Wpis z mikrobloga

#stan #przyroda #park #rowokol #wydma Wyjątkowe cuda natury Słowińskiego Parku

Teren ten pokrywają jeziora, ruchome wydmy, bagna i torfowiska, porastają rzadkie bory i lasy, a w nich chronione porosty, grzyby i glony. Żyją też zwierzęta z czerwonej księgi, a na straży stoją: Rowokół i Latarnia morska Czołpino.

Słowiński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce - leży w środkowej części Wybrzeża, w woj. pomorskim. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, morenę czołową z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz kilka jezior, w tym: Łebsko (7,1 tys. ha) i Gardno (2,5 tys. ha).

Charakterystyczne elementy Słowińskiego Parku to przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska oraz nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim pas ruchomych wydm mierzei. Żywym symbolem Parku jest hałaśliwa duża mewa srebrzysta.

Ruchome wydmy, porosty, grzyby i zwierzęta

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku zajmują 500 hektarów. To największy taki obszar w Europie. Osiągają one wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w okresie roku. Latem przypominają Saharę, a zimą pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki. Dodatkową atrakcją jest to, że można po nich chodzić.

W Słowińskim Parku rosną chronione porosty, których odnotowano około 250 gatunków i grzyby: smardz, purchawica olbrzymia, szmaciak gałęzisty i sromotnik bezwstydny; przyrodnicy stwierdzili ponad 500 ich gatunków. Występuje tu też około 500 gatunków glonów, a kilkadziesiąt gatunków ma tutaj swoje jedyne stanowiska.

Głównymi mieszkańcami Parku są zwierzęta – przede wszystkim ptaki. Żyje tu około 260 gatunków ptaków, z czego 170 wyprowadza lęgi (pozostałe 90 zimują lub pojawiają się na przelotach). W trakcie jesiennych i wiosennych przelotów – lecą tędy gatunki skrzydlatych z północy, a niektóre zimują; na przelotach widywany jest biegus rdzawy.

Występują też: bataliony, mewy srebrzyste, kuliki wielkie, krwawodziób, ohar, bekas krzyk, gęś gęgawa zamieszkująca Eurazję i majestatyczne żurawie. Można też spotkać w lasach orła przedniego, rybołowa i sowy m.in. puchacza i włochatkę. Ze szponiastych występują m.in. także: orlik krzykliwy, błotniaki i kania ruda.

Pozostałe zwierzęta: owady, płazy i gady

Ponadto w Parku Słowińskim żyją również owady, w tym rzadkie motyle, chrząszcze i skoczogonki oraz płazy - ropuchy i żaby. Stwierdzono istnienie 490 gatunków owadów, w tym ściśle chronione chrząszcze Carabus (15 gatunków) oraz pływaka lapońskiego, kozioroga bukowca i tęcznika mniejszego; 5 gatunków ważek o ochronie ścisłej, trzmiele i motyle - po 3 gatunki. Występuje także 10 gatunków płazów i 5 gatunków gadów.

Z grupy ssaków są umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt gatunki takie, jak: rzęsorek mniejszy, mroczek posrebrzany, nietoperze (10 gatunków), m.in. borowiec wielki i mopek oraz morświn i foka szara. Spotykane są sporadycznie rzadkie w Europie gatunki: bóbr europejski, wydra, lis rudy, borsuk, zając szarak, sarna i jeleń europejski.

Turystyczne i przyrodnicze oferty

Warto wybrać się do Słowińskiego Paku Narodowego turystycznie. Trzeba koniecznie zobaczyć, m.in. wydmy ruchome z najwyższą wydmą Łączka, o wysokości 42 m n.p.m.; tempo przemieszczania się jej piasku od 3,5 do ok. 10 m/rok.

Na terenie Parku jest także Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Latarnia morska Czołpino o wysokości 25 m i ścieżka przyrodnicza Latarnia. Jest też Święta góra Kaszubów – Rowokół o wysokości 115 m; to najwyższe wzniesienie na Pobrzeżu Słowińskim, z wieżą widokową i ścieżką przyrodniczą "Rowokół", Poligon niemiecki z czasów II wojny światowej na Mierzei Łebskiej w okolicach Rąbki.

Łeba organizuje dla turystów i wczasowiczów programy pobytowe dla grup, w tym oferty, oprócz Parku Słowińskiego, takie atrakcje jak: loty widokowe, wydmy ruchome, Park Dinozaurów, rejsy statkami, wędkarstwo morskie, wycieczki do latarni morskiej, konie, quady, buggy, windsurfing, dyskoteki, ogniska, kuligi i inne.

W 1977 roku Słowiński Park Narodowy został włączony przez UNESCO (w ramach programu "Człowiek i biosfera") do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. A w 1995 roku wpisano go na listę terenów chronionych o obszarach wodno-błotnych, o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym pod numerem 757.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Słowiński Park Narodowy z lotu ptaka, Łeba. Foto: odkryjpomorze.pl.google.com. Góra Rowokół. Foto: nadmorzem.com.google.com. Latarnia morska w Czołpinie. Foto: turystycznybaltyk.pl.google.com. Jezioro Łebsko. Foto: leba-kurort.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #przyroda #park #rowokol #wydma Wyjątkowe cuda natury Słowi...

źródło: comment_7r32Ts9wrc2mP8wqlmYIp4LdBTWXKXbc.jpg

Pobierz