Wpis z mikrobloga

#elo mirasy od #linux , ostanio wykładowca prawie strzepał sobie pod #ipv6 i jeśli dobrze zrozumiałem #siecikomputerowe oparte o ip6v pozwalają na taki numery:
- jak komputer ustawie by pracował w 6 to widzę go z całego świata
- dwie karty sieciowe a jeden adres komputera? no problem
- przeniosłem urządzenie gdzie indziej (np na uczelnie czy do pracy) i nadal mam ten sam adres
- chce skorzystać z zasobów #ipv4 ? robisz translacje i działa.
- Rutery i inne urządzania po drodze obsługują Cie szybciej bo im mniej dupe zawracasz

Pytam bo mam laptopa z 2 interfejsami który jeździ ze mną a chce mieć go logicznie w tym samym miejcu zawsze, oraz chce widzieć PC który kitra się za NAT-em teraz .
  • 21
@chripal: no mój ma 0 ale ruter w domu umie zrobić tunel. ja wiem ze są wysepki 6 ale działają wiec można zwiekszać ich ilośc aż będzie znacząca i Ci operatorzy będą wkłądać 6 przez co będzie można kożystać z pełnego zakresu możliwości.
@wytrzzeszcz:

jak komputer ustawie by pracował w 6 to widzę go z całego świata


Jak ustawisz sobie adres publiczny IPv4 też widzisz go z całego świata.

dwie karty sieciowe a jeden adres komputera? no problem


Nie ma problemu pod IPv4 zrobić to samo. Nazywa się to bonding ;D Nie wiem co wykładowca miał na myśli tak w ogóle.

przeniosłem urządzenie gdzie indziej (np na uczelnie czy do pracy) i nadal mam
@brokenik: ok publiczny dostane , z boudingiem podobno jaja było coś o adresie multikast, czyli z przenoszeniem muszę dobrze ustawić i gadać z adminem? , chodzi że przy 4 crc trzeba wyliczać co chwila. Bo ttl itd.
@wytrzzeszcz: Coś tam ci dzwoni ale nie wiadomo w jakim kościele. Przenosić adresów IPv6 nie da się tak prosto. Po prostu podobnie jak w przypadku IPv4 masz jakiś prefiks adresowy - załóżmy, że będzie to adres 6.6.6.6/32 - żeby taki adres przenieść do innej sieci musiałaby ona go zacząć rozgłaszać w ramach swojego systemu autonomicznego. Oznacza to, że prefiks 6.6.6.6/32 jest częścią większego prefiksu np. 6.6.6.0/24. Jeśli pójdziesz do innej sieci
@wytrzzeszcz: Jeśli mówimy o routerach to router do przełączania pakietów nie używa niczego innego jak warstwy IP - a tam nie ma sumy kontrolnej. Która miałaby obciążać routery. To rozgłaszanie nie działa i raczej w najbliższych latach działać nie będzie.