Wpis z mikrobloga

Piwo zabutelkowane i leży w mojej prowizorycznej piwniczce. Piwniczka to szafka na balkonie, wypełniona styropianem w której oprócz butelek z piwem są wymieniane butelki z zamarznięta wodą.
Wyszło mi 31 butelek piwa. Liczyłem na te 40 ale nie jest mi smutno.
Z odlanego młodego piwa z przelewania na fermentację cichą zrobiliśmy z #rozowypasek radlera. Dodaliśmy cukier i 100% sok z pomarańczy 50:50. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie! Nic się nie zmarnowało! No i zabutelkowałem też cydr wg przepisu wykopowego. Łącznie 56 butelek :D
Mam nadzieję że nie będzie granatów!
Ile proponujecie czekać na bąbelki? ;)

#cydr #piwowarstwo #domowepiwo
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gu3scik: jak robię piwo z syropem malinowym to syrop dolewam przed rozpoczęciem fermentacji, mierzę Blg, zadaję drożdże, one zjadają co mają zjeść (zarówno cukry z brzeczki jak i z syropu), a przed butelkowaniem dodaję ponownie minimalne ilości syropu do refermentacji oraz dosładzam czymś niefermentowalnym (np. ksylitol lub słodzik z supermarketu - trzeba uważać, żeby słodzik nie miał normalnego cukru w składzie). W tej chwili masz pewnie w tym radlerze sporo
  • Odpowiedz
@Gu3scik: A i jeszcze jedno, po zabutelkowaniu warto przetrzymać butelki kilka dni w temperaturze pokojowej, piwo się szybciej nagazowuje w wyższych temperaturach. Nie wiem jaką masz temperatruę w tej swojej szafce, ale może się okazać, że za 2 tygodnie otworzysz jakąś butelkę i będzie zero gazu.

Oczywiście tej rady nie stosowałbym do tego radlera ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Dzazder: Życie na krawędzi <3 Ta szafka to uszczelniona styropianem półka w której wymieniam butelki z lodem, baz szału.
Tego mojego (ha ha ha) Radlera rozszczelniłem. To jest raptem 7 butelek więc za tydzień już go nie będzie :) Rano jeszcze nic nie wybuchło, zobaczę co będzie wieczorem jak wrócę z pracy. Dzięki za rady!
  • Odpowiedz
@spoxman: otoczenia 21-30*C, szafka bez wkładu 15-18*C, z wkładem 11-14*C (na razie uzbierałem butelkę 2l i 0.5l, zamrożona woda w środku). Dupy nie urywa :| Może jak będzie więcej wkładów
  • Odpowiedz