Wpis z mikrobloga

Myśleliśmy o małym rozdajo, ale zauważyliśmy, że mirko jest ostatnio aż brzuszaste od takich atencji, więc po cichutku chcieliśmy się tylko pochwalić. Mamy produkty serowarskie! Od dziś! ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Przepisy też przetestowaliśmy na wszelkie możliwe sposoby, więc minimum 3 kg ciężsi wrzucamy najprostszy, gdyby ktoś chciał się zacząć uczyć razem z nami:

SER KORYCIŃSKI

Składniki:
- 3 l mleka niepasteryzowanego najlepiej prosto od krowy
- Chlorek wapnia Browin (20-30 g/100 l mleka)
- Podpuszczka mikrobiologiczna Browin (1g/100 l)

Sposób wykonania:
1.Do podgrzanego do 30 °C mleka dodaj odpowiednią ilość chlorku wapnia, wcześniej rozpuszczonego w niewielkiej ilości przegotowanej wody. Wymieszaj i pozostaw na 10 minut.

2.Następnie podgrzej mleko do temp. 37-38 °C i dodaj odpowiednią ilość podpuszczki, wcześniej rozpuszczonej w 50 ml wody o temp. 37-38 °C. Dokładnie wymieszaj. Zatrzymaj mieszanie i odczekaj 50-70 min w celu wytworzenia zwartego skrzepu.

3.Wytworzony skrzep pokrój w kostkę o boku ok. 1-1,5 cm. Wytworzone ziarno delikatnie wymieszaj i po ok. 5 minutach przełóż łyżką cedzakową do foremki wyłożonej chustą serowarską. Pozostaw na ok 30 min. w celu odcieku.

4.Następie ser dociśnij ciężarkiem lub wykorzystaj w tym celu praskę do sera. Po 1 godzinie prasowania odwróć ser i znowu obciąż lub dociśnij na prasce do sera.

5.Ser można włożyć do solanki na kilka godzin lub jeść świeży z ziołami lub na słodko.



#browin #chwalesie #serowarstwo #gotujzwykopem
Pobierz
źródło: comment_CteUiZgmY28fPwpH9C0TldAy70hkiu1r.jpg
  • 21
@Browin:
1. Ten etap jest niepotrzebny jeżeli mamy świeże, niepasteryzowane mleko.
3. Ser powinien odciekać jakieś 20-24 godziny i być odwracanym co kilka godzin
4. Ten ser nie powinien być prasowany, tylko formować pod własnym ciężarem
@Browin: Potwierdzam to co pisze @MorDrakka:
Ja mleko przywożę prosto z udoju i wtedy ma ok trzydzieści parę stopni. Więc dogrzanie do 37 stopni to dosłownie moment.
Ponadto solanka to konieczność jeżeli chcemy żeby szybko nie zepsuł się. Jeżeli chcemy go trzymać parę miesięcy trzeba go on czasu do czasu umyć solanką żeby nie pleśniał.

Polecam również zrobić z serwatki ricottę.

Moje ostatnie wyroby z 70 l mleka:
Pobierz
źródło: comment_iI4NCWYHvUbQBUxj1YOQniYrlLSY8ybS.jpg
@MorDrakka: Stwierdziłem, że zrobię więcej i będę je jadł w różnych okresach. Chciałbym spróbować jak smakuje np. po roku. Bo teraz nigdy nie wytrzymał mi dłużej niż 2 miesiące. Ponadto dwa już rozdałem w kawałkach więc nie marnują się :)
@MorDrakka: W Krk jeden koleś sprowadza od tej laski te sery i sprzedaje w swoim sklepie.
Kiedyś próbowałem taki 6 miesięczny i była całkiem całkiem.
Cena nie powala bo koszt to ok 60-70 zł za kg.
Poczekam z moimi i zobaczymy.
@MorDrakka: sorry, że wołamy, ale chcieliśmy podziękować. Faktycznie Twój sposób okazał się lepszy i zmodyfikowany przepis daliśmy na nasze produkty. Dzięki wielkie!