Wpis z mikrobloga

@fervi: Bo AMD wtopiło z Bulldozerem. Bulldozer nie był w ogóle procesorem projektowanym pod moc pojedynczego rdzenia. Był robiony pod liczbę wątków. Intel zastosował podejście konserwatywne - mało rdzeni, ale szybkich. AMD stwierdziło, że trend rozwoju technologii będzie faworyzował wielordzeniowość i się niestety przeliczyli, bo nikomu się nie chce / nie opłaca robić programów pod tyle wątków. Oni nie z-----i, tylko obrali inną drogę, która okazała się ślepym zaułkiem. Przy
  • Odpowiedz
AMD nie stosuje się w laptopach,

gdyż wszyscy oczekują Intela


@fervi: Nie no, wszystko w porządku xD Wszyscy mają Intela mam i ja. Nawet jakby AMD było lepsze to i tak kupić Intela trzeba, bo taki ładny. Niebieski.

Ludzie jechali na Intelach nawet gdy Athlony rozjebywały Pentiumy w trzy d--y, ciekawe też ile osób miało taniego i dobrego Phenoma?
  • Odpowiedz
@Khaine: Wszyscy mają Intela, gdyż Intel potrafił dać łapówkę. Teraz AMD się stosuje, jeśli model z Intelem jest popularny, a chce się cenę obniżyć (info z pierwszej ręki) - ale takie komputery mają sporo wad, włączając AMD i kończąc na AMD

Tylko Athlon wtedy coś znaczył, a dziś AMD to wydatek dla biedoty, której nie stać na porządny komputer ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@fervi:

Wszyscy mają Intela, gdyż Intel potrafił dać łapówkę


Dlatego w momencie jak wyjdzie Zen i okaże się dobry, to mam nadzieję już nigdy w życiu nie kupić niczego od Intela. AMD zawsze grało czysto często wygrywając w technologii i przegrywając na rynku przez korupcję stosowaną przez Intela i nVidię (podkupywanie devów, gameworks). Wręcz miałem nadzieję, że AMD przejmie jakiś "big brother" typu Samsung czy Microsoft i zobaczylibyśmy wtedy jak sobie Intel i nVidia poradzi z rozrzucaniem swojego gówna. Jakby Microsoft zaczął robić procki dedykowane pod laptopy z Windowsem, albo optymalizował GPU pod siebie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
@Khaine: Trzymam za słowo.
Tylko pojawia się też drugi problem - AMD przegrał dzisiejszą walkę, a komputery są tak szybkie, że większość szybszych nie potrzebuje. Ja kupiłem 6 rdzeniowego Xeona X5650 za 1400zł (z innymi częściami - cały komp), a ma to wydajność i7-2600, co jest ... szybko. Być może trzeba będzie z 10 lat poczekać aż będą tak duże wymagania, że trzeba będzie zmieniać kompy
  • Odpowiedz
@fervi: Wydaje ci się, że są szybkie. Intel sztucznie spowolnił rozwój aby nie odbiec za daleko od AMD (przepisy antymonopolowe, boją się, że AMD splajtuje). Jak AMD wypali z pełną mocą nowej generacji CPU, to się może okazać, że Haswelle to są zwykłe zabaweczki w porównaniu do tego co można wypuścić i co Intel też miał w zanadrzu.
  • Odpowiedz
@Khaine: A po cholerę - dam ci przykład
Sprawdź sobie jakie wymagania ma Far Cry 4 (pod względem procesora), a jakie ma X5650
X5650 ma jeszcze prawie dwukrotny zapas mocy
  • Odpowiedz
@fervi: Nie szkodzi. Kupię sobie Zena na następne 10 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) Obecnie mam i5 4690k i jestem pewien, że mnie niedługo zaboli brak 8 wątków zamiast 4. Liczę, że Zeny będą miały domyślnie 8.
  • Odpowiedz
@Khaine: Tylko, że nie zawsze to ma sens - ja mam 12 wątków; a na 7-zipie używam 1 - wiesz czemu? Gdyż mam 12GB Ramu, a 7-zip na pełnych ustawieniach wykorzystuje 10.

Większość aplikacji wykorzystuje 1 wątek
  • Odpowiedz
@fervi: Owszem. Dlatego chcę mieć szybki, nowoczesny jeden rdzeń i 7 pozostałych w zapasie. W dzisiejszych czasach już 8 jajec zaczyna się dotykać. Niektóre gry już obsługują np. Crysis 3.
  • Odpowiedz
@Khaine: Wiele apek dalej nie obsługuje - taki Dolphin (emulator GameCube / Wii) obsługuje 3 wątki. Mam 12 ...
Emulator GameBoya jak zobaczył, że mam 12 wątków, to wywalił błąd - musi na jednym jechać
  • Odpowiedz
@Erepstytor: No mówiłem, że Intel miał na serwerówkach i na desktopach im nie wyszło to samo. Nie wiem czy tutaj.

AMD nie pobiera wcale tyle prądu, bo ktoś robił badania i żeby różnica w cenie się zwróciła, to procek AMD przy założeniu 4 h działania w full stresie dziennie musiałby tak chodzić przez 13 lat. Nie prąd jest problemem.

Problemem jest c-----a wydajność pojedynczego rdzenia wynikająca z architektury.
  • Odpowiedz
AMD nie pobiera wcale tyle prądu, bo ktoś robił badania i żeby różnica w cenie się zwróciła, to procek AMD przy założeniu 4 h działania w full stresie dziennie musiałby tak chodzić przez 13 lat.


@Khaine: Ale tu nie chodzi o koszty. Procesory AMD są tańsze niż porównywalne Intela. Jednak większy pobór prądu to więcej wydzielonego ciepła. Zamiast cichego komputera dostajesz głośny grzejnik.
  • Odpowiedz
@Erepstytor: Nie dostajesz, bo musisz wymieniać chłodzenie w jednym i drugim. Macho nawet nie pierdnie przy AMD, bo i tak wiatrak chodzi na fulla i go nie słychać. AMD ma c-----e IPC (Instructions Per Clock) i dlatego 1 Hz AMD <<< 1 Hz Intela. I tutaj jest sraka z wydajnością i pobór mocy pewnie też jest w tym zawarty. W Zen mają się skupiać na IPC.
  • Odpowiedz
@Khaine: Ale ja tu nie mówię o jakichś najbardziej wydajnych jednostkach podkręcanych do bólu, bo tam AMD nie ma startu do Intela.

AMD produkuje procesory, które bez problemu mogą konkurować z jakimiś i3 itp. pod względem wydajności i nawet sprzedają je całkiem tanio, ale pobór mocy i ilość ciepła dzieli przepaść do Intela.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele - m.in. gorsza wydajność pojedynczego rdzenia i dużo gorszy proces technologiczny.
  • Odpowiedz