Wpis z mikrobloga

Słońce, oddalona od nas o 150 milionów kilometrów Dzienna Gwiazda wydaje się nam być tworem ogromnym. Jego promień wynosi niemal 700 tysięcy kilometrów a masa jest 330 tysięcy razy większa niż masa Ziemi. I choć w skali wszechświata uznaje się je za pospolitą gwiazdę średniej wielkości, istnieje wiele obiektów znacznie, znacznie od niego większych. Jednym z nich jest Eta Carinae, która nazywana jest mianem „najbliższej możliwej supernowej”.

Gwoli ścisłości: Eta Carinae to układ podwójny, na który składa się gwiazda zmienna o jasności kilka milionów razy większej od Słońca i masie około 120 razy większej, oraz błękitny nadolbrzym cięższy od naszej Dziennej Gwiazdy blisko 30 razy. Pierwsza z gwiazd ma promień większy od Słońca 240 razy, co oznacza, że gdyby przenieść ją do naszego Układu Słonecznego, wypełniłaby przestrzeń aż do zewnętrznej części pasa planetoid. Mniejszy składnik układu podwójnego sięgałby aż do orbity Merkurego.

Większa z gwiazd układu znajduje się w końcowym stadium swojego istnienia. Oznacza to, że w najbliższym (z astronomicznego punktu widzenia) czasie wybuchnie jako supernowa. Kiedy to się stanie? Szacunki naukowców są różne – mogło się to wydarzyć wczoraj, a może za kilkaset lat. Kto wie, może już w czasach prehistorycznych Eta Carinae zakończyła swój żywot a nam po prostu nie było dane jeszcze tego zobaczyć. Jest bowiem położona, jak się może wydawać, bardzo daleko – około 7800 lat świetlnych. Okazuje się jednak, że nie dość daleko, by ewentualna eksplozja wywołała poważne skutki na Ziemi.

Jak się szacuje, Eta Carinae po wybuchu będzie mieć jasność obserwowaną zbliżoną do tej, jaką obecnie posiada Wenus (-4,7 magnitudo, w tej chwili gwiazda znajduje się na granicy widzialności nieuzbrojonym okiem). Choć erupcja promieniowania gamma, zabójczego dla życia z racji oddalenia nie powinna zagrozić organizmom ziemskim, ucierpieć, i to dość poważnie, może warstwa ozonowa oraz satelity znajdujące się na orbicie. Kto wie, czy eksplozję przetrwają również przemierzające przestrzeń kosmiczną sondy.

#kosmos #mirkokosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki #piszeestel
E.....l - Słońce, oddalona od nas o 150 milionów kilometrów Dzienna Gwiazda wydaje si...

źródło: comment_sZqrrx6mT4YvXLxyXWIupS4DsDCErEZZ.jpg

Pobierz
  • 6
@dragon240994: Obie są blisko wybuchu, ale Eta Carinae zdaje się bliżej. Betelgeza przy eksplozji będzie o wiele bardziej widowiskowa, bo jest położona w mniejszej odległości od Ziemi. Ze względu na mniejszą masę, erupcja będzie w kosmicznej skali znacznie mniejsza.