Wpis z mikrobloga

#religia #chrzescijanstwo #katolicyzm #biblia

Zawsze zastanawiala mnie jedna kwestia: skoro Bog jest dobry i milosierny, to po co w ogole stworzyl dla ludzi jakis testowy swiat (czy raczej pozostawil takim, kiedy z pierwotnym Rajem nie pyklo), zamiast wszystkich od razu wpuscic do Nieba? Dostalismy niby "wolna wole", ktora nie jest do konca wolna, bo nieprzestrzeganie pewnego zbioru praw moze nas skazac jedynie na wieczne potepienie.

Bez tego swiata nie byloby zadnych szans na popelnienie grzechu, nie byloby wiec potepienia (do ktorego Bog, jesli jest dobry, oczywiscie nie chce swoich stworzen dopuscic). Po co ta cala zabawa, jakies igrzyska, prowadzace do zbawienia tylko dla wygranych, ktorzy nie skorzystaja w pelni z podarowanej "wolnej" woli?
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Crazy_Dino: nie ma w bibli czasem wzmianki ze posiedlismy wiedzę równa tej bogu dlatego Ewa i Adam sobie liście zakrywające genitalia przyczepili ? Wtedy niemożliwe do zrozumienia dla nas = niemożliwe i dla niego ? Nie wiem pytam sporo juz zapomniałem z czasów gdy dogłębnie się tym interesowałem po czym zostałem ateista. Nigdy nie zapomnę rozmowy z księdzem który z braku argumentów powiedział ze wszystkich ateistów trzeba przepuścić przez Oświęcim
  • Odpowiedz
skoro Bog jest dobry i milosierny, to po co w ogole stworzyl dla ludzi jakis testowy swiat (czy raczej pozostawil takim, kiedy z pierwotnym Rajem nie pyklo), zamiast wszystkich od razu wpuscic do Nieba?


@Choir: Bo nie rozwiązałby w ten sposób zarzutów wysuniętych przez Szatana, który zakwestionował prawowitość władzy Boga nad światem i podał w wątpliwość to, że ludzie w ogóle mogą być Bogu lojalni (powiązane: historia Hioba). Gdyby zrobił
  • Odpowiedz
@Choir: Zbuntowali się też ludzie, więc dostali możliwość rządzenia się samemu (tak chcieli, a przecież mają wolną wolę) i przekonania się, czy wyjdzie im to na dobre.
  • Odpowiedz
@Clermont: nie wiem cumplu, to wszystko jest zbyt sztampowe i naciagane. Chyba potrzebuje ksiedza, jakis kryzys wiary (a przynajmniej obrzadku) ()
  • Odpowiedz
@Choir: Bóg pragnie podobnych mu, świadomych i miłujacych z wyboru pokój i dobro istot, nie czułby sie usatysfakcjonowany stwarzajac takie bezrozumne tylko dobre istoty.
to tak na szybko
Ale ja nie wierze w to
  • Odpowiedz
@Choir: Generalnie ocenianie Boga w chrześcijaństwie nie działa w ten sposób, bo człowiek nie ma możliwości wydawać takich sądów na temat Boga.
Świat stworzony przez Boga nie jest testowy, nie jest też tak, że z Edenem się Bogu nie udało. Śmieszny byłby to bóg, który nie potrafiłby dopilnować i zarządzać skutecznie swoim dziełem. Wszystko jest zgodne z Jego wolą, nawet jeśli nie mamy informacji dlaczego coś się dzieje. Nie mógł więc od razu wpuścić wszystkich do nieba, bo zaplanował, że będzie inaczej.
Nie wiem jak się ma wolna wola do możliwości skazania na potępienie. Poza tym wola człowieka z chrześcijańskiego punktu widzenia jest raczej niewolna (polecam "O niewolnej woli" Marcina Lutra), inaczej niż powszechnie się przyjęło. Poza tym niekoniecznie chodzi tutaj o jakieś formalne prawa, ludzie są skazywani na potępienie z różnych, także bardziej pierwotnych powodów, np. za to że nienawidzą Boga lub nie chcą Mu się poddać, są źli i zepsuci.
Założenie, że Bóg nie chce dopuścić do potępienia ludzi też jest wg. mnie i teologii reformowanej błędne. Na pewno nie jest to dla Niego miłe i nie czerpie z tego przyjemności ale jednak dopuszcza do tego i nie wszystkim okazuje łaskę zbawienia, bo nie jest do tego w żaden sposób zobligowany.
Następna rzecz to to, że zbawienie nie jest "dla wygranych", bo to nie jest żadna nagroda, jest to niezasłużony ratunek dla grzeszników i suwerenna decyzja Boga.
Człowiek nie ma żadnej "podarowanej wolnej woli", inna kwestia to to, że w pełni skorzystanie z wolnej woli nie oznacza, że trzeba skorzystać zarówno z wyboru dobra jak i zła ale
  • Odpowiedz