Wpis z mikrobloga

To miejsce jest dowodem, że pewne historyczne granice utrzymują się wiele lat po zakończeniu pełnienia pierwotnej funkcji. Zdjęcie to zrobiłem podczas ostatniego wypadu rowerowego. To tzw. Smyk - współcześnie granica województw wielkopolskiego i opolskiego. Widoczny na zdjęciu dom znajduje się w powiecie kępińskim (woj. wielkopolskie), a budynek gospodarczy po lewej jest już w powiecie namysłowskim (woj. opolskie). W latach 1920-39 była to granica państw: Polski i Niemiec. Do dziś stoi tu słupek graniczny o numerze K368.

Przebieg granicy w tym miejscu jest dość absurdalny. Dom ze zdjęcia był wówczas jedynym położonym w Polsce, wszystkie okoliczne były już w Niemczech. Po II wojnie światowej nigdy nie skorygowano tej granicy, choć zmniejszyła się jej ranga.

W komentarzach zdjęcie z okresu międzywojennego (P - Polska, D - Niemcy) i zdjęcia słupka granicznego z bliska.

#historia #ciekawostki #wielkopolska #opolszczyzna #granicareliktowa
breidavik - To miejsce jest dowodem, że pewne historyczne granice utrzymują się wiele...

źródło: comment_5kPR6WYhSSSjfcjo9E3Ydd8orywEtd9U.jpg

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fixie: Jadąc rowerem nie zauważyłem znaczącej różnicy. Widać, że nawierzchnia się różni, ale była w porządku w obydwu województwach. Tak jak pisałem wielkopolski odcinek był bardzo krótki, tylko jakieś 300m.
  • Odpowiedz
@breidavik: pytam dlatego, że w Opolskim z reguły jest lepsza nawierzchnia niż w woj. ościennych, zwłaszcza w porównaniu do Śląskiego. Jedziesz dywanem, granica i wysyp dziur.
  • Odpowiedz
@Jan_K: masz rację, ale ostatecznie na zachodzie też walczyły jakieś jednostki.

@fixie: tak, tak, szczególnie drogowa trasa średnicowa i inne drogi szybkiego ruchu/autostrady, którymi płynnie można się poruszać między miastami aglomeracji górnośląskiej są tak dziurawe, że o ja #!$%@?.... echh
  • Odpowiedz
@julbo: z reguły, nie znaczy że absolutnie każda droga jest lepsza i w śląskim nie ma ani jednej dobrej. przytaczanie autostrad i ekspresówek nie jest zbyt miarodajne, patrz na lokalne drogi, a te w sporej części są w dramatycznym stanie.
  • Odpowiedz
@fixie: skoro masz takie doświadczenia, to spoko. Ja mam inne i nie mówię tylko o drogach między dużymi miastami. Opolskie natomiast zawsze mi się kojarzyło z biednymi wioskami, ale to znowu pewnie stereotypy.
  • Odpowiedz
@julbo: od strony śląska wioski w większości jadą na bogatości niemieckiej.
podałeś jako argument dtś i autostrady. śląsk zjeździłem wzdłuż i wszerz autem w robocie i sporo na szosie.
  • Odpowiedz