Wpis z mikrobloga

Konflikty zbrojne na Bałkanach zawsze charakteryzowały się niezwykłą brutalnością. Trudno jednoznacznie wyjaśnić dlaczego spory pomiędzy narodami zamieszkującymi ten region geograficzny są tak krwawe. Być może należy szukać odpowiedzi jeszcze w okresie Imperium Osmańskiego obejmującego swe granice po Bałkany. Obecność Turków na tym terenie bez wątpienia ma odbicie w mentalności Bułgarów, Serbów czy Greków.

Podczas II WŚ w 1941 r., momencie gdy pod butem Niemiec, Włoch, Węgier i Bułgarii padło Królestwo Jugosławii powołano do życia Niepodległe Państwo Chorwackie na czele, którego stanął przywódca ustaszy Ante Pavelić. Ustasze jako organizacja skrajnie prawicowa i walcząca w okresie międzywojennym o niepodległość Chorwacji w podziemiu, teraz przeszła do działalności jawnej i pod patronatem niemieckim.
Ustasze z marszu przystąpili do przymusowego nawracania Serbów na wiarę katolicką. W rzeczywistości była to czystka etniczna. Serbów mordowano w niezwykle brutalny sposób, nie oszczędzano kobiet i dzieci. Złą sławą okrył się obóz koncentracyjny w Jasenovac będący dziś nieco w cieniu innych obozów na terenie Europy choć był jednym z największych. W Jasenovac nie stosowano komór gazowych, rzadko rozstrzeliwano. Więźniów mordowano przy pomocy noży, często gołymi rękami. Rekordzista jednorazowo zamordował blisko półtora tysiąca Serbów.

Na zdjęciu chorwacki serbosiek - specjalny nóż służący do mordowania. Jeden z symboli II WŚ na Bałkanach.

#historia #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #chorwacja #serbia
lesio_knz - Konflikty zbrojne na Bałkanach zawsze charakteryzowały się niezwykłą brut...

źródło: comment_9bljAWvhlztAPXwNzMmzA2rPuezciJYd.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@heedefed:

Tanty M., Bałkany w XX wieku. Dzieje polityczne, Warszawa 2003.
Piekałkiewicz J., Wojna na Bałkanach 1940-1945, Janki 2007.
Satelicki B. A. Jugosławia 41-45, Warszawa 1998.
  • Odpowiedz