Wpis z mikrobloga

#heheszki #pytanie #programowanie
Hej Mirki mam problem.
Siostra jest w gimbazie i pyta mnie w jakim programie można zrobić program. Bo ma na informatykę zrobić.
Wyczaiłem że chodzi jej o programowanie. Jako że się mało znam to pytam wstępnie:
- W jakim języku masz ten program zrobić?


- ...
No, ale ona nie była na tej lekcji, kiedy nauczyciel zadawał, więc pisze do znajomej, żeby się dowiedzieć co i jak.
No i pyta jej w jakim języku ma być ten program.
I wiecie co tamta napisała?


Pomożecie?( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 25
@rurka: Żółwie są w paru językach, np. w ELI.

@wiesniakLT: No, chyba niewiele do się pomóc, bez jakiejś konkretnej informacji... Ale program nie musi tak do końca być "w języku", bo w ELI, Scratchu, czy chyba Logo też, program da się "wyklikać". Więc naprawdę trzeba się raczej dowiedzieć, w jakim programie to było robione, a nie w jakim języku.

A co za program ma zrobić, tak swoją drogą?
@nors: U mnie w #licbaza uczyli Pascala jako "wprowadzenie". Smutłem, bo klasa mat-inf i zamiast prawilnego cpp dali nam w ryj uczeniem się Pascala przez 2 lata tylko po to, żeby potem uczyć się w cpp nazewnictwa na nowo :(
@dom3lek: Wiem, ale czemu zaczęliśmy od Pascala, a nie od razu w cpp? Po co uczyliśmy się wymarłego języka, kiedy ucząc się cpp też moglibyśmy uczyć się logiki oraz algorytmiki, a potem nie potrzebowalibyśmy dodatkowego pół roku na przestawienie się na inny język programowania, tylko moglibyśmy uczyć się głębiej niż tablice dwuwymiarowe i operacje na plikach tekstowych.
W programowaniu jest tak, że języki nie różnią się między sobą w jakimś dużym stopniu. Jeśli załapałeś schemat programu, to nauczenie się kolejnego języka będzie prostotą o ile był to język obiektowy. Również zaczynałem od pascala, a teraz potrafię 4 języki, ale jestem samoukiem.
@Lordzio: To nie do końca prawda. Turbo Pascal i Free Pascal implementują nieco odmienne dialekty, więc użycie nazwy kompilatora jako nazwy języka może mieć sens.
@frax: Co racja to racja. Ale to tak samo jakby mówić, że różne kompilatory do cpp to różne języki, bo są inne i mogą nie zawierać tych samych bibliotek i funkcji.

Ale baza jest ta sama, i tak wolę to określać, jeśli naprawdę nie trzeba wwiercać się w szczegóły.