Wpis z mikrobloga

W jednym z listów przesłanych do RJP zapytano o możliwość nadania dziewczynce imienia Truskawka:
Chciałabym prosić o Państwa opinię dotyczącą imienia, które chciałabym nadać swojej córce – Truskawka. Wiem, że jest ono nietypowe, ale biorąc pod uwagę występowanie imion Jagoda czy Malina, zastanawiam się, jakie mogłyby być przeciwwskazania do nadania imienia Truskawka.
Opinię przygotował prof. dr hab. Walery Pisarek:
(…) zgodnie z „Zaleceniami Komitetu Językoznawstwa PAN dla urzędów stanu cywilnego w sprawie nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej” „Nie powinno się nadawać imion (...) pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jakantena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.”. Do tej kategorii należałoby też imię Truskawka.
Co do wspomnianych przez Panią imion Jagoda i Malina wyjaśniam, że imię Jagoda jest traktowane jako pochodne od imienia Jadwiga, a imię Malina – jako pochodne od imion Amalia lub Magdalena.

Co prychłem, jak sobie wyobraziłem dziecko z imieniem Truskawka tylko dlatego, że są też Jagody i Maliny, to moje.

A już jak sobie wyobraziłem dziecko z imieniem Antena, albo Kąkol, to zwijałem się pół godziny.

#imiona #dzieci