Wpis z mikrobloga

@Arveit: To nie do końca tak, że nic nie może się poruszać z prędkością większą od prędkości światła, to żaden nośnik informacji nie może przekroczyć c. Rozszerzanie się wszechświata to rozszerzanie się samej przestrzeni a nie np. pewnych dwóch punktów,a więc przestrzeni ta reguła nie obowiązuje.
@Arveit: Prędkość światła to prędkość z jaką porusza się światło, ale nikt nie powiedział, że granica wszechświata rozszerza się z jej prędkością. Poza tym ciekawostka - rozszerzanie się wszechświata nie następuje w każdym kierunku, ponieważ powstają dziury jak w donucie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeden z paradoksów mówi, że nawet jeśli zbliżysz się do tej krawędzi to będzie ona się zawsze pomniejszać, ale nigdy nie zniknie :)
Tak jak mówiłem to nośnik informacji nie może się poruszać z prędkością większą od c mam tu na myśli cząstki, materie. Co do prędkości większej od c to np. prędkość fazowa fali elektromegnetycznej w pewnych ośrodkach jest większa od c. Co do teorii względności to nie jest ona złamana bowiem nie uwzględnia ona w żaden sposób przestrzeni. Tak jak pisałem wcześniej przetrzeni prędkość światła nie ogranicza.