Wpis z mikrobloga

#!$%@? mircy noniemoge.
Jak lubię programowanie tak większości programistów nienawidzę. Oooo ja #!$%@?, jaki ten kod brzydki, ja bym to inaczej zrobił, jeśli zrobiłeś inaczej niż ja to twój kod jest #!$%@? i brzydki. Jakby był ciut ładniejszy kod to #!$%@?łbym starego we wszystkie dziury, taki byłbym podniecony. Ja rozumiem - czytelność kodu to jego duża zaleta, ale widzę że zdecydowanie bardziej zwraca się uwagę na to czy kod jest ładny niż na to czy jest szybki i bezpieczny. No ja #!$%@?. Pół godziny temu mi coś nie działało i nie mogłem wyczaić co więc podesłałem kumplowi - programiście fragment kodu który się #!$%@?ł to ten zamiast mi pomóc albo powiedzieć że nie ma czasu to zaczął się spuszczać nad tym co napisałem brzydko, bo skorzystałem z udogodnienia języka które nie było akurat konieczne (po prostu wygodniejsze) i zaczął od razu po mnie jechać że tego nadużywam.
Kolejna rzecz, programista jak komuś pomaga to najpierw musi pokazać jaki on jest zajebisty, i ile więcej umie, potem musi #!$%@?ć z góry na dół w stylu "boże jak można tego nie wiedzieć", a dopiero potem pomaga. No #!$%@?, jak ci się nie podoba to że czasem ktoś cię o coś spyta to nie pracuj w korpo, nikt ci nie każe, zostań sobie freelancerem.
Całe szczęście że na StackOverflow siedzi od #!$%@? porządnych ludzi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#!$%@?.

Apel do programistów: nie bądźcie #!$%@? z manią wyższości.

#informatyka #programowanie #gorzkiezale #oswiadczenie
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@inplaz:
po 1. dlatego się często pytam lepszych ode mnie jak coś rozwiązać, ale tu właśnie wchodzi bycie wielkim informatykiem i "o #!$%@?, jak można tego nie umieć" i aż mi się odechciewa pytać o cokolwiek

po 2. nie mówię o fikuśnych kodach tylko o "ja bym to zrobił inaczej", w stylu część programistów powie "oo, tylko preinkrementacja" a inna część "oo, tylko postinkrementacja". Jeśli programista cierpi przez to że
  • Odpowiedz
@zimny_stolec: 1. sam czesto pytam i jeszcze sie nie spotkalem z "jak mozna niewiedziec", w najgorszym przypadku bylem odsylany do dokumentacji (poniekad slusznie).
2. tutaj trudno powiedziec kto ma racje bez wgladu w kod ktory podrzuciles koledze i nie wiedzac do czego sie czepial. ale trzeba byc swiadomym ze niektore triki moga sie wydawac bystrym i latwym rozwiazaniem kiedy sie je pisze, ale czar pryska kiedy trzeba taki kod po
  • Odpowiedz
@zimny_stolec:

1. Rób code review. Często. Każ innym sprawdzać swój kod. Sprawdzaj kod innych.
2. Tylko wtedy nauczysz się pisać lepiej.
3. Tylko wtedy zauważysz, że może jednak pewne konstrukcje nie są takie jasne jak mogą Ci się wydawać.
4. I tylko wtedy zrozumiesz też czemu dostajesz zjebki.
5. A może nawet okaże się, że nie powinieneś ich brać personalnie, bo w większości przypadków są faktycznie merytoryczne.
  • Odpowiedz
@NiktNieTroszczy: no to sobie #!$%@? ustalcie jakieś sztywne reguły pisania, żeby wszyscy się ich trzymali, i wtedy można za to zjebywać. Póki co jednak takich zasad nie ma i zjebywanie kogoś przez to że pisze inaczej niż ty jest raczej objawem jakiejś #!$%@? megalomanii czy czegoś. #!$%@? kogoś jak ma inny styl wypowiadania się? Nie, a mimo to czasem przez to ciężko się dogadać.
  • Odpowiedz