaryt trochę większy ale co za różnica skoro i tak będzie leżeć na szafie?
@pneumokok: Wygląda lepiej niż mr3020, ma więcej RAMu, chyba szybsze CPU no i mimo 2x2 (wprawdzie wydrukowane na płytce, bez zewnętrznych anten, ale na bliskie odległości powinno być ok). Na Aliexpresie kosztuje 15 Euro, co ciekawe na allegro nie mają...

Dzięki za hinta! Jakie realne prędkości transmisji wyciągasz na tym sprzęcie? Tak przy ciągłym strumieniu - jakieś ftp, duży plik przez http, etc...
@kwanty: poczytaj na sieci, wyciągasz praktycznie max technologiczne - ten mediatek jest spoko, szczególnie z openwrt. nowe CC ma sporo ulepszeń dla tego chipsetu, a wysyłkę z Chin polecam (tylko modelu H, z USB).
Ok, jeżeli max technologiczne to znaczy, że nie ma jakiś bottleneck-ów w chipsecie :)

Przy okazji, potrzebuję jakiegoś zarządzalnego switcha/routera (16 portów), tak żeby sobie domową sieć skonfigurować - przede wszystkim żeby zabronić części urządzeń dostępu do Internetu (żeby mi jakieś potencjalne wirusy w ip-kamerkach albo czymś takim do sieci nie wysyłały danych za moimi plecami). Polecił byś coś? Niby mógłby to konfigurować na routerze neostrady ale to jest takie g***o, że
a po co chcesz zarządzać switchem, skoro możesz to odfiltrować na routerze?


@pneumokok: Wyjście z domu to ten niby router neostrady ale na nim się nic nie da ustawić. Goowno jakich mało. Więc muszę mieć wewnątrz sieci coś innego, nie bardzo chcę tam postawić jeszcze jeden router bo wtedy będzie podwójna adresacja, problemy z port-forwarding, etc... Skoro switch-a i tak muszę mieć to pomyślałem, że może jakiś switch zarządzalny? Są takie
@kwanty: wt3020 jesli wystarczy Ci 100mbit/s na ethernecie a za nim zwykly switch 16 portowy. DMZ ustawiasz na openwrt i całą konfigurację z filtrowaniem na nim juz klikasz.
sprawa jest bardziej skmplikowana... chcę mieć w domu (co najmniej) dwie podsieci i to takie, żeby się pomiędzy sobą nie mogły komunikować za pomocą wt3020 + switch tego raczej nie załatwię, musiał by mieć dwa takie routery albo właśnie zarządzalny switch
Wołam: @djbartek: @pneumokok: @rawilson: ponieważ koniec końców kupiłem wt3020, na ali w wersji z portem USB.

To jest piekielnie małe !!! Od razu wstawiłem tam OpenWrt według instrukcji: http://snakelab.cc/2014/12/05/howto_flash_openwrt_on_wt3020.html wszystko poszło gładko i bez problemu. Niestety do pierwszego flashowania trzeba podultować RSa do płytki (na razie nie ma innej metody). Pudełko trzeba rozłożyć co wiąże się z wyłamaniem niektórych zatrzasków. Trzeba pamiętać, że serial ma być na 3V a
Pobierz kwanty - Wołam: @djbartek: @pneumokok: @rawilson: ponieważ koniec końców kupiłem wt30...
źródło: comment_yDXXOhg1P1on47vpZwbq1K9pcfKRPDXx.jpg
@pneumokok: Factory to jest rom który można wrzucić przez standardowe oprogramowanie tego routera? Myślałem, że to jest oryginalny rom do przywrócenia standardowego softu... Nigdzie w sieci nie znalazłem innej metod uaktualnienia.

Anyway, nawet nie próbowałem na oryginalnym softcie odpalać ;-) a konsola się przydała do debugowania jak sobie odciąłem możliwość dostępu przez luci albo ssh :-/
ja mowilem o mr3020


@djbartek: nie ma LANu, nie ma MIMO dlatego zrezygnowałem z tego APeka - prawdopodobnie ma podobne ograniczenia, chociaż w sieci nie znalazłem dobrego opisu :(