Wpis z mikrobloga

Możecie mi wyjaśnić lub odesłać do jakiegoś dobrego i aktualnego artykułu na temat co grozi za niepłacenie podatku za wynajem mieszkania? Wynajmowałem z dwoma osobami piętro w domu jednorodzinnym przez dwa lata, wyprowadzamy się i właściciel zaczyna mocno marudzić, umowy nie było, spisał sobie tylko dane osobowe i tyle. Chcę go lekko postraszyć.

#prawo #studia
  • 12
@Goglez: Nie bylo umowy wiec tam oficjalnie nie mieszkales może co najwyżej wam nie oddać kaucji a ty w tym momencie pokazujesz np oplate za Internet czy przelew za mieszkanie i mówisz ze idziesz do urzędu skarbowego
@Goglez: Art. 54. § 1 KKS. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie,
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
@owsikalfred: Płaciliśmy z ręki do ręki (to para emerytów), jedyne chyba na piśmie co mam to te pobranie danych osobowych i ten adres podałem we wniosku o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości, kilka razy różne paczki do mnie dochodziły tam ze sklepów kurierem.
@owsikalfred: @Goglez taki pewny bym nie byl. umowa najmu jako tako jest wazna - co do umowy najmu nie ma wymogu formy pisemnej pod rygorem niewaznosci (zasayd ogolne). wy zawarliscie umowe w formie ustnej. wystarczy, że wynajmujący wskaże w sądzie określone papiery, dowody wpłat i wcale nie musi być tak różowo. jeżeli zawarliście umowę na czas dłuższy niż rok, dopuszczone mogą zostać także dowody ze świadków, którzy potwierdzą zawarcie umowy 2
@Goglez: W razie problemów współlokatorzy poświadczą, zaangażują się? Zatrudniałem ze 3 lata temu studenta, któremu właściciel - emeryt - twierdził, że za czynsz zalega a też płacił z ręki do ręki i też już jakoś zbliżał się okres wyprowadzki. Chłopak "ustawił" akcję, jego kolega zadzwonił z numeru na kartę przedstawiając się jako pracownik US pod pretekstem, że doszły do US informacje, że on wynajmuje mieszkania, u nich nie ma o tym
@StudiujePrawo: @adriannno: Mam 2 świadków współlokatorów, co najmniej 2 świadków "z zewnątrz", do tego syn i jego żona właściciela, no ale z nimi to nic nie wiadomo. O czynsz to się nie boję, kaucji nie chce oddać, uznał że skoro możemy tam do końca miesiąca mieszkać to i on może sobie wtedy wypłacić (mimo że każdy się wyprowadził już), a się umawialiśmy że zwrot jest w chwili wyprowadzki, do tego
@Goglez: Jeśli zarzuca Ci że kłamiesz to napomnij na razie tylko o Urzędzie Skarbowym, mimo wszystko te 2 słowa mają magiczną moc sprawczą :D Co do sprzętu, że niby nowy i pisałeś, że 2 lata tam mieszkałeś to papiery będzie musiał przedstawić, że sprzęt był nowy ze sklepu więc o to bym się nie martwił, a jeśli ze sprzętu np. rdza się sypie, czy ogólnie AGD się rozpada to nikt nie
@StudiujePrawo: Brawo cóż za bełkot "najmu nie ma wymogu formy pisemnej pod rygorem niewaznosci (zasayd ogolne)" doradca prawny co studiuje prawo na bliżej niezidentyfikowanej szkółczynie wyższej po trudniej maturze i argumentować nie potrafi ani powoływać się na katy prawne - "takie jest moje zdanie" to nie podpierasz się aktami pranymi w tej dogłębnej analizie? Reszty nie czytam bo pewnie jeszcze większa żenada.